Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Ολοένα και περισσότεροι «μετακινούνται» από το MacBook στο Surface


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το νέο μακμπουκ πάντως έφαγε αρκετό κραξιμο από γνωστούς λάτρεις της apple. Ειδικά όσον αφορά την αυτονομία ,την έλλειψη θυρών και το άχρηστο touchbar. Όσον αφορά τις επιδοσεις η διάφορα μικρή με το 2015 μοντέλο και οι "εξυπνάδες" με την αφαίρεση της sd slot για να μην σου επιτρέπει να προσθέσεις χώρο με "modules" μόνο σε κακό θα τους βγει μακροπρόθεσμα .

Έχεις δίκαιο, επειδή αυτό που λείπει από το μακ μου είναι να αντικαταστήσω τον ssd με ένα μέσο που είναι ελαφρώς πιο γρήγορο από την σύνδεση μου στο Ίντερνετ. Τρομερή παράλειψη. Το νέο mbp είναι απελπιστικά καλοφτιαγμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα τα επιχειρήματα που ακούγονται, αλλά παρακολουθώντας τις αγγελίες εδώ στο Insomnia για πάνω από δύο χρόνια, έχω δεί πολλές φορές να προσφέρουν Surface για ανατλλαγή με MacBook Pro ή Air.  To ανάποδο δεν τόχω δεί ούτε μια φορά, ειλικρινά.  Μήπως αυτό λέει κάτι?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι καπου εδω, αναρωτιεμαι: γιατι ;

Δεχομενος οτι μπορει να υπερτερει, επι μερους, στο κομματι hardware ενα surface, γιατι καποιος να περασει στα Windows ; 

Απο βιτσιο και μονο μπορει, για την αποκτηση του καινουργιου διαμαντιου, αυτοι που δουλευουν πολυ και σωστα δεν αφηνουν εναν Mac, για να χρησιμοποιησουν τη γερασμενη απογοητευση του αιωνα, τα Windows της Microsoft, οσο αστραφτερο κι αν ειναι το πακετο.

 

Τα Windows 10 παίζει να είναι τα καλύτερα Windows ever. Απίστευτα γρήγορα και σε 3 PC που τα έχω δεν εχω δει crash/blue screen ή πρόβλημα. Και τα εχω απο day one. Σε αντίθεση με το MacOS που είναι σε κάθε εκδοση ακριβώς το ίδιο. Ωπα άκυρο πρόσθεσε siri! Ο μονοδρομος Apple για μουσικούς παραγωγους/σχεδιαστές ίσχυε πριν 12 χρονια. Τότε που η Apple ήταν η μόνη με 64bit OS και CPU. Πλέον, που έχουν το ιδιο hardware δεν υπάρχει καμία δικαιολογία πέρα απο την εμφάνιση. 

 

To νεο MacBook Pro 15 ξεκινάει απο τα 2699 Ευρω. Με 900 ευρω ΛΙΓΟΤΕΡΑ αγοράζεις το Zenbook Pro. full metal unibody, καλύτερη οθονη, καλύτερο δισκο, καλύτερη gpu, καλύτερη μνημη. Το να προτιμάς τα προιοντα της Apple είναι δικαίωμά σου και σου εύχομαι πραγματικά να μπορείς να τα αγοράζεις. Το να προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο για πράγματα που δεν ισχύουν επειδή πρέπει να δικαιολογήσεις την πλεον overpriced εταιρεια στην ιστορία της τεχνολογίας είναι τραγικό.

 

ΥΓ. Επίσης κάποιοι απο εμάς οταν αγοράζουμε ΦΟΡΗΤΗ συσκευή δεν θελουμε να κουβαλάμε 200 dongles επειδή η Apple αποφάσισε να καταργήσει υποδοχές κτλ. Υποθέτω πως το Macbook Pro 2018 θα βγει χωρίς οθόνη αλλά τα τυφλωμένα fanboys θα πατε μηχανικά να το πάρετε

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ακουω για την εμπειρια χρησης ξερναω πλεον. Κανεις δεν εχει εχει εξηγησει τι ειναι αυτο. Τα 10 φυσικα και ειναι καλυτερο λειτουργικο, πιο γρηγορο, με περισσοτερες ρυθμισεις, παραμετροποιηση, εφαρμογες, πορους και πολλα αλλα. Μονον το office, που ειναι το βασικοτερο εργαλειο σε ολους, να δει καποιος στις 2 πλατφορμες φτανει.

