Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Ολοένα και περισσότεροι «μετακινούνται» από το MacBook στο Surface


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζελατίνες και κανα 2 προγράμματα ..... ? Και περιμένετε να σας πάρουμε στα σοβαρά σχετικά με το MacBook Pro?

Εντάξει γελάσαμε και σήμερα.

 

Ε, ναι. Το registry θα φταίει και γι'αυτό. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το ειχα παθει 2-3 φορες στο μπαρακι που δουλευα. ειχα τα windows 7 τοτε και ειχα και μικρες διακοπες στον ηχο την ωρα που επαιζα. αλλαξα σε mac os και εχω ησυχο το κεφαλι μου. δεν μου εχει κολησει ποτε. θα φοβομουν να γυρισω παλι πισω στα windows.

Ναι, ξέρεις τα παραθύρια άλλαξαν και 3 εκδόσεις από τότενες... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια στα windows, πολλά χρήματα στα pc & laptop, τελευταία 2 χρόνια χρήστης mac, δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσω στα windows ever! Η εμπειρία χρήσης του ios σε συνδυασμό με την  σταθερότητα των εφαρμογών & την ταχύτητα εκτέλεσης τους χωρίς κολλήματα & ιούς...Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν δεύτερες σκέψεις..Τώρα ο λόγος απουσίας κάποιων θυρών σε μια εποχή wireless δεν θεωρώ πως αποτελεί κριτήριο επιλογής. Τα win 10 είναι μια εμπορική αποτυχία της MS στην προσπάθεια της να κάνει καλύτερη την εμπειρία touch, αλλά σόρι που θα το πω..."Σαν τα win 7 δεν έχει" όταν μιλάμε για MS. Από κει και πέρα η επιλογή κάποιου μηχανήματος θα έπρεπε να είναι ανάλογα με τις ανάγκες που έχει ο καθένας και όχι για την ομορφιά, το όνομα ή ακόμη ακόμη και την τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαίνεται παράλογο όταν το Surface είναι κάτι καινούργιο στην αγορά και το νέο macbook έχει ξενερώσει πολύ κόσμο...... εγώ προσωπικά με το iMac δεν γυρίζω πίσω σε windows ever!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λογικό το βλέπω!

Καταρχάς και βάση των ποστ μου, αντιλαμβάνεται κάποιος ότι είμαι Apple-supporter. Αλλά όπως και παντού (και στο ποδόσφαιρο, στην Λιβερπουλ-άρα μου), έτσι και εδώ είμαι "ΦΙΛΑΘΛΟΣ", όχι "ΟΠΑΔΟΣ" (τυφλός, φανατικός)...

 

...Τα 'χω πει πολλάκις... Μετά την "Τζομπς εποχή" (από τότε που μας "άφησε" ο μακαρίτης), η εταιρεία πάει απ' το κακό στο χειρότερο. Ό,τι πιο "κατιμάς", έχει μπει σε θέσεις-κλειδιά στην εταιρεία και βγάζουν και κάνουν ό,τι Π@Π@ΡΙ@ τους κατέβει!

 

Έτσι και στα MacBook. Ούτε κάτι το επαναστατικό ή πρωτοποριακό (όπως και στα άλλα προϊόντα), η τιμή σταθερά ακριβή... και απλά κάνουν "μαϊμουδιές" του τύπου αυτής της ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ "ΙΔΕΑΣ" με την Touch Taskbar πάνω στο πληκτρολόγιο!!!!

 

Μα καλά... οκ... δεν ζει πια ο Τζομπς... κάνα Γ@ΜΗΜ*ΝΟ βίντεό του (απ' τις άπειρες δηλώσεις που έδινε, όντας τόσο ματαιόδοξο άτομο), δεν κάθονται να δουν και να ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ να κάνουν ό,τι κάνουν;;; Ο Τζομπς, τα περισσότερα που τώρα η Apple κάνει, τα 'χει ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ δημόσια σε ουκ ολίγα βίντεό του!

