Προς το περιεχόμενο

Dotfiles (tmux, vim, zsh ...)


gon1332

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο λόγος του συγκεκριμένου thread είναι να ποστάρει ο καθένας τα δικά του dotfiles για ό,τι έχει στο περιβάλλον εργασίας του.

 

Ας γνωρίσω εγώ τα δικά μου.

Κάθησα επιτέλους μετά από πολύ καιρό και οργάνωσα τα ήδη ανοργάνωτα dotfiles μου. Πλέον με περισσότερη εμπειρία και κατά την γνώμη μου πολύ πιο καθαρά δομημένα. Ακόμη δεν έχω βάλει ό,τι θέλω, αλλά έχω ένα framework για να στήσω το περιβάλλον μου πιο συμμαζεμένα.

 

Μπορείτε να τα βρείτε εδώ.

 

Vim

Το .vimrc πλέον περιέχει μόνο το sourcing επιμέρους .vimrc αρχείων (έμπνευση):

source $HOME/.vim/config/init.vimrc    # plugins
source $HOME/.vim/config/general.vimrc # general options
source $HOME/.vim/config/plugins.vimrc # plugin specific options
source $HOME/.vim/config/keys.vimrc    # key bindings
source $HOME/.vim/config/line.vimrc    # vim line theme

Ως plugin manager χρησιμοποιώ το vim-plug. Τα υπόλοιπα είναι προφανή γενικά με μία γρήγορη ματιά στα επιμέρους .vimrc.

 

Tmux

Εκτός των δικών μου επιλογών στο .tmux.conf, χρησιμοποιώ και τον Tmux Plugin Manager (TPM)

 

Zsh

Εδώ χρησιμοποιώ το prezto για configuration manager. Έφυγα από oh-my-zsh γιατί πάντα κατέληγα σε "εμετούς" από αρχεία και επιλογές.

 

Μετά έχω dotfiles για άλλες εφαρμογούλες όπως το taskwarrior, αρχείο για aliases.

 

Επίσης εγκατάσταση γίνεται μέσω του install.sh.

 

Screenshot

 

 

post-223995-0-95628700-1481584133_thumb.png

 

 

 

 

----

Επειδή είναι work in progress θα ποστάρω εδώ όποτε θυμάμαι κάθε τί που αλλάζω/προσθέτω. Φαίνονται βέβαια και από τα commits μου.

 

UPDATE 1:

+ Αναζήτηση με ag μέσα από vim.

+ Doxygen highlighting

+ Συγκεκριμένες επιλογές για C projects

Επεξ/σία από gon1332
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίω κατά 90% IDEs όσο καιρό ασχολούμαι και στον vim έχω ασχοληθεί μόνο να αλλάξω θέμα(Ίδιο με του IDE :P ).

 

Όλο λέω οτι θα κάτσω να το φτιάξω όπως θέλω: YouCompleteMe/NerdTree και άλλα που δεν ξέρω σε τι plug-ins θα τα βρώ αλλά

συνέχεια βρίσκω κάποια δικαιολογία για να το αναβάλλω.

 

Θα τα τσεκάρω πάντως μιας και τελικό σου αποτέλεσμα μου αρέσει και φαίνεται πολύ λειτουργικό!!  Good job :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίω κατά 90% IDEs όσο καιρό ασχολούμαι και στον vim έχω ασχοληθεί μόνο να αλλάξω θέμα(Ίδιο με του IDE :P ).

 

Όλο λέω οτι θα κάτσω να το φτιάξω όπως θέλω: YouCompleteMe/NerdTree και άλλα που δεν ξέρω σε τι plug-ins θα τα βρώ αλλά

συνέχεια βρίσκω κάποια δικαιολογία για να το αναβάλλω.