Τα ΜΒ εχουν καλο σιδερο αλλα και ο αναγωνισμος τους εφτασε πλεον. Μην ειστε προβατα και μην γραφετε τα ιδια προβατισια κλισε.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows 10 παίζει να είναι τα καλύτερα Windows ever. Απίστευτα γρήγορα και σε 3 PC που τα έχω δεν εχω δει crash/blue screen ή πρόβλημα. Και τα εχω απο day one. Σε αντίθεση με το MacOS που είναι σε κάθε εκδοση ακριβώς το ίδιο. Ωπα άκυρο πρόσθεσε siri! Ο μονοδρομος Apple για μουσικούς παραγωγους/σχεδιαστές ίσχυε πριν 12 χρονια. Τότε που η Apple ήταν η μόνη με 64bit OS και CPU. Πλέον, που έχουν το ιδιο hardware δεν υπάρχει καμία δικαιολογία πέρα απο την εμφάνιση.

 

To νεο MacBook Pro 15 ξεκινάει απο τα 2699 Ευρω. Με 900 ευρω ΛΙΓΟΤΕΡΑ αγοράζεις το Zenbook Pro. full metal unibody, καλύτερη οθονη, καλύτερο δισκο, καλύτερη gpu, καλύτερη μνημη. Το να προτιμάς τα προιοντα της Apple είναι δικαίωμά σου και σου εύχομαι πραγματικά να μπορείς να τα αγοράζεις. Το να προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο για πράγματα που δεν ισχύουν επειδή πρέπει να δικαιολογήσεις την πλεον overpriced εταιρεια στην ιστορία της τεχνολογίας είναι τραγικό.

 

ΥΓ. Επίσης κάποιοι απο εμάς οταν αγοράζουμε ΦΟΡΗΤΗ συσκευή δεν θελουμε να κουβαλάμε 200 dongles επειδή η Apple αποφάσισε να καταργήσει υποδοχές κτλ. Υποθέτω πως το Macbook Pro 2018 θα βγει χωρίς οθόνη αλλά τα τυφλωμένα fanboys θα πατε μηχανικά να το πάρετε

Εννοείς σαφέστατα χειρότερη οθόνη (289 vs 496 nits, γελάει ο κόσμος ), ssd, χειρότερο πληκτρολόγιο, touchpad, μπαταρία, μισό κιλό βαρύτερο, μεγαλύτερο μέγεθος.

Επιπλέον 1 dongle έχω και ένα ανταπτορα, όσα ακριβώς έχω και στην δουλειά μου στο windows λαπτοπ (dock αντί για dongle).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά... όλοι τρέχουν για surface:

 

(από την επίσημη παρουσίαση των Windows 10 σε event της Microsoft)

 

windows_10_event_macbooks.jpeg?itok=QLkI

 

Kαι πρώτη απ'όλους η ίδια η Microsoft:

 

14328942484526.jpg

Μου έφτιαξες την μέρα με αυτό το post . Έχω πεθάνει στα γέλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκαιο, επειδή αυτό που λείπει από το μακ μου είναι να αντικαταστήσω τον ssd με ένα μέσο που είναι ελαφρώς πιο γρήγορο από την σύνδεση μου στο Ίντερνετ. Τρομερή παράλειψη. Το νέο mbp είναι απελπιστικά καλοφτιαγμένο.