 

...Δυστυχώς, σιγά-σιγά, θα μας κάνουν να την παρατήσουμε την εταιρεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικός λόγος που κάποιος αγοράζει apple είναι το mac os το οποίο επειδή τρέχει σε απόλυτα ελεγχόμενο hardware προσφέρει μοναδική εμπειρία χρήσης. Τα windows 10 είναι για πέταμα.

Κάτσε ρε φίλε πως είναι για πέταμα, εμείς που τα δουλεύουμε και τα δύο και μας αρέσουν καλύτερα τα 10ρια γιατί τα μακ μας βγάζουν την παναγία κάθε φορά που χρειαζόμαστε ένα πρόγραμμα και δεν έχει βγει για αυτά βλάκες είμαστε; Λογικό να σου αρέσουν καλύτερα τα μακ, μαγκιά σου, άποψη είναι αλλά δεν βγήκα εγώ εδώ μέσα να τα κράξω ότι είναι για πέταμα. Λίγο προσοχή στο τι λέμε. Αυτό που προσπαθούν όλοι να πείσουν τον άλλο (ή μάλλον τον εαυτό τους) ότι τα life choices τους είναι καλύτερα χωρίς ειδικά να είναι κάτι κατακριτέο ότι χρησιμοποιείς Mac με ξεπερνάει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως μεχρι η Apple να επιτρέψει compile xamarin for ios σε μηχανηματα εκτος mac πολλοι microsoft προγραμματιστες θα κουβαλάνε macbook και θα τρεχουν windows και visualstudio στο parallels ( η αλλη επιλογη να κουβαλας 2 laptop). Εχω πάρει το νεο macbook pro 3300 ευρώ και είναι μια απογοήτευση κυριως λογο της AMD (δεν παιζω παιxνιδια μιλαω για scientific computing aka No cuda cores). Το macbook pro late 2013 με i7 16gb 512ssd  nvidia 750m και ενα σκασμο ports ειναι πολύ καλύτερη επιλογή (μεταχειρισμένο γύρω στο 1000). Αν δεν το θες για προγραμματισμό η καποια αλλη συγκεκριμένη εργασια  (π.χ final cut) υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές και το surface ειναι απο τις TOP μαζι με το dell xps 15. peace

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη επικρατει μια γενικη συγχηση ας ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα:

 

1) τα macbook τρεχουν windows 10 με drivers γραμμενους απο apple, αρα οτι λετε για συμβατοτητα προγραμματων κλπ ειναι μπουρδες

 

2) δεν νοειται επαγγελματικο studio μηχανημα 27'' να ειναι touch, η οθονη σε ενα τετοιο μηχανημα μπορει να ειναι και 1,5-2 μετρα μακρια απο τον χρηστη.

 

3) η microsoft ειναι καλη μονο στις κονσολες, θα φαει τη σκονη της apple ,της google και της samsung μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ios - windows - 1 - 0 πρώτο ημίχρονο , Jobs στον πάγκο

ios - windows - 1 - 1  δεύτερο ημίχρονο , με Cook

ios - windows 10 - παράταση - 1- 2 διπλό της Μicrosoft δέν χρειάζεται να πάμε στα πέναλντι , οι οπαδοί της Microsoft παρακαλούν την Apple να κρατήσει τον Cook προπονητή για να κερδίζουν συνέχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ανθρωπος δλδ που πιστευει πως μια εταιρια αξιας μερικων εκατονταδων δις $ βασιζεται σε εναν  ανθρωπο, ΄η ο σχεδιασμος της ειναι για 1-2 χρονια απο σημερα; Πιστευετε δλδ οτι το μοντελο business της Apple που τρεχει (ή ετρεχε μεχρι και πριν 1-2 χρονια) δεν ειχε τις ευλογιες του Τζομπς; Αυτο το "απο τοτε που πεθανε ο Τζομπς η Apple..." μου κανει εντελως ελληνικη νοοτροπια. Δεν πιστευω πως εταιριες τετοιου μεγεθους (Apple, Google, Facebook, Microsoft κοκ) που παραγουν τεχνολογια, που οι υπολοιποι διδασκομαστε στα πανεπιστημια δεν εχουν εναν αρκετα μακροπροθεσμο σχεδιασμο.

