Προς το περιεχόμενο

Ορμόνη Ριζοβολίας


GregoryHouse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά :) ,

Μπορει να μου απαντήσει κάποιος φυτωριούχος ή λατρης των φυτών αν έχει απαγορευθεί τελικά η κλασική ορμόνη ριζοβολίας;

Διότι ρώτησα ξανά χθες (από το καλοκαίρι δεν βρίσκω) σε φυτώριο, και μου είπαν οτι απαγορεύθηκε, και τώρα υπάρχει μόνο ένα πολύ ακριβό υποκατάστατο της (παντελώς ασύμφορο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Καλοκαιρι που ασχοληθηκα, υπηρχαν στην αγορα. Απο οτι βλεπω, υπαρχει διαδυκτιακα σε καποια καταστηματα, οπως πχ αυτο

http://www.geoponiko-parko.gr/products/products-categories/lipasmata-ormones/rythmistes-anaptyksis-ormones/6459-detail

Να ξερεις παντως οτι μπορεις να πολλαπλασιασεις μοσχευματα και με μελι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!!
Χρησιμοποιησα ηδη μελι δοκιμαστικα για πρωτη φορα, θελω ν δοκιμασω και εκχυλισμα ιτιας/ασπιρινης και συκιας, αλλα παντα το χημικο σκευασμα -καλως η κακως- ειναι το πιο αποτελεσματικο...


Το συγκεκριμένο σκεύασμα είναι πάρα πολυ ακριβό για 25gr...
Αυτό είχα στο μυαλο μου όταν εγραφα στο νημα για "ασύμφορο" :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε στο γεωπονικο πανεπιστημειο ξερω πως φτιαχνουνε οι ιδιοι, πολυ πιθανων να το πουλανε, κοιταξε στη περιοχη σου αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο τμημα και δοκιμασε να ερθεις σε επικοινωνια με τους ιδιους.

Με το μελι να ξερεις θεωρειται πολυ καλη μεθοδος, και σιγουρα οικονομικοτερη απο πολλες αλλες.

Τι προσπαθεις εσυ να πολλαπλασιασεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπουδαζω στο Γεωπονικο, και πιστεψε με, δεν παραγουμε ουτε τσιχλες μασημενες -στην φυτικη παραγωγη τουλαχιστον- :D

Τα παντα θελω, προς το παρον δοκιμαζω τα κλασικα αρωματικα, τα οποια ξερω πως πιανουν και χωρις ορμονες, απλα θελω να τα σιγουρεψω. Στην ουσια θελω πιο πολυ να πειραματιστω με χρονους και ποσοστα ριζοβολιας :mrgreen: .

Επεξ/σία από GregoryHouse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γεωπονικό παράγει αυγά και τυρί ( με το αμπελι δεν ξερω τι κάνουν ) και επίσης πουλα και φυτά το τι λέει ο απο πάνω δεν το γνωρίζω (και φυσικα είναι πανεπιστήμιο όχι μονάδα παραγωγής ...)

Ριζορμόνη ουσιαστηκά μπορεις να φτιάξεις αν αγοράσεις τις ουσίες απο τις εταιρίες που πουλάνε χημικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυγα και τυρι -ισως- παραγει το τμημα Ζωικης Παραγωγης. Οχι το φυτικης.
Το αγροκτημα της σχολης πουλαει καποια ελαχιστα αρωματικα (θυμαρι, φασκομηλο, μαντζουρανοριγανη που την πουλαει για ριγανη).
Τα αμπελια τα αφηνουν στην μοιρα τους μεχρι που το σταφυλι γινεται ΣΤΑΦΙΔΑ πανω στα φυτα.
Απεναντι τους, τα ροδια τα αφηνουν να σαπιζουν πανω στα δεντρα και να τα τρωνε τα ποντικια και οι παπαγαλοι του αγροκτηματος. :P
Μια τετοια κατασταση επικρατει γενικοτερα.

Αν μου επιτρεπεις, θα επρεπε να εχουμε παραγωγη πολλων φυτικων προιοντων, αλλα ειμαστε σε πληρη αποδιοργανωση, ως οφειλουμε σαν κλασικο σαπιο ελληνικο πανεπιστημιο.

Ριζορμονη δεν μπορω να παραξω ο ιδιος φιλε. Πιο ευκολα μπορω να την αποκτησω με εκχυλισμα συκιας -τελειως πειραματικο και αβεβαιο ωστοσο- την οποια περιεχει σε μεγαλη ποσοτητα πχ.

