Προς το περιεχόμενο

πολυκατοικια δε μπορει να μαζεψει λεφτα για πετρελαιο θερμανση


tzizzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυκατοικια παλια του 70, διαμερισμα 60τμ

στην πολυκατοικια ειμαστε 24 διαμερισματα, αλλοι ιδιοκτητες αλλοι οχι.

 

εχουμε να βαλουμε πετρελαιο εδω και 3 χρονια

 

επειδη φετος δε παει αλλο.. εχωντας παγωσει ο κωλος μου μιας και το σπιτι θυμιζει συντηρηση ψυγειου καποιες ωρες .... και επειδη δεν καταφερα να μαζεψω τα 1130 ευρω που χρειαζομασταν για πετρελαιο , τι αλλες επιλογες θερμανσης εχω για το σπιτι

 

( εκτος φυσικου αεριου, εχω παει και θα ερθει ανθρωπος στο σπιτι να κανει μια μελετη για κοστος αλλα μου ειπε οτι θα πρεπει να συγκεντρωθουν 500 χιλιοστα απο τα διαμερισματα της πολυκατοικιας ωστε να μπει στο συστημα .. εδω δε δινουν για πετρελαιο θα δωσουν για εγκατασταση φα..?)

 

εχω ηδη 2 θερμοπομπους αλλα δεν κανουν την δουλεια οπως θα ηθελα - θελω σωστη θερμανση να ισιωσει και το διαμερισμα και εγω μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε μη σκάς. Κάνε μια συναντηση με εκεινους που θέλουν να βάλουν πετρέλαιο μαζέψτε λεφτά , πηγαινε κάτω στο λέβητα και τσέκαρε τα ρολογια. Βγάλτε μια φωτογραφια τα ρολογια με τις ωρες του καθενος , εσεις μαρκάρετε τα δικά σας και φωνάξτε να σας βάλουν πετρέλαιο. Δεν είναι δύσκολο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δεν μαζευτονται τα λεφτα οπως εξηγησα πιο πανω, χρειαζονται 1130 ευρω και καταφερα να μαζεψω τα 600 σχεδον :/

η θερμανση ΔΕΝ ειναι αυτονομη επισης

η δεξαμενη ειναι αδεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δεν μαζευτονται τα λεφτα οπως εξηγησα πιο πανω, χρειαζονται 1130 ευρω και καταφερα να μαζεψω τα 600 σχεδον :/

η θερμανση ΔΕΝ ειναι αυτονομη επισης

η δεξαμενη ειναι αδεια

 

Δεν έχει ρολογια κάτω για κάθε διαμέρισμα? αμα δεν μαζεύονται προσεξε μην στα μαζέψει η ΔΕΗ με τους θερμοπομπούς και τα air condition. Μην σου έρθει κανα 1000αρικο και ψάχνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ρολογια κάτω για κάθε διαμέρισμα? αμα δεν μαζεύονται προσεξε μην στα μαζέψει η ΔΕΗ με τους θερμοπομπούς και τα air condition. Μην σου έρθει κανα 1000αρικο και ψάχνεσαι.

Ανάλογα τον θερμοπομπό. Ένα a/c πλέον δεν καίει τπτ, με a/c είμαι κι εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τον θερμοπομπό. Ένα a/c πλέον δεν καίει τπτ, με a/c είμαι κι εγώ

 

Εμενα το air condition ..... έκαψε κανονικότατα ..... εμένα και την τσέπη μου. Μου ειχε ερθει το 2012 1200 ευρω η ΔΕΗ. Επειδή δεν έβαζα πετρελαιο. Μετα το πήρα το μαθημα. Δεν το ξαναέκανα. -.-

 

Και άντε θα βάλεις για ένα δωμάτιο. Η κυρά σου δεν θα πλύνει? δεν θα μαγειρέψει? με κρυο νερο???? μπάνιο πως θα κάνεις? θα βάλεις θερμοσίφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το air condition ..... έκαψε κανονικότατα ..... εμένα και την τσέπη μου. Μου ειχε ερθει το 2012 1200 ευρω η ΔΕΗ. Επειδή δεν έβαζα πετρελαιο. Μετα το πήρα το μαθημα. Δεν το ξαναέκανα. -.-

 

Και άντε θα βάλεις για ένα δωμάτιο. Η κυρά σου δεν θα πλύνει? δεν θα μαγειρέψει? με κρυο νερο???? μπάνιο πως θα κάνεις? θα βάλεις θερμοσίφωνο?