Την sd την χρησιμοποιούσαν σαν αποθηκευτικό χώρο για φωτογραφίες και μουσική για να μην γεμίζουν τον ήδη περιορισμένο χώρο του ssd . Εφ'οσον δεν σε ενοχλεί να σε αναγκάζουν να πληρώσεις αρκετά ευρώ παραπάνω για λίγο παραπάνω χώρο τότε κανένα πρόβλημα...άλλωστε ξέρουν πως να εξαναγκάσουν το αγοραστικό κοινό τους για δήθεν innovation....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω macbook pro του 2009 εχω, αλλα οποτε πηγαινω σε κανενα mall, ταsurface πηγαινω και κοιταζω και μου τρεχουν τα σαλια. Ας μας πει η Apple τι εχει αλλαξει στα macbook απο τοτε που βγηκε το πρωτο Unibody μεχρι σημερα. Η retina οθονη? οι cpu? το touchbar? Η τελευταια καινοτομια ηταν το γυαλινο touchpad που μεχρι τοτε ο κοσμος ειχε κατι touchpads για γελια. Απο τοτε που πεθανε ο Jobs εχει μεινει μονο το ονομα. Αν δεν αλλαξουν ceo ερχονται μαυρες μερες.

Έννοια σου, και όλοι οι άλλοι, ακόμα και σήμερα, έχουν trackpad του κ..ά..λου.

 

Όχι ότι αυτό διακαιολογεί τις πατάτες που κάνει η apple....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μοναδικη εμπειρια χρησης ναι αλλα με ενα καρο περιορισμους ,παραξενιες ,ιδιοτροπιες κ ασφυκτικο "μανατζαρισμα" απο την μαμα apple

 

με λιγα λογια η σε βολευει οπως το θελει η apple η πας για αλλα 

Δεν μου λες φίλτατε γενικολόγε, τι προσπαθείς να κάνεις στο μηχάνημα και δεν σε αφήνει η apple? Γιατί εγώ 1 χρόνο και βάλε που το έχω το μηχάνημα δεν υπάρχει κάτι στο οποίο να με έχει περιορίσει. Από απλά πραγματάκια μέχρι low level διαχείρηση των πόρων του συστήματος από δικά μου προγράμματα. Και όταν μιλάω για low level εννοώ ολική διαχείρηση της ram bit-by-bit και των registers της CPU.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και mac (5) και καμμια 10αρια windows. Ο λογος που δεν θα ξαναγορασω mac ειναι γιατι δεν μπορεις να αναβαθμισεις το λειτουργικο σε νεο ακομη και αν το hardware το υποστηριζει τεχνικα γιατι η Apple μας θεωρει αμερικανακια που πρεπει καθε χρονο να δινουμε κανα 2 χιλιαρικα για να αλλαζουμε υπολογιστη. Τα windows 10 απο την αλλη τρεχουν μια χαρα και χαρουμενα ακομη και σε netbook με atom.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τι λετε? που κολλά το vs λειτουργικών εδώ?

και τα surface και τα mac ειναι για χαλαρή χρήση

και απλή επαγγελματική.

 

όταν θέλω ΄΄φορητή΄΄ επεξεργαστική ισχύ πάω αλλού και τα mac δεν ακολουθούν εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είδατε blue screen στα 10αρια;  :blink:

 

Πόσα χρόνια έχεις να πιάσεις win;

πολλές φορές και δουλεύουμε και στα δύο. Λύση δεν βρέθηκε φυσικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλές φορές και δουλεύουμε και στα δύο. Λύση δεν βρέθηκε φυσικά

Παίζει να είσαι και μόνος που αναφέρεις blue screen σε 10αρια, τουλάχιστον που διαβάζω/γνωρίζω....

 

 

 

Btw: Οι μόνοι αγοραστές που ξέρω που έδωσαν τα λεφτά για mac τον τελευταίο χρόνο είναι γυναίκες κάτω των 35.

Γενικά προσωπικά το κύριο αγοραστικό κοινό που βλέπω με mac είναι νεαρές γυναίκες, σε ποσοστό >75-80%.Μάλιστα το γκομπιούτερ-λαπτοπι το έχουν συνυφασμένο με mac. 

Αντίθετα κανά δύο συνάδελφοι πέταξαν τα ipadια και τα λαπτόπια και πήραν Surface λόγω του ότι είναι...λάπτοπ σε μικρότερο form factor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...