Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεου μοντεμ ή οχι?


Apocalyptica

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, αρχικα να πω οτι ειμαι στη forthnet. Ποτε δεν ειχα μεγαλο προβλημα με το ιντερνετ, απλα τωρα τελευταια μου εχει σπασει τα νευρα. Τα πρωινα που ειμαι μονος στο σπιτι παιζω και βλεπω twitch χωρις θεμα απλα μερικες φορες ισως κανει κανα 2-3 Buffering στο twitch αλλα ως εκει.Οταν παει μεσιμερι και ερχεται ο πατερας μου ο οποιος παιζει warthunder στο ps4 νταξει ανεβαινει το ping αισθητα στο παιχνιδι μου αλλα ειναι υποφερτο, το twitch απτην αλλη kanei buffering συνεχεια. Απτη μια λεω ενταξει τραβαει ολο το bandwith το warthunder λογικο, το παραξενο ομως ειναι πως αφου σταματισει ο πατερας μου συνεχιζει και κανει buffering το twitch και συνεχιζω να κολαω στο παιχνιδι, ειναι σαν να "μπουκωνει" το μοντεμ(zxhn h108n) και μετα απο κανα 2 restart μπορει και να ισιωσει. Η ερωτηση μου ειναι αξιζει να παρω καινουργιο μοντεμ? Σκεφτομαι το TP-LINK TD-W9980,θα δω καποια βελτιωση? Επισης εχω adsl και τα στοιχεια της γραμμης μου ειναι αυτα (επισης στο testmy.net εχω 8,9mbps και εχω βαλει fast path): 

Actual Rate (Up/Down) 1007/11013 kbps Attainable Rate (Up/Down) 1148/12084 kbps Noise Margin (Up/Down) 11.3/6.6 dB Line Attenuation (Up/Down)

15.9/25.2 db

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πηγα και το πειρα το μοντεμ και μου εχει σπασει τα νευρα. Οταν το συνδεσα ετρωγε συνεχεια αποσυνδεσεις για τουλαχιστων μια ωρα,υστερα σταματισε για ενα 24ωρο και λεω ενταξει εφτιαξε,εν τω μεταξυ το ιντερνετ πετουσε.Σημερα το απογευμα παλι μου εκανε αποσυνδεσεις,πολλα errors και αρχησα να το ψαχνω. Πολυς κοσμος το ειχε αυτο το θεμα, εν συντομια κατεληξα  ΄ή οτι κατι δν παει καλα με τις αλλες συσκευες που εχω συνδεδεμενες στο μοντεμ (ps4, αποκωδικοποιητη nova On demand) ή den αντεχει to bandwith του ps4. Καμια αποψη ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να έβαζες εννιάρι SNR; Θα μείωνες τα σφάλματα και κατ' επέκταση τις αποσυνδέσεις, αλλά θα συγχρόνιζες χαμηλότερα.

Το TP-LINK που πήρες μπορεί να το κάνει αυτό με Telnet commands, δοκίμασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον πηγα και το πειρα το μοντεμ και μου εχει σπασει τα νευρα. Οταν το συνδεσα ετρωγε συνεχεια αποσυνδεσεις για τουλαχιστων μια ωρα,υστερα σταματισε για ενα 24ωρο και λεω ενταξει εφτιαξε,εν τω μεταξυ το ιντερνετ πετουσε.Σημερα το απογευμα παλι μου εκανε αποσυνδεσεις,πολλα errors και αρχησα να το ψαχνω. Πολυς κοσμος το ειχε αυτο το θεμα, εν συντομια κατεληξα  ΄ή οτι κατι δν παει καλα με τις αλλες συσκευες που εχω συνδεδεμενες στο μοντεμ (ps4, αποκωδικοποιητη nova On demand) ή den αντεχει to bandwith του ps4. Καμια αποψη ρε παιδια?

α.firmware update στο 9980 αν υπαρχει.

β.αποσυνδεσεις στο wireless ή στο internet Δηλαδη σβηνει το λαμπακι του ιντερνετ ή και του συγχρονισμου και ξανασυγχρονιζει?

το λεω διοτι ειναι 2 διαφορετικα προβληματα.αν σβηνει το adsl τοτε μπορει κατι να φταιει ειτε σε σενα ειτε εξω.σε σενα μπορει να ειναι πχ καποια τηλεφωνικη συσκευη χωρις φιλτρο,συναγερμος χωρις φιλτρο,καποιο χαλασμενο φιλτο/σπλιττερ.αλλα μπορει να ειναι και εξω.αν ξερεις κανεις δοκιμη κατανεμητη.

αν ειναι θεμα wireless εκει παμε αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...