Προς το περιεχόμενο

Φυτεύοντας Ελιές κατευθείαν από το καρπό


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πειραματιστώ και να φυτέψω μια δυό ελίτσες, από την αρχή όμως. Να χρησιμοποιήσω δηλαδή το κουκούτσι από μια πικοιλία και να εξελιχθεί σε δέντρο. Γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θα βγει αγριελιά από το κουκούτσι ότι και να φυτέψεις. Όταν μεγαλώσει το δεντράκι μπορείς να το μπολιάσεις όποια ποικιλία ελιάς θέλεις. Αλλά καλύτερα πάρε ένα ήμερο δεντράκι από ένα φυτώριο να κάνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνουν τα κατάλληλα κλαδιά από ενήλικα δέντρα, δεν ξεκινούν από κουκούτσια.

Όταν λες κατάλληλα κλαδιά; Xλωρά, τα "λαίμαργα" που λέμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πώς τα λένε και ποια διαλέγουν, να σου πω την αλήθεια. Έχω δει κάποτε πώς το έκαναν. Νομίζω χρησιμοποιείται και μια ορμόνη για να πετάξουν ρίζες όταν τα φυτέψεις. Σε καταστήματα με φυτοφάρμακα και είδη φυτωρίου σίγουρα θα ξέρουν να σου πουν τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλω να πειραματιστώ και να φυτέψω μια δυό ελίτσες, από την αρχή όμως. Να χρησιμοποιήσω δηλαδή το κουκούτσι από μια πικοιλία και να εξελιχθεί σε δέντρο. Γίνεται;

 

Ναι αλλά θα χρειαστεί να τις μπολιάσεις για να γίνουν ελιές. Αγριελιές θα γίνουν αρχικά.

 

Επίσης εξαρτάται που θα τις φυτέψεις και πότε. Θα χρειαστούν τουλάχιστον ένα παγωμένο χειμώνα για να σπάσει το κουκούτσι το κέλυφος. Και ελπίζω να τις έχεις έξω από το σπίτι.

Και ΟΧΙ δεν θα δουλέψει αν σπάσεις εσύ το εξωτερικό κέλυφος, όταν είναι έτοιμο το κουκούτσι θα το σπάσει. Εκτός αν τις βάλεις στην κατάψυξη σε μία σακούλα, ΧΩΡΙΣ ΥΓΡΑΣΙΑ, για κάμποσους μήνες..

 

Αλλά καλύτερα να τις φυτέψεις κατευθείαν έξω από το σπίτι και σε απόσταση 10 μέτρων το ένα από το άλλο. (αν θες μεγάλα υγιή δέντρα)

 

 

Κλείνοντας αν τα κουκούτσια που έχεις είναι κατευθείαν από το δέντρο, είσαι ΟΚ. Αν είναι από ελιές που έχουν υποστεί επεξεργασία, ξέχνα το. Δεν θα φυτρώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θα χρειαστεί να τις μπολιάσεις για να γίνουν ελιές. Αγριελιές θα γίνουν αρχικά.

Να τις μπολιάσω; Kαλά πως ξεκίνησαν να μεγαλώνουν οι ελιές, πάντα κάποιος έπρεπε να τις μπολιάζει;

 

Αν είναι από ελιές που έχουν υποστεί επεξεργασία, ξέχνα το. Δεν θα φυτρώσουν.

Τι επεξεργασία, τι εννοείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ...ειδικος αλλα αν γινοταν απο κουκουτσι ποιος αγροτης θα επρνε απο φυτωριο ?

Αυτός που βιάζεται και δεν μπορεί να περιμένει. Συγνώμη, αυτή είναι η λογική δηλαδή? Εφόσον όλοι οι αγρότες παίρνουν από φυτώρια αυτό σημαίνει πως το κάνουν επειδή δεν γίνεται αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ...ειδικος αλλα αν γινοταν απο κουκουτσι ποιος αγροτης θα επρνε απο φυτωριο ?

Θέλουν χρόνια να βγουν από κουκούτσι, αν βγουν γιατί δεν φυτρώνουν όλα τα κουκούτσια, και θέλουν μπόλιασμα. Από φυτώριο είναι πιο εύκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν χρόνια να βγουν από κουκούτσι, αν βγουν γιατί δεν φυτρώνουν όλα τα κουκούτσια, και θέλουν μπόλιασμα. Από φυτώριο είναι πιο εύκολο.

Άλλο το πιό εύκολο και άλλο το ότι δεν γίνεται από το κουκούτσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που βιάζεται και δεν μπορεί να περιμένει. Συγνώμη, αυτή είναι η λογική δηλαδή? Εφόσον όλοι οι αγρότες παίρνουν από φυτώρια αυτό σημαίνει πως το κάνουν επειδή δεν γίνεται αλλιώς;

 

Σημαινει οτι καποιος λογος που ισως δεν ξερουμε υπαρχει . Δεν ειναι ουτε βιαστικοι ουτε βλακες να παιρνουν 100δες φυτωρια  αντι κοκουτσια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαινει οτι καποιος λογος που ισως δεν ξερουμε υπαρχει . Δεν ειναι ουτε βιαστικοι ουτε βλακες να παιρνουν 100δες φυτωρια  αντι κοκουτσια .

Kαλά, έτσι όπως το λες φαίνεται σα να είναι κάποιο κρατικό μυστικό :-) Γιατί απορρίπτεις την εκδοχή του να είναι το ζήτημα της ευκολίας και της ταχύτητας που θέλει να έχει κάποιος επαγγελματίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...