Μοναδικο παραδειγμα τρανης αλλαγης στην φιλοσοφια μπορω να εντοπισω στην Microsoft, αλλα κι αυτο πιστευω ειχε ξεκινησει σε επιπεδο σχεδιασμου πριν φυγει ο Balmer, απλά εφυγε οταν πλεον ηταν ετοιμοι να βγαλουν την αλλαγη προς τα εξω.

 

Εγω προσωπικα στεκομαι πως τοσο τα win 10 (και τα 7) οσο και το macOS είναι πολυ ευχρηστα λειτουργικα, το καθενα με τα +- του, και ειμαστε τυχεροι που εχουμε πλεον περισσοτερες mainstream επιλογες (το linux το θεωρω πιο advanced για απλους χρηστες) σε σχεσγ με την εποχη win 95-xp που το μονοπωλιο οδηγησε στο τερατουργημα που λεγεται vista. Καπου εκει ανεβηκε το mac OS σε δημοτικοτητα, και σοβαρευτηκε και η Microsoft. Νομιζω μονο κερδισμενοι ειμαστε ολοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση είναι πως με τα MacBook μπορείς να δεις και windows official ενώ το αντίθετο όχι.. Γι αυτό και μόνο νομίζω πως τα mac είναι καλύτερη επιλογή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως μεχρι η Apple να επιτρέψει compile xamarin for ios σε μηχανηματα εκτος mac πολλοι microsoft προγραμματιστες θα κουβαλάνε macbook και θα τρεχουν windows και visualstudio στο parallels ( η αλλη επιλογη να κουβαλας 2 laptop). Εχω πάρει το νεο macbook pro 3300 ευρώ και είναι μια απογοήτευση κυριως λογο της AMD (δεν παιζω παιxνιδια μιλαω για scientific computing aka No cuda cores). Το macbook pro late 2013 με i7 16gb 512ssd  nvidia 750m και ενα σκασμο ports ειναι πολύ καλύτερη επιλογή (μεταχειρισμένο γύρω στο 1000). Αν δεν το θες για προγραμματισμό η καποια αλλη συγκεκριμένη εργασια  (π.χ final cut) υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές και το surface ειναι απο τις TOP μαζι με το dell xps 15. peace

 

Δεν χρειάζεσαι (μόνο) Windows για να "τρέξεις" Xamarin,

επίσης Visual studio για Mac φρόντισε γι'αυτό η Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είδατε blue screen στα 10αρια;  :blink:

 

Πόσα χρόνια έχεις να πιάσεις win;

 

Φιλε ειμαι χρηστης και windows 10 και mac os και σε πληροφορω πως λαπτοπ hp με i7-8gb ram κλπ πολυ προσεγμενο (εννοωντας οτι προσεχω τι εγκαθιστω και δεν βαζω τορρεντ κλπ μεσα) γιατι αφορα επαγγελματικη χρηση, σιγουρα θα βγαλει BOD 2-3 φορες την βδομαδα...

 

Οντως τα Windows 10 εχουν βελτιωθει παρα πολυ σε σχεση με τις προηγουμενες εκδοσεις και ειναι απειρως πιο ελαφρια απο τα προηγουμενα λειτουργικα... Σε σημειο να με κανουν να θελω να γυρισω ολοκληρωτικα στα windows και να αφησω το mac os! Ομως παρ' ολα αυτα οταν πιανω στα χερια μου το mac, συνειδητοποιω ποσο απλο ειναι στην χρηση του, αλαγκαριστο χωρις να κολλαει το οτιδηποτε, με απιστευτη διαρκεια μπαταριας.

 

Και φυσικα οπως ειπε και καποιος αλλος προηγουμενως, το τι crashαρισματα ειχα φαει οταν επαιζα μουσικη σε barακι με windows, αλλο πραμα.... Με το mac δεν μου εχει κολλησει ποτε τιποτα και ας εχω απο πισω ανοικτα αλλα 10 applications και safari με 20 tabs!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα τα επιχειρήματα που ακούγονται, αλλά παρακολουθώντας τις αγγελίες εδώ στο Insomnia για πάνω από δύο χρόνια, έχω δεί πολλές φορές να προσφέρουν Surface για ανατλλαγή με MacBook Pro ή Air.  To ανάποδο δεν τόχω δεί ούτε μια φορά, ειλικρινά.  Μήπως αυτό λέει κάτι?

