Προς το περιεχόμενο

Laser και μη γνήσιο τόνερ


npapagri_xtra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω για την δουλειά ένα laser εκτυπωτή. Σκέφτομαι αυτόν.

Η απορία μου είναι με μη γνήσια τόνερ πόσο ζημιά κάνω στον εκτυπωτή ?

Επίσης αξιζει αυτος ο εκτυπωτης ? Σε αυτα τα λεφτα εχετε να προτεινεται κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η απορία μου είναι με μη γνήσια τόνερ πόσο ζημιά κάνω στον εκτυπωτή ?

 

Τεραστια,αλλα οπως αναφερει και ο προηγουμενος κυριος,αμα κανεις αποσβεση με δυο αλλαγες τονερ,τι σε νοιαζει η βλαβη που θα παθει?

Προσεχε να μην δεθεις συναισθηματικα και κλαις μετα την βλαβη,και δεν θα εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεραστια,αλλα οπως αναφερει και ο προηγουμενος κυριος,αμα κανεις αποσβεση με δυο αλλαγες τονερ,τι σε νοιαζει η βλαβη που θα παθει?

Προσεχε να μην δεθεις συναισθηματικα και κλαις μετα την βλαβη,και δεν θα εχεις προβλημα.

Όταν λες τεράστια τι εννοείς; Αφού τα τόνερ είναι αναλώσιμα , τι ζημιά μπορεί να πάθει ο εκτυπωτής ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν παθαίνουν. Ακόμη και να έφταναν μετά απο 30-40 αλλαγές τόνερ να πάθαιναν κάτι, θα είχες κάνει απόσβεση 30 φορές.

Προσοχή μόνο να είναι ποιοτικά συμβατά ή από σοβαρό Έλληνα ανασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες τεράστια τι εννοείς; Αφού τα τόνερ είναι αναλώσιμα , τι ζημιά μπορεί να πάθει ο εκτυπωτής ;

Δεν εχει καμμια σημασια αν τα τονερ ειναι αναλωσιμα.

Τα τονερ δευτερου κατασκευαστη συνηθως σταζουν τονερ ,το περισσειο τονερ καθεται παντου μεσα στον εκτυπωτη και εκει ξεκινανε οι βλαβες.Απο βραχυκυκλωμενες πλακετες,απο κολλημενα γραναζια λογω τονερ και γρασου μεχρι λερωμενους καθρεφετες laserbox.

Αν σε δευτερη περιπτωση,το τονερ δευτερου κατασκευαστη ειναι πολυ σφιχτο να περιστραφει το drum ,τοτε αρχιζουν οι θορυβοι λογω ζορισματος και αλλοτε φθειρονται τα γραναζια και στην χειροτερη σπανε.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ για να μην το ξαναπαιξουμε το εργο,

 

Αν εχεις κανει αποσβεση με 2 -3 τονερ,δεν σε νοιαζει,αν ομως το μηχανημα εχει 3000-4000€ τοτε αν χαλασει σε νοιαζει και σε κοφτει ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΣΒΕΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Roger,  τους τρομοκρατείς με αυτά που γράφεις, θαρρείς και έχουν όλοι τους μηχανήματα 3000-4000 ευρώ που η επισκευή τους μπορεί να στοιχίσει αν κατ εξακολούθηση χρησιμοποιήσουν κακής ποιότητας ανακατασκευασμένα τόνερ.  :P

Πρώτον, ο μέσος χρήστης που θα ρωτήσει εδω μέσα ρωτάει για laserakia των 50-100 άντε 150 ευρώ. Αντε των 300 ευρώ στα μεγάλα κέφια.

Δεύτερον θα πρέπει να βάζει πολύ μάπα ανακατασκευασμένα τόνερ και κατ΄εξακολούθηση για να φτάσει το πράγμα στο απροχώρητο μιας επισκευής σαν αυτή που αναφέρεις και που θα στοιχίσει . 

