Προς το περιεχόμενο

18+: Είναι ασφαλές το deep web?


DevFromHell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς μπαίνω πάντα με VPN και anti-virus/firewall με live προστασία.. 

 

αλλά επειδή σε σελίδες onion μαζεύονται χακερ, πράκτορες και ένα σωρό κακόβουλα άτομα φοβάμαι μήπως με παρακολουθούν.. 

 

εννοείται ότι δέν μπαίνω ποτέ σε chat και "επικίνδυνες" σελίδες.. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δέν υπάρχει 100% ασφάλεια πουθενά αλλά βρίσκω πληροφορίες για διάφορα θέματα που με ενδιαφέρουν και δέν υπάρχουν στο ορατό web.. 

 

Προφανώς δέν συμβουλεύω κανέναν να μπεί εκεί για πλάκα γιατί είναι σίγουρο ότι θα έχει τραυματικές εμπειρίες (στην καλύτερη περίπτωση) αλλά νομίζω ότι αυτό συμβαίνει γιατί δέν υπάρχει καμιά οργάνωση στις πληροφορίες.. έχει πέσει και πολύ προπαγάνδα δηλαδή..  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλές ειναι ο browser που χρησιμοποιείς by default κάνει block τα scripts 

αν δεν κατεβάσεις τιποτα που δεν ξέρεις τι ειναι ή δεν εμπιστεύεσαι την προέλευση του είσαι οκ

 

Όσο το να σε παρακολουθούν εκ κατασκευής του πρωτοκόλλου onion δεν γίνεται να συμβεί αυτό.

Απλά ο ISP σου ξέρει πότε φεύγεις απο HTTP (και άρα μπορεί να συμπεράνει ότι μπαίνεις onion) απο εκει και πέρα που πας και τι κάνεις δεν μπορεί να ξέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελα και γω να μπω αλλα η αληθεια ειναι φοβαμαι μη βρω κανα μπελα. Καπου ειχα διαβασει οτι υπαρχουν chats με ζωντανο βιντεο και στελνεις tips και μετα οταν μαζεψει ενα χ ποσο ο αλλος παει και κανει κατι παρανομο η τρελο κτλ. Ενα παραδειγμα ενας ειχε σκοτωσει εναν αστεγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι αυτά που σε ενδιαφέρουν και υπάρχουν μόνο στο deep web το χω απορία να μάθω...

 

αυτό που ξέρω είναι πως για να μπεις σε onion sites θες Tor απαραίτητα και σε ορισμένες ακραίες περιπτώσεις έχω ακούσει και για τσιπαρισμένο hardware. αλλά τέλος πάντων σε περιτπωση που κάποιος δε ψάχνεται για κυνηγητό με τη δίωξη δε βρίσκω γιατί να κάτσει να ασχοληθεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με Tor μπαίνω και γώ.. έχει και portable λειτουργικό Tails OS όμως που το μπουτάρεις από φλασάκι.. 

 

το deep web είναι το 99.8% του ίντερνετ.. είναι λογικό να βρίσκεις πολύ περισσότερα πράγματα απο την μηχανή αναζήτησης της google... και είναι λογικό να βρίσκεις και τρελά πράγματα γιατί κανείς δέν ελέγχει τίποτα.. και ο καθένας ποστάρει ότι θέλει ελεύθερα..

 

Η δίωξη είναι σίγουρο ότι σε βρίσκει αμέσως.. αλλά για να σε κατηγορήσει πρέπει να κατεβάσεις πραγματάκια στον υπολογιστή σου.. να ποστάρεις κάτι ώστε να καταγραφεί η ΙP σου.. κτλ 

Το να μπείς τυχαία σε μιά "παράνομη" σελίδα ή να την κοιτάξεις απο περιέργεια δέν νομίζω ότι αρκεί για να σε κατηγορήσουν.. πρέπει να ξέρεις τί κάνεις και να επιμένεις ότι θές να το κάνεις για να σε τσιμπήσουν...

 

και έχω παρατηρήσει ότι οι σελίδες-παγίδες σου ζητάνε κάτι ώστε να αποδεικνύεται ότι ξέρεις τί κάνεις ή για να σου βάλουν malware στον υπολογιστή σου..

 

εντάξει δέν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.. εδώ βγήκε ο αρχηγός της CIA και παραδέχτηκε δημόσια ότι το facebook χρησιμοποιείται από το FBI για να κατασκοπεύει τους χρήστες του.. μέχρι και εταιρίες χρησιμοποιούν το facebook για κατασκοπεία.. το deep web μας πείραξε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλές ειναι ο browser που χρησιμοποιείς by default κάνει block τα scripts 

 

αν δεν κατεβάσεις τιποτα που δεν ξέρεις τι ειναι ή δεν εμπιστεύεσαι την προέλευση του είσαι οκ

 

Όσο το να σε παρακολουθούν εκ κατασκευής του πρωτοκόλλου onion δεν γίνεται να συμβεί αυτό.

 

Απλά ο ISP σου ξέρει πότε φεύγεις απο HTTP (και άρα μπορεί να συμπεράνει ότι μπαίνεις onion) απο εκει και πέρα που πας και τι κάνεις δεν μπορεί να ξέρει. 

Εγώ δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχει τρόπος να βρούνε που πας αν το θέλουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...