Προς το περιεχόμενο

Κατάργηση συσκευής από λογαριασμό Google!


motorino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Χρησιμοποίηω έναν λογαριασμό google για όλες μου τις συσκευές pc, smartphone, tablet και άλλα. Εχθές συνδέθηκα από το pc ενός φίλου μου με τον λογαριασμό μου στο chrome για να εμφανίσει τους φακέλους με λίγα λόγια το δικό μου περιβάλλων.
 Αλλα όταν έκανα αποσύνδεση οι φάκελοι μου παρέμειναν  στο pc του. Δηλαδή όταν ελέγχω τις συσκευές μου και ενώ έχω κάνει αποσύνδεση εμφανίζει και  σε εμένα όλες του τις ενέργειες. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως μπορώ να καταργήσω τελείως την συσκευή αυτη  διότι και αυτός όταν ανοίγει το chrome πλέων φαίνεται το περιβάλλον μου!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Η/Υ του φίλου σου: 

 

Πρώτα: Sign Out / Αποσύνδεση από τις Ρυθμίσεις του Google Chrome όπως επίσης από mail.google.com & drive.google.com .

 

To ίδιο και στο Google Drive εάν είχες εγκαταστήσει την standalone εφαρμογή για windows

 

 

Μετά: Uninstall to Chrome και ξανά καθαρή εγκατάσταση, ενώ για το Google Drive (εφόσον είχες εγκαταστήσει την Standalone εφαρμογή) αρκεί απλά να διαγράψεις μέσω Windows Explorer/Google Drive ό,τι δικά σου αρχεία είχε συγχρονίσει/κατεβάσει στον Η/Υ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Η/Υ του φίλου σου: 

 

Πρώτα: Sign Out / Αποσύνδεση από τις Ρυθμίσεις του Google Chrome όπως επίσης από mail.google.com & drive.google.com .

 

To ίδιο και στο Google Drive εάν είχες εγκαταστήσει την standalone εφαρμογή για windows

 

 

Μετά: Uninstall to Chrome και ξανά καθαρή εγκατάσταση, ενώ για το Google Drive (εφόσον είχες εγκαταστήσει την Standalone εφαρμογή) αρκεί απλά να διαγράψεις μέσω Windows Explorer/Google Drive ό,τι δικά σου αρχεία είχε συγχρονίσει/κατεβάσει στον Η/Υ του.

Μπορώ να κάνω κάτι από το δικό μου p/c από απόσταση δηλαδή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κάνω κάτι από το δικό μου p/c από απόσταση δηλαδή?

 

Φυσικά εφόσον ανοίξετε και οι δυό Teamviewer μπορείς να να χειριστείς τον Η/Υ του φίλου σου εξ´αποστάσεως και να κάνεις τα παραπάνω.

 

Τώρα εάν και αυτό δεν μπορεί να συμβεί (Teamviewer).. τότε προφανώς υπάρχουν άλλα προβλήματα που πρέπει πρώτα να λύσεις με το φίλο σου..

 

Μέχρι τότε άλλαξε τουλάχιστον τον κωδικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά εφόσον ανοίξετε και οι δυό Teamviewer μπορείς να να χειριστείς τον Η/Υ του φίλου σου εξ´αποστάσεως και να κάνεις τα παραπάνω.

 

Τώρα εάν και αυτό δεν μπορεί να συμβεί (Teamviewer).. τότε προφανώς υπάρχουν άλλα προβλήματα που πρέπει πρώτα να λύσεις με το φίλο σου..

 

Μέχρι τότε άλλαξε τουλάχιστον τον κωδικό σου.

Πρώτα από όλα ευχαριστώ που για την βοήθεια! Κάτι τελευταίο. Υπάρχει δυνατότητα να καταργήσω από απόσταση και χωρίς teamviwer μια συσκευή συνδεδεμένη με τον λογαριασμό μου? Βλέποντας όλες τις συνδεδεμένες συσκευές μου, μου δίνει την δυνατότητα να καταργήσω μόνο το smartphone μου!!! Γιατί όχι και το pc!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα ευχαριστώ που για την βοήθεια! Κάτι τελευταίο. Υπάρχει δυνατότητα να καταργήσω από απόσταση και χωρίς teamviwer μια συσκευή συνδεδεμένη με τον λογαριασμό μου? Βλέποντας όλες τις συνδεδεμένες συσκευές μου, μου δίνει την δυνατότητα να καταργήσω μόνο το smartphone μου!!! Γιατί όχι και το pc!!!

 

Όχι δεν υπάρχει παρά μόνο Tablets/Mobiles μπορείς να ανακαλέσεις στο https://security.google.com/settings/security/activity

 

 

Γιατί αποφεύγεις να αλλάξεις κωδικό εφόσον είναι δικό σου το account; Άλλαξε κωδικό και ενεργοποίησε το 2-step verfication στο Google Account σου για να μην έχεις τέτοιου είδους προβλήματα άλλη φορά.

 

Φυσικά τα παραπάνω δεν εγγυώνται 100% σε καμία περίπτωση ότι το έως τώρα ιστορικό σου/cache/cookies/bookmarks/Google Drive App files(PC) θα εξαφανιστούν από τον Η/Υ του φίλου σου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα μπορεί πλέον να συγχρονίζει με τα νέα σου δεδομένα ή να έχει πρόσβαση στο Google Account σου από εδώ και πέρα.

 

Δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει εφόσον δε θες να συνεννοηθείς μαζί του να το κάνεις σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Visit the Authorizing applications & sites page under your Google Account settings and sign in with your username and password if prompted.

  2. Look for the “Application-specific passwords” section.

You can see a list of the applications that you’ve generated application-specific passwords for. To revoke a password, click Remove next to the devices that you no longer want to be authorized to access your account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  1. Visit the Authorizing applications & sites page under your Google Account settings and sign in with your username and password if prompted.
  2. Look for the “Application-specific passwords” section.
  3. You can see a list of the applications that you’ve generated application-specific passwords for. To revoke a password, click Remove next to the devices that you no longer want to be authorized to access your account.

 

 

 

Αυτό αφορά εφαρμογές (apps) που έχεις κάνει authorize να χρησιμοποιούν/χρησιμοποιούνται από το Google Account σου και όχι συσκευές όπως ρωτάει ο @motorino.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...