 

Δεν λέω ότι είναι απίθανο αυτό που λες. Εχω δει σε μηχανηματα που οι "έξυπνοι" χρήστες τους νόμισαν ότι βρήκαν το μάννα εξ'ουρανού απο το alibaba η το amazon σε ξεφτίλα τιμές και πήραν τα μηχανήματα στο χέρι μετά απο κάποιες αλλαγές τόνερ, αλλά δεν είναι ο κανόνας αυτός. Στην Ελλάδα υπάρχουν και καλοί ανακατασκευαστές, αλλά και καλοί εισαγωγείς ποιοτικών συμβατών. Οπως και να έχει όταν ένα μηχανημα laser κάνει 100 ευρώ και το γνήσιο τόνερ του 70 ευρώ ενώ το ανακατασκευασμένο τα μισά και παρακάτω, δεν τίθεται δίλλημα. Στις 10 αλλαγές τόνερ έχεις βγάλει 4-5 εκτυπωτές απο την διαφορά. Τι να λέμε;

 

Τώρα αν κάποιον δεν τον φτάνει η μισή τιμή ή το 1/3 της τιμής του γνήσιου απο Ελλάδα και ψάχνει συμβατό απο τα βάθη του Αφγανισταν με 4.99$ , ότι και να πάθει είναι εν πολλοίς αναμενόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην δικιά μου περίπτωση που χρησιμοποιώ το ίδιο τονερ της μαμάς απλώς το γεμίζω με γραφιτη υπάρχει κάτι να φοβάμαι; απλώς ενημερωτικά ρωτάω , και το ίδιο τονερ πόσες φορές μπορείς να το γεμίζεις;

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικιά μου περίπτωση που χρησιμοποιώ το ίδιο τονερ της μαμάς απλώς το γεμίζω με γραφιτη υπάρχει κάτι να φοβάμαι; απλώς ενημερωτικά ρωτάω , και το ίδιο τονερ πόσες φορές μπορείς να το γεμίζεις;

 

Κοίτα, εσύ κάνεις αναγέμιση, κάτι που δεν το προτείνω, επειδή πέρα από τον γραφίτη πρέπει να αλλάζονται και κάποια μέρη σε πολλά μοντέλα τόνερ. Με το να μην τα αλλάζεις αρχίζεις και παίζεις με την τύχη σου, επειδή τα μέρη αυτά χαλαρώνουν και αφήνουν να διαφύγει γραφίτης μέσα στο μηχάνημα. Για αυτό φωνάζει ο Roger παραπάνω (και στην περίπτωση αυτή έχει δίκιο). Οι περισσότεροι για να γλυτώσουν κόστος απλά αλλάζουν τον γραφίτη και παρουσιάζουν το αναγεμισμένο σαν ανακατασκευασμένο.

 

Προσωπικά προτείνω ανακατασκευασμένα τόνερ ή συμβατά εργοστασιακά. Τα αναγεμισμένα είναι μια κατηγορία που δεν μπορώ να προτείνω, επειδή δημιουργούν τα περισσότερα προβλήματα για τα οποία ακούτε/ακούμε όλοι ότι φταίνε τα μη γνήσια τόνερ βάζοντας τα όλα στο ίδιο τσουβάλι. Δεν είναι όλα ίδια, δεν θα κουραστώ ποτέ να το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειπα,θα το ξαναπαιξουμε το εργο.

Η αληθεια δεν ειναι τρομοκρατια.

Για την οικονομια της τσεπης μας,ας αναγεμιζουμε μια βαρια δυο φορες το ΓΝΗΣΙΟ και οχι προς θεου να αγορασουμε καινουργιο φθηνοτερο imitation λεγομενο Qσκατενιο και λοιπες σαβουρες.

Και παλι λογω φθορας εξαρτηματων αναγεμιζοντας το ιδιο δοχειο,θα πρεπει να προσεχουμε την συντηρηση του μηχανηματος τακτικα.

 

Σε αυτο το φορουμ δεν τιθεται παντα θεμα στο τραπεζι αγορα φθηνου μηχανηματος ,αλλα καποιες φορες συζητουμε και για επαγγελματικα με πιο πολλους χρηστες.

Και φυσικα,σημασια εχει να βαζουμε αναγεμισμενα και να ειναι εις γνωση μας τι μπορει να συμβει και οχι να βριζουμε σε ενα χρονο που χαλασε το μηχανημα την hp ή την lexmark.

 

Να και ενα ποστ ενος ανθρωπακου που καηκε απο αναγεμισμενα:

 

''Ναι, έχεις δίκαιο σε αυτό που λες, δεν μου είναι δηλαδή απαραίτητα τόσο για την ποιότητα των εκτυπώσεων, αλλα λόγω κακής εμπειρίας απο προηγούμενο εκτυπωτή με συμβατά μελάνια (έναν hp) έχω αποφασίσει να πάρω αυθεντικά κι ας κοστίσει κάτι παραπάνω (πολύ παραπάνω μάλλον απ οτι βλέπω). Εσένα το σύνολο των 5 πόσο σου βγαίνει;'' 

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα,θα το ξαναπαιξουμε το εργο.