Ανάλογα τον βαθμό απόδοσης του a/c ,μαθηματικά είναι και δεν καίει (μπακαλίστικοι υπολογισμοί που πάνω-κάτω εκεί θα βγεις)

Αναφέρομαι σε καινούρια κλιματιστικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τον βαθμό απόδοσης του a/c ,μαθηματικά είναι και δεν καίει (μπακαλίστικοι υπολογισμοί που πάνω-κάτω εκεί θα βγεις)

Αναφέρομαι σε καινούρια κλιματιστικά

 

Και εγω το 2006 το ειχα βάλει. Το 2007 βασικά το καλοκαιρι τοτε με τους τρελους καύσωνες που ειχε φτάσει πανω από 45 βαθμούς πωπω τι νυχτα ηταν αυτή ρε φιλε κοιμομασταν με όλα τα παραθυρα ανοιχτα και δεν μπορούσαμε να αναπνεύσουμε. Το βράδυ ειχε φτάσει σε κάποια φάση η θερμοκρασια 38 βαθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ανάλογα τον βαθμό απόδοσης του a/c ,μαθηματικά είναι και δεν καίει (μπακαλίστικοι υπολογισμοί που πάνω-κάτω εκεί θα βγεις)

Αναφέρομαι σε καινούρια κλιματιστικά

 

Αν δεν έχει μόνωση της προκοπής όμως είναι πόνος...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ac αξιζει σε ενιαιο χωρο. Αν εχει δωματια αναγκαστηκα επιλεγει θερμοπομπους.

 

Αν ειναι δικο σου το διαμερισμα, αξιζει να κανεις θερμομονωση, θα δεις αμεσα τεραστια διαφορα (στο λεω εκ πειρας). Ειδαλλως, σε τοσο παλια πολυκατοικια θα δωσεις πολλα λεφτα σε ρευμα για να φτασεις 22 βαθμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυκατοικια παλια του 70, διαμερισμα 60τμ

στην πολυκατοικια ειμαστε 24 διαμερισματα, αλλοι ιδιοκτητες αλλοι οχι.

 

εχουμε να βαλουμε πετρελαιο εδω και 3 χρονια

 

επειδη φετος δε παει αλλο.. εχωντας παγωσει ο κωλος μου μιας και το σπιτι θυμιζει συντηρηση ψυγειου καποιες ωρες .... και επειδη δεν καταφερα να μαζεψω τα 1130 ευρω που χρειαζομασταν για πετρελαιο , τι αλλες επιλογες θερμανσης εχω για το σπιτι

 

( εκτος φυσικου αεριου, εχω παει και θα ερθει ανθρωπος στο σπιτι να κανει μια μελετη για κοστος αλλα μου ειπε οτι θα πρεπει να συγκεντρωθουν 500 χιλιοστα απο τα διαμερισματα της πολυκατοικιας ωστε να μπει στο συστημα .. εδω δε δινουν για πετρελαιο θα δωσουν για εγκατασταση φα..?)

 

εχω ηδη 2 θερμοπομπους αλλα δεν κανουν την δουλεια οπως θα ηθελα - θελω σωστη θερμανση να ισιωσει και το διαμερισμα και εγω μαζι

 

Σόμπα υγραερίου. Φίλος, ζεσταίνει 60τμ με 2 φιάλες τον μήνα ( 30€ ).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε πρωτα δες αν ειναι μονομενο το σπιτι σου και δεν χανει θερμοτητα... αλλιως ουτε θα ζεστενεσαι ουτε οικονομια θα κανεις... αν εχεις

απωλεις, και πυρινικες βομβες να σκας παλι κρυο θα εχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σόμπα υγραερίου. Φίλος, ζεσταίνει 60τμ με 2 φιάλες τον μήνα ( 30€ ).

 

οι 2 φιαλες που λες κρατανε για 1 μηνα? δλδ ποση χρηση / ημερα?

εχεις να προτεινεις καποιο καλο ?

φιλε πρωτα δες αν ειναι μονομενο το σπιτι σου και δεν χανει θερμοτητα... αλλιως ουτε θα ζεστενεσαι ουτε οικονομια θα κανεις... αν εχεις

απωλεις, και πυρινικες βομβες να σκας παλι κρυο θα εχεις...

 

στο σπιτι εβαλα απο περισυ καινουρια αλουμινια πορτες παραθυρα

εβαλα και ηλιακο

Επεξ/σία από tzizzz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...