 

Το ίδιο κάνουν και οι αναλυτές αγοράς, κοιτάνε στο insomnia τι ανταλλαγές προτείνουν οι χρήστες και ανάλογα πράττουν. Νομίζω η ανάλυση σου είναι ότι πιο εύστοχο έχω διαβάσει όσα χρόνια ασχολούμαι με τα forum μην σου πω ότι πιο εύστοχο έχω διαβάσει στην ζωή μου. Εύγε... 

 

 

Φιλε ειμαι χρηστης και windows 10 και mac os και σε πληροφορω πως λαπτοπ hp με i7-8gb ram κλπ πολυ προσεγμενο (εννοωντας οτι προσεχω τι εγκαθιστω και δεν βαζω τορρεντ κλπ μεσα) γιατι αφορα επαγγελματικη χρηση, σιγουρα θα βγαλει BOD 2-3 φορες την βδομαδα...

 

Εγώ πάλι που έχω τα 10 σε δύο destop Pc με συνθέσεις που έχω κάνει μόνος μου δεν έχω δει BOD με 10άρια ποτέ. Βέβαια η μαγική λέξη είναι HP και φαντάζομαι ότι ο λόγος που παίρνεις τα BOD είναι εξαιτίας της φανταστικής υποστήριξης που έχει η HP σε drivers. Και όταν λέω φανταστική εννοώ κυριολεκτικά. Σε γενικές γραμμές έχω δουλέψει ένα σκασμό μηχανήματα σε desctop και laptop και δεν έχω συναντήσει προβλήματα με τα 10. Είναι όντως ότι πιο ελαφρύ και σταθερό έχει βγάλει ποτέ η ms και ελπίζω να μην μας σκάσει κανένα Update κάποια στιγμή και ψάχνουμε να βρούμε από που μας ήρθε... 

Φιλε ειμαι χρηστης και windows 10 και mac os και σε πληροφορω πως λαπτοπ hp με i7-8gb ram κλπ πολυ προσεγμενο (εννοωντας οτι προσεχω τι εγκαθιστω και δεν βαζω τορρεντ κλπ μεσα) γιατι αφορα επαγγελματικη χρηση, σιγουρα θα βγαλει BOD 2-3 φορες την βδομαδα...

 

Οντως τα Windows 10 εχουν βελτιωθει παρα πολυ σε σχεση με τις προηγουμενες εκδοσεις και ειναι απειρως πιο ελαφρια απο τα προηγουμενα λειτουργικα... Σε σημειο να με κανουν να θελω να γυρισω ολοκληρωτικα στα windows και να αφησω το mac os! Ομως παρ' ολα αυτα οταν πιανω στα χερια μου το mac, συνειδητοποιω ποσο απλο ειναι στην χρηση του, αλαγκαριστο χωρις να κολλαει το οτιδηποτε, με απιστευτη διαρκεια μπαταριας.

 

Και φυσικα οπως ειπε και καποιος αλλος προηγουμενως, το τι crashαρισματα ειχα φαει οταν επαιζα μουσικη σε barακι με windows, αλλο πραμα.... Με το mac δεν μου εχει κολλησει ποτε τιποτα και ας εχω απο πισω ανοικτα αλλα 10 applications και safari με 20 tabs!

 

Εγώ πάλι που έχω τα 10 σε δύο destop Pc με συνθέσεις που έχω κάνει μόνος μου δεν έχω δει BOD με 10άρια ποτέ. Βέβαια η μαγική λέξη είναι HP και φαντάζομαι ότι ο λόγος που παίρνεις τα BOD είναι εξαιτίας της φανταστικής υποστήριξης που έχει η HP σε drivers. Και όταν λέω φανταστική εννοώ κυριολεκτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...