Η αληθεια δεν ειναι τρομοκρατια.

Για την οικονομια της τσεπης μας,ας αναγεμιζουμε μια βαρια δυο φορες το ΓΝΗΣΙΟ και οχι προς θεου να αγορασουμε καινουργιο φθηνοτερο imitation λεγομενο Qσκατενιο και λοιπες σαβουρες.

Και παλι λογω φθορας εξαρτηματων αναγεμιζοντας το ιδιο δοχειο,θα πρεπει να προσεχουμε την συντηρηση του μηχανηματος τακτικα.

 

Σε αυτο το φορουμ δεν τιθεται παντα θεμα στο τραπεζι αγορα φθηνου μηχανηματος ,αλλα καποιες φορες συζητουμε και για επαγγελματικα με πιο πολλους χρηστες.

Και φυσικα,σημασια εχει να βαζουμε αναγεμισμενα και να ειναι εις γνωση μας τι μπορει να συμβει και οχι να βριζουμε σε ενα χρονο που χαλασε το μηχανημα την hp ή την lexmark.

 

Να και ενα ποστ ενος ανθρωπακου που καηκε απο αναγεμισμενα:

 

''Ναι, έχεις δίκαιο σε αυτό που λες, δεν μου είναι δηλαδή απαραίτητα τόσο για την ποιότητα των εκτυπώσεων, αλλα λόγω κακής εμπειρίας απο προηγούμενο εκτυπωτή με συμβατά μελάνια (έναν hp) έχω αποφασίσει να πάρω αυθεντικά κι ας κοστίσει κάτι παραπάνω (πολύ παραπάνω μάλλον απ οτι βλέπω). Εσένα το σύνολο των 5 πόσο σου βγαίνει;''

Ναι, εγω είμαι ο ανθρωπάκος που του κόστισε ένας εκτυπωτής ολόκληρος λόγω συμβατών Qσκατένιων όπως λες κι εσύ. Κι από τότε και μετά είπα δε θα ξανακάνω το λάθος. Απλά, είναι τραγικά φθηνότερα τα συμβατά. Τι εννοώ: αγόρασα πολυμηχάνημα με 149 και τα μελάνια αυθεντικά κοστίζουν 50 ενώ συμβατά, όπως έμαθα, γύρω στα 5. Αλλά και πάλι ρισκάρεις αν την έχεις ξαναπατήσει; Μαλλον όχι, απλά σε τσούζει στην τσεπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω εδώ και λίγο καιρό τον συγκεκριμένο εκτυπωτή.Πολυ ευχαριστημένος αλλά όταν έρθει η ώρα που θα αδειάσει το toner υπάρχει κάποιο site για παραγγελία ανακατασκευασμένου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Λόγω κόστους σκέφτηκα και εγώ να αγοράσω συμβατά τόνερ για εκτυπωτή ΗΡ όταν τέλειωσαν αυτά που είχε στην αρχή... Αγόρασα λοιπόν συμβατά στο 1/3 της τιμής των γνήσιων. Μετά από μερικές εκτυπώσεις άρχισαν τα θέματα. Σιγά σιγά άρχισαν να ξεθωριάζουν οι εκτυπώσεις και σύντομα άρχισαν να εμφανίζονται κάθετες γραμμές όλων των χρωμάτων, μέχρι που οι κάθετες γραμμές έγιναν πιό έντονες από το θέμα της εκτύπωσης!

Δεν είχαν φτάσει ούτε στο 1/3 της στάθμης.

Τα πέταξα φυσικά και αγόρασα γνήσια. Με το φόβο φυσικά μην φταίει κάτι άλλο για τα χάλια των εκτυπώσεων, έδωσα 370 ευρώ και ω του θαύματος! με την πρώτη εκτύπωση ανακουφίστηκα αφού ήταν όπως πριν, καθαρά και σωστά χρώματα και θέματα χωρίς λεκέδες γραμμές και ξεθωριασμένα μέχρι να μην ξέρεις τι χρώμα βλέπεις.

Αυτή ήταν η εμπειρία μου με τα συμβατά και γνήσια τόνερ εκτύπωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...