Επισης, ρωταω στο ινσομνια γιατι ειναι λογικο να ΜΗΝ γνωριζουν ολοι οι καθηγητες τι συμβαινει στο ΕΜΠΟΡΙΟ κυρια μαργαριτα, και αναζητω ΦΥΤΩΡΙΟΥΧΟΥΣ ή καποιους που εχουν καποια γνωση να προσφερουν κι οχι καποια ηλιθια ειρωνεια. Δεν εχω σκοπο να ρωτησω ολους τους καθηγητες εφοσον 1-2 που ρωτησα ΔΕΝ γνωριζαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ειρωνικό αλλα μην τα γκρεμίζεις όλα ... και όχι πουλάει και άλλα εκτός απο αυτά τα φυτα που λες 

δηλαδή θες το τμήμα της φυτικής να βγάλει γάλα ή να αγοραστούν στρέμματα και να φυτευθούν καλαμπόκια --> (γιαυτό υπάρχουν τα κτήματα στη κωπαίδα ) , επίσης μέχρι και πέρσι τουλάχιστον οι ροδιες ήταν σε πείραμα με χημικά γιαυτό και ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ η συλλογή τους . 

Αν θες να πεις κατι , πες για το βοτανικό κήπο που είναι δίπλα και είναι σαν παράγκα ...

Σορρυ για το offtopic αλλα η παραπληροφόρηση δεν είναι σωστή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα το "ηλίθια ειρωνία" θα μπορούσα να πω κι εγώ ποςο ηλιθιο ηταν το "δεν παράγουμε ουτε τσίχλες μασημένες" αφού έτσι όπως το έγραψες αναφερόταν στο σύνολο του πανεπιστημίου, κατι το οποίο δεν ισχύει. Ομως εγώ δε μιλάω έτσι ;)

 

Φυσικά και γνωρίζουν οι καθηγητές τι συμβαίνει στο εμπόριο όταν πρόκειται για προϊόντα απαγορευμένα, ή τουλάχιστον θα έπρεπε να γνωρίζουν, όποτε δε το θεωρώ λογικό το οτι ρώτησες 1-2 και δεν ήξεραν, εκτός αν δε ρώτησες καθηγητές αλλα βοηθούς.

 

Έχω γνώση να προσφέρω ως Γεωπονακι, αλλα με τετοιο τροπο... καλή τύχη με τα μέλια! :D

 

 

----------------

 

Μεγάλη παραπληροφόρηση @nick άστο! Σαπίζουν τα ροδιά μας! Κανας πρωτοετής θα ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παραπληροφορω φιλε μου, πολυ χοντρη λεξη η "παραπληροφορηση", σε παρακαλω να ανακαλεσεις.
Εφοσον μιλας για Βοτανικο Κηπο, να διευκρινησω οτι μιλαω για το Γεωπονικο της Θεσσαλονικης (που ειναι και πολυ πιο πισω απο της Αθηνας). Οπότε υποθέτω πως απλως παρεξηγηθηκαμε.
Οσα ειπα ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα, και οσο για το "απαγορευοταν", αυτοι που μενουν στο αγροκτημα(εχει μερικα σπιτακια που μενουν καποιοι που δουλευουν εκει) απλα τα κρατανε για την παρτη τους και αν πας να παρεις σου κανουν φασαρια (εγινε φετος σε συμφοιτητες, λες και με 5 ροδια θα χανοταν η παραγωγη. ΦΕΤΟΣ, που ΔΕΝ υπηρχαν χημικα :) (σε περιπτωση που τελικα μιλουσες οντως για θεσσαλονικη).

Γαλα δεν θα παραξει ποτε το Φυτικης Παραγωγης γιατι ΔΕΝ ειναι φυτικο προιον, ειναι ζωικο.
Αν εχεις παει στο κατω αγροκτημα, θα δεις οτι υπαρχουν ΑΑΑΠΕΙΡΕΣ ακαλλιεργητες εκτασεις, που θα ηταν ο,τι ευκολοτερο να καλλιεργηθουν σιτηρα ή οτιδήποτε άλλο.
Κανε μια βολτα ξανα, και πες μου αν "παραπληροφορω", εγω που τα βλεπω και τα ζω σχεδον καθε μερα.


Κατα το "ηλίθια ειρωνία" θα μπορούσα να πω κι εγώ ποςο ηλιθιο ηταν το "δεν παράγουμε ουτε τσίχλες μασημένες" αφού έτσι όπως το έγραψες αναφερόταν στο σύνολο του πανεπιστημίου, κατι το οποίο δεν ισχύει. Ομως εγώ δε μιλάω έτσι ;)

Φυσικά και γνωρίζουν οι καθηγητές τι συμβαίνει στο εμπόριο όταν πρόκειται για προϊόντα απαγορευμένα, ή τουλάχιστον θα έπρεπε να γνωρίζουν, όποτε δε το θεωρώ λογικό το οτι ρώτησες 1-2 και δεν ήξεραν, εκτός αν δε ρώτησες καθηγητές αλλα βοηθούς.

