Προς το περιεχόμενο

πολυκατοικια δε μπορει να μαζεψει λεφτα για πετρελαιο θερμανση


tzizzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντί για πρόβλημα, δες το σαν ευκαιρία και αυτονομήσου τώρα που γυρίζει. Με έγγραφη άδεια της υπόλοιπης οικοδομής για να μη σε πρήζει κάνεις μετά. Αρχικό κόστος: μεγαλούτσικο. Peace of mind forever: priceless.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστός μου έβαλε καυστήρα πέλλετ και όποτε πάω στο σπίτι του θέλω να βγάλω μέχρι και το σώβρακο!

Οικονομικός απ όσο μου χει πει είναι, τώρα λεπτομέρειες δεν ξέρω.

Τον βάζεις στο καθιστικό αν έχεις χώρο να κάνει και μια ομορφιά, τον συνδέεις στα σώματα του σπιτιού σου και είσαι άρχοντας.

Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να βγάλεις καμινάδα... :P

 

Δεν είναι τόσο οικονομικός όσο διαφημίζουν.

Το κέρδος είναι στο ότι ο λέβητας ή καλύτερα η σόμπα-λέβητας μπορεί να είναι μέσα στο σπίτι και έτσι δεν έχεις απώλειες  .

Η πραγματική οικονομία  σε σχέση με ένα  και σωστά ρυθμισμένο λέβητα πετρελαίου είναι περίπου στο 40% με το πλεονέκτημα στο πέλλετ ότι μπορείς να αγοράζεις αν χρειαστεί και 1-1 τα σακιά με πέλλετ κάθε μέρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα το είχα απορία... Κανένας δεν δικαιούται επίδομα θέρμανσης; Τόσο μεγάλη περιουσία έχουν όλοι;;

 

Και εμείς στην 8 - όροφη πολυκατοικία που μένω μόνο 2 άτομα δικαιούμαστε το επίδομα... και δεν είμαστε ούτε φτωχοί και εμείς ούτε άνεργοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί για πρόβλημα, δες το σαν ευκαιρία και αυτονομήσου τώρα που γυρίζει. Με έγγραφη άδεια της υπόλοιπης οικοδομής για να μη σε πρήζει κάνεις μετά. Αρχικό κόστος: μεγαλούτσικο. Peace of mind forever: priceless.

Εμεις ενας που ηθελε να βαλει αεριο(να τραβηξει σωληνωσεις κ.τ.λ) αρνηθηκαμε στην συνελευση γιατι λογικα θα χαλαγε η εμφανιση της πολυκατοικιας(θα επρεπε να περασουν απο την εισοδο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο οικονομικός όσο διαφημίζουν.

Το κέρδος είναι στο ότι ο λέβητας ή καλύτερα η σόμπα-λέβητας μπορεί να είναι μέσα στο σπίτι και έτσι δεν έχεις απώλειες  .

Η πραγματική οικονομία  σε σχέση με ένα  και σωστά ρυθμισμένο λέβητα πετρελαίου είναι περίπου στο 40% με το πλεονέκτημα στο πέλλετ ότι μπορείς να αγοράζεις αν χρειαστεί και 1-1 τα σακιά με πέλλετ κάθε μέρα .

Δεν είναι και λίγο το 40% πάντως.

 

Πάντα το είχα απορία... Κανένας δεν δικαιούται επίδομα θέρμανσης; Τόσο μεγάλη περιουσία έχουν όλοι;;

 

Και εμείς στην 8 - όροφη πολυκατοικία που μένω μόνο 2 άτομα δικαιούμαστε το επίδομα... και δεν είμαστε ούτε φτωχοί και εμείς ούτε άνεργοι.

Ειδικά φέτος νομίζω θα αργήσουν πολύ να το δώσουν, οπότε κάποιοι μπορεί να μη το υπολογίζουν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειδικά φέτος νομίζω θα αργήσουν πολύ να το δώσουν, οπότε κάποιοι μπορεί να μη το υπολογίζουν καν.

Αν κάνουν την αίτηση φέτος θα τα έχουν πάρει τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη. Αν κάνουν την αίτηση από Γενάρη τότε μέχρι τέλη Ιουνίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνουν την αίτηση φέτος θα τα έχουν πάρει τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη. Αν κάνουν την αίτηση από Γενάρη τότε μέχρι τέλη Ιουνίου...