 

Θα τα τσεκάρω πάντως μιας και τελικό σου αποτέλεσμα μου αρέσει και φαίνεται πολύ λειτουργικό!!  Good job :-)

Μπορείς να δοκιμάσεις και το δικό μου. Έχει και nerdtree και fugitive(από τους καλύτερους wrappers για git) και gitgutter κα. Έχει λίγα plugins γενικά. Δεν έχω βάλει ακόμη αυτόματη συμπλήρωση και το must CtrlP. Για αρχή καλά είναι. Έχω βάλει και σχόλια παντού ώστε να μη χάνομαι κι εγώ μετά από καιρό. Για όποιες απορίες είτε σχετικά με τα dotfiles είτε γενικά για τα εργαλεία στείλε μου pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αρχικά να ευχαριστήσω τον gon που μου έδωσε το έναυσμα να ξεκινήσω.

 

Δειλά δειλά έχουμε και λέμε:

  • neovim >>>> vim και έγιναν τα κατάλληλα link για να ανοίγει ο πρώτος πάντα.
  • Zsh με prezto.
  • tmux.

Και τώρα σε plugin:

  • Pathogen
  • Θέμα (ναι είμαι φοβερός :P ) JetBrains.
  • ctrlp(Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πόσο γρήγορο είναι)
  • NerdTree
  • Syntastic(πολύ καλό και θέλω να δω αν γίνεται να τσεκάρει σε realtime και όχι μόνο μετά από save)
  • Airline
  • YouCompleteMe

Αυτά. Τελικό αποτέλεσμα:

 

513f2aded21a4557a0bcf351fb590623.png

 

 

Συμπέρασμα: Δεν είμαι έτοιμος να παρατήσω τα προιόντα της jetbrains, ακόμα και αν είναι overkill, γιατί έχει κάποιος ευκολίες που δεν τις βρίσκω σε terminal καθώς και ο gdb ειναί λίγο clunky κατ εμε. ΑΛΛΑ μου αρέσει που ξέρω οτί έχω ένα lightweight περιβάλλον στο οποίο μπορώ να είμαι παραγωγικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά commits παραπέρα, αρχίζει και γίνεται λίγο πιο ανθρώπινο το περιβάλλον..

 

 

 

post-223995-0-65316600-1482192650_thumb.png

 

 

 

 

 

post-223995-0-08840900-1482192747_thumb.png

 

 

 

Αυτά που φαίνονται είναι τα relative line numbers, τα glyphs, το gitgutter, και το fugitive. Επίσης το ανανεωμένο tmux status bar.

 

Έχω προσθέσει κι άλλα πραγματάκια που δε θυμάμαι, αλλά τα commits τα λένε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Ωραία ιδέα το thread]

 

Εδώ

Δεν είναι κάτι φαντασμαγορικό μιας και δε χρησιμοποιώ zsh, ούτε vim ιδιαίτερα και καθόλου μα καθόλου tmux (το μισώ :D)

 

Ωστόσο έχω ένα λίγο "fancy" PS1 για το bash και απο κει και πέρα configuration, aliases, path management.

 

Έχω φτιάξει bash functions για το path manipulation που ελέγχουν ταυτόχρονα αν ένα path που πάω να βάλω υπάρχει ήδη ώστε να μην ξαναμπεί.

 

Επίσης δίνω την δυνατότητα να φτιαχτεί αρχείο .path στο home που μπορεί να περιλαμβάνει όποιο path θέλουμε ακόμα και με environment variables μέσα και όλα γίνονται append στο PATH.

 

(όλα τα περι path είναι στο pathmixer.sh)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

λοιπόν ... σορρυ που ξεθαβω το θέμα ... 
έχουμε και λέμε . 
oh-my-zsh custom theme  του robbyrussell αντικαθηστώντας το βελάκι σήμα της διανομής μου 
( για να πάρεις το σήμα της διανομής πρέπει να έχεις δοκιμασει το powerlevel10k  . έχει σχεδόν για ολες τις διανομες) 

tmux - ohmytmux με απλές τροποποιήσεις να φαίνετε και ο καιρός για την πολη μου . 

nvim - έχω βάλει nvchad με μια τροποποιήση ( γενικά εχω βάλει binary του nvim στο /usr/local/bin) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...