Έχω γνώση να προσφέρω ως Γεωπονακι, αλλα με τετοιο τροπο... καλή τύχη με τα μέλια! :D


----------------

Μεγάλη παραπληροφόρηση @nick άστο! Σαπίζουν τα ροδιά μας! Κανας πρωτοετής θα ναι...

Πρωτον, ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.
Ξεκαθαρο αυτο.
Δεν εχω  ιδιοτελη λογο να θιξω το πανεπιστημιο, την αληθεια λεω.

Δεν παραγουμε σχεδον τιποτα, οποτε η "ηλιθια ειρωνεια" που λες, δεν ισχυει.
Ψαξου αν δεν το γνωριζεις.

Καθηγητες ρωτησα, αν θες σου λεω και σε πμ ποιους, και οι ανθρωποι δεν ηξεραν.
Επισης εχω ρωτησει σε φυτωρια, και καποιοι φυτωριουχοι δεν ηξεραν καν ( :o ) οτι εχει απαγορευτει η ορμονη ριζοβολιας...
Ενας χριστιανος στο τελος μονο το ηξερε, και ειχε το φιλοτιμο να παραδεχτει οτι το υποκαταστατο δεν αξιζει γιατι ειναι πανακριβο.

Συγγνωμη για τον τροπο, ειλικρινα, αλλα δεν μου αρεσουν οι ειρωνειες.
Επισης αν κρινω απο τον Αγροπλατανο -αν εισαι η ιδια μαργαριτα- δεν εχεις και ιδιαιτερες γνωσεις για να με βοηθησεις με κατι περισσοτερο απο συμβουλες για μελια :)

Υ.γ: Ναι, τα ροδια σαπιζουν, και τα τρωνε τα ομορφα αυτα πρασινα παπαγαλακια που εχουν κατακλυσει το αγροκτημα, οπως και ολους τους υπολοιπους καρπους που αφηνονται στην τυχη τους. ΔΕΝ παραπληροφορω, οποιοσδηποτε μπορει να το δει με μια 1λεπτη σταση στο αγροκτημα.

Επεξ/σία από GregoryHouse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγροπλάτανο; δεν εχω καμια σχεση με κατι τετοιο & δε θελω καποιο ονομα καθηγητη!

 

(Τελος δεν ηταν ειρωνια, ηταν "πειραγμα". Γιατι εκει εξω ο,τι γνωμη ακους δεν ειναι επιστημονικη , ειναι κυριως απο "γνωστες" που κερδιζουν τις "γνωσεις" εμπειρικα, αλλα στις περισσοτερες των περιπτωσεων κανουν απλα ξεροκεφαλιες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγροπλάτανο; δεν εχω καμια σχεση με κατι τετοιο & δε θελω καποιο ονομα καθηγητη!

 

(Τελος δεν ηταν ειρωνια, ηταν "πειραγμα". Γιατι εκει εξω ο,τι γνωμη ακους δεν ειναι επιστημονικη , ειναι κυριως απο "γνωστες" που κερδιζουν τις "γνωσεις" εμπειρικα, αλλα στις περισσοτερες των περιπτωσεων κανουν απλα ξεροκεφαλιες)

Ωραια, ζητω συγγνωμη τοτε, νομιζα πως ηταν απο τις γνωστες ειρωνειες καποιων του φορουμ προς τους καινουργιους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γεωπονικο Αθηνων παραγουν οι ιδιοι 100% ορμονη ριζοβολιας για τις αναγκες του πανεπιστημειου, ενδεχομενος να την πουλανε κιολας. Ρωτα στο τμημα γενετικης βελτιωσης η στην δενδροκομια να σου πουνε. Ασχολουμαι με βιολογικες/οργανικες καλλιεργειες και δεν ασχοληθηκα περισσοτερο με τις κλασικες εμπορικες χημικες ορμονες.

Στα κλασικα αρωματικα παντως, μοσχευμα συνηθως προτιμουν για τις πρωτες σοδιες, δεν αναπτυσουν το ιδιο ριζωμα με τα σποροφυτα σε πολλες περιπτωσεις.

Δεν ειμαι ουτε ημουν φοιτητης του γεωπονικου, η μεγαλυτερη ζημια παντως εγινε απο τους ιδιους τους φοιτητες και επειτα απο τους δημοσιους υπαλληλους του. Ο κηπος παλαιοτερα ηταν φοβερος, με τα χρονια ομως δυστυχως αφεθηκε στην μοιρα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρειτε παιδια, ειμαι Γεωπονικο Θεσσαλονικης, γι αυτο προεκυψε ολη αυτη η παρεξηγηση!!! :shock:
 Αγαπητε Getta Robo τα χριστουγεννα που θα κατεβω Αθηνα, θα παω στο Γεωπονικο να ενημερωθω και να αγορασω, γιατι ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο που λες, σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...