Έχουν ανοίξει οι αιτήσεις; Πριν λίγες μέρες διάβαζα ότι ακόμα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η πραγματική οικονομία  σε σχέση με ένα  και σωστά ρυθμισμένο λέβητα πετρελαίου είναι περίπου στο 40% με το πλεονέκτημα στο πέλλετ ότι μπορείς να αγοράζεις αν χρειαστεί και 1-1 τα σακιά με πέλλετ κάθε μέρα .

Όταν λες στο περίπου 40% εννοείς λόγω καλύτερης απόδοσης της λύσης του πέλετ ή λόγω φτηνότερης τιμής του πέλετ?

 

Επίσης ο σωστά ρυθμισμένος λέβητας πετρελαίου είναι πχ συμπύκνωσης με αντιστάθμιση στις σωστές θερμίδες (όχι υπερδιαστασιολογημένος) ή κανονικός και χωρίς αντιστάθμιση?

 

 

Έχουν ανοίξει οι αιτήσεις; Πριν λίγες μέρες διάβαζα ότι ακόμα τίποτα.

Υποτίθεται ότι σήμερα θα άνοιγαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες στο περίπου 40% εννοείς λόγω καλύτερης απόδοσης της λύσης του πέλετ ή λόγω φτηνότερης τιμής του πέλετ?

 

Επίσης ο σωστά ρυθμισμένος λέβητας πετρελαίου είναι πχ συμπύκνωσης με αντιστάθμιση στις σωστές θερμίδες (όχι υπερδιαστασιολογημένος) ή κανονικός και χωρίς αντιστάθμιση?

 

 

 

Υποτίθεται ότι σήμερα θα άνοιγαν...

 

Οικονομικά εννοώ και στο περίπου . Άντε το 40 να γίνει 50 σε ιδανικές συνθήκες. Για περισσότερη ακρίβεια θέλουμε πολλές σελίδες και πολλές ώρες να το αναλύσουμε . Το πέλλετ είναι ξύλο και η απόδοσή του μετράτε σαν ξύλο που είναι μικρότερη από του πετρελαίου .

Στο περίπου θέλεις 2-3 κιλά πέλλετ (ανάλογα την ποιότητά του) για 1 κιλό πετρέλαιο .

Στην αγορά έχει πολλές ποιότητες πέλλετ και σε διάφορες τιμές. Σαν "καινούργιο"  φρούτο στην αγορά έχει πολλούς μύθους που το ακολουθούν.

Σε πετρελαίου εννοείτε ότι η αντιστάθμιση , ο καλός λέβητας , η σωστή μόνωση των σωλήνων στο λεβητοστάσιο κ.λ.π. κάνουν το σύστημα ποιο αποδοτικό.

​Τον πρώτο λόγο στην θέρμανση-ψύξη τον έχει η σωστή θερμομόνωση όλου του σπιτιού, και είναι το πρώτο που κάνουμε  

(Δεν είμαι έμπορος και δεν πουλάω τίποτα ή έχω σχέση με θέρμανση-ψύξη-μονώσεις.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εννοούσα αν η διαφορά/νούμερο που ανέφερες ήταν σε σύγκριση με μια καλή/ακριβή υλοποίηση λέβητα πετρελαίου ή με μια "απλή" κι αν ήταν λόγω της χαμηλής τιμής του "καυσίμου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα αν η διαφορά/νούμερο που ανέφερες ήταν σε σύγκριση με μια καλή/ακριβή υλοποίηση λέβητα πετρελαίου ή με μια "απλή" κι αν ήταν λόγω της χαμηλής τιμής του "καυσίμου".

Μέσος όρος είναι και το πέλλετ είναι πιο φτηνό από το πετρέλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν μπαίνει καλή-σωστή ανάμεσα στα τούβλα και στα μπετά/κολώνες/πλάκες είναι μια χαρά. Επίσης καλό είναι να αποφεύγονται τα χωνευτά συρώμενα κουφώματα και τα αντίστοιχα κενά που χρειάζονται γι' αυτά. Ανοιγόμενα κουφώματα FTW.

 

Για εξωτερική βέβαια ανάλογα και το πάχος πας προς το "τέλειο" γιατί ταυτόχρονα προστατεύει και την εξωτερική πλευρά των τοίχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λαθος το εκανες εξαρχης που πηγες σε πολυκατοικια με 24 διαμερισματα. Στην δικια μου ειμαστε 4 διαμερισματα και εχουμε να βαλουμε πετρελαιο πανω απο 10 χρονια.Τελικα στραφηκαμε στο φυσικο αεριο και ησυχασαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...