Προς το περιεχόμενο

Νέος SSD


Aggeluska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , 

 

την άλλη εβδομάδα θα αγοράσω έναν SSD για το μηχάνημά μου. Αυτή την στιγμή έχω έναν WD Blue caviar 1TB , ο οποίος όμως μετά την αγορά του SSD θα γίνει δευτερεύον σκληρός. Θέλω να μεταφέρω όλα τα αρχεία μου από τον WD στον SSD, έτσι ώστε να κάνω format τον WD και μετά αφού γίνει αυτό να μεταφέρω πάλι πίσω τα αρχεία μου στον WD. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

  • Ποιος είναι ο ποιο σωστός τρόπος να το κάνω αυτό;
  • Μου προτείνετε να βάλω Windows 10; (Τώρα έχω Windows 7 ultimate 64 bit)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

 

Θέλεις να αγοράσεις δίσκο ssd έχεις επιλέξει {εταιρεία/μοντέλο/χωρητικότητα κ.τλ.} λογικά και θέλεις να μεταφέρεις τα αρχεία για να κάνεις format...

 

 

image.pngΠάμε λοιπόν από την αρχή..

 

 

Πρώτη περίπτωση στο ssd θα βάλεις τα Windows το λειτουργικό σύστημα, δε θα χρειαστεί να πειράξεις το  WD 1tb  απλά να τον από συνδέσεις και να κάνεις την εργασία{format} σου, μετά θα μεταφέρεις ότι αρχεία χρειάζεσαι στο καινούργιο δίσκο θα καθαρίσεις το παλιό και πάλι πίσω τα αρχεία για αποθηκευτικό χώρο. Φαντάζομαι

 

 

Δεύτερη περίπτωση θέλεις όπως είναι ο παλιός να στήσεις και τον καινούργιο ssd 'migration' για να μη ξανάστηνεις από την αρχή γίνεται λογικά θα έχει εφαρμογή και η εταιρεία που θα ανήκει ο ssd αλλά και με άλλο πρόγραμμα γίνεται αυτό δεν ενδείκνυται όμως..

 

 

Τρίτη περίπτωση  θέλεις να επιλέξεις μεταξύ των δυο λειτουργικών συστημάτων Win 7 x64 ή Win 10 x64 ο καθένας κάνει ότι θέλει.. μέχρι στιγμής εάν δεν είναι κάτι που σε ωθεί σώνει και καλά στα 10 καλύτερα μείνε με τα win 7...γνώμη μου προς το παρόν.

 

 

Εάν θέλεις Win 10 να τα δεις και σε εξυπηρετούν τότε ξεκινά με τη πρώτη περίπτωση όπως και να έχει.

 

 

Κλειδάκι έχεις το βάζεις.. δεν έχεις το παίρνεις από τη προηγουμένη εγκατάσταση του WD..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Υπάρχει κάποιος βαρυσήμαντος λόγος για τον οποίο δεν θα έβαζες τα Windows 10? 

Εμενα προς το παρον δε με εξυπηρητει  θα ελεγα να τα τρεξω λογο εφαρμογων που χρησιμοποιω αλλα καποια στιγμη θα γυρισω σε αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...