Προς το περιεχόμενο

πολυκατοικια δε μπορει να μαζεψει λεφτα για πετρελαιο θερμανση


tzizzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Δεν το διάβασα προσεκτικά και νόμιζα ότι έλεγε μόνο για αντλίες θερμότητας, γι' αυτό έγραψα ελάχιστοι μιας και είναι ακριβές...

 

Καλή φάση τότε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροπολογία για αυτόνομη θέρμανση χωρίς την έγκριση της πολυκατοικίας

 

http://www.sofokleousin.gr/archives/330069.html

Καλα το τι συμφεροντα παιζονται μεταξυ της εταιρειας και του κρατους ενας θεος ξερει....!

Ειναι που ειναι ασχημες οι πολυκατοικιες θα γινουν μαυρο χαλι.

Για την ασφαλεια των υπολοιπων ενοικων ποιος θα ειναι υπευθυνος αν συμβει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το τι συμφεροντα παιζονται μεταξυ της εταιρειας και του κρατους ενας θεος ξερει....!

Ειναι που ειναι ασχημες οι πολυκατοικιες θα γινουν μαυρο χαλι.

Για την ασφαλεια των υπολοιπων ενοικων ποιος θα ειναι υπευθυνος αν συμβει κατι?

Δεν αντιλαμβάνομαι τους προβληματισμούς σου . 

 

Καταρχάς αυτονομία δεν έχεις μόνο με φυσικό αέριο και δεν είναι απαραίτητα η οικονομικότερη λύση (σε κόστος θέρμανσης) . Απλά η πιο γνωστή στην πλειοψηφία των Ελλήνων . 

Μπααα.. γιατί να γίνουν μαύρο χάλι ; Στη Θεσσαλονίκη αμέτρητες έτσι είναι . Αντί να έχεις ένα κλιματιστικό στο μπαλκόνι έ βάλε ένα αντίστοιχο σε μέγεθος "κουτί" καυστήρα φυσικού αερίου . 

Δεν υπάρχει θέμα ασφαλείας  σε τέτοιες εγκαταστάσεις και όπως είπα η αυτονομία με φυσικό αέριο είναι διαδεδομένη στην Θεσσαλονικη . Δεν είναι κάτι καινούριο . Μεγάλος αριθμός διαμερισμάτων έχει αυτονομηθεί με αυτό τον τρόπο . Ακόμα και η αδερφή μου στο σπίτι έχει αυτονομία με ατομικό λέβητα φυσικού αερίου και δικό της ρολόι . 

 

 

Αν κάποιοι φοβούνται (που δεν υπάρχει κανένας λόγος !)  την λύση με φυσικό αέριο τότε ας βάλουν αντλία θερμότητας αέρος-νερού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το τι συμφεροντα παιζονται μεταξυ της εταιρειας και του κρατους ενας θεος ξερει....!

Ειναι που ειναι ασχημες οι πολυκατοικιες θα γινουν μαυρο χαλι.

Για την ασφαλεια των υπολοιπων ενοικων ποιος θα ειναι υπευθυνος αν συμβει κατι?

 

Υπερβολές. Οι πολυκατοικίες δεν θα γίνουν τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από αυτό που είναι τώρα. Θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει, στα συστήματα θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου υπάρχουν ασφαλιστικές διατάξεις στην εγκατάσταση και μάλιστα καλύτερες σε σχέση με αυτές στον λέβητα πετρελαίου, αν πάει να γίνει κάτι με διαρροή ή έκρηξη υπάρχει σύστημα που κλείνει την παροχή και σταματάει το αέριο. Η τροπολογία είναι πολύ σημαντική, επιτέλους να απαγκιστρωθεί κόσμος από την ΓΣ και τον κάθε παπάρα ένοικο που μπορεί να μην συμφωνήσει να αυτονομηθεί ο άλλος επειδή είχαν τσακωθεί ή έχουν χαλάσει τις σχέσεις τους για το οτιδήποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανακοινωση της ενωσηs ιδιοκτητων ακινητων για την ερμηνεια του νομου, αναφερει ότι αφορα μετρητη αυτονομιας όχι αυτονομη θερμανση.Οτι αφορα αυτονομη θερμανση εχει οριστει με προεδρικο διαταγμα πολυ παλαιότερα και ισχύει χωρις αλλαγη .Για θεματα συνδιοκτησιας καθενας ρωτα δικηγόρο με την περιπτωση του βαση το καταστατικο της πολυκατοικιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανακοινωση της ενωσηs ιδιοκτητων ακινητων για την ερμηνεια του νομου, αναφερει ότι αφορα μετρητη αυτονομιας όχι αυτονομη θερμανση.Οτι αφορα αυτονομη θερμανση εχει οριστει με προεδρικο διαταγμα πολυ παλαιότερα και ισχύει χωρις αλλαγη .Για θεματα συνδιοκτησιας καθενας ρωτα δικηγόρο με την περιπτωση του βαση το καταστατικο της πολυκατοικιας.

Δηλαδη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το τι συμφεροντα παιζονται μεταξυ της εταιρειας και του κρατους ενας θεος ξερει....!

Ειναι που ειναι ασχημες οι πολυκατοικιες θα γινουν μαυρο χαλι.

Για την ασφαλεια των υπολοιπων ενοικων ποιος θα ειναι υπευθυνος αν συμβει κατι?

δε νομίζω ότι η αυτονομη θέρμανση θα επηρεάσει με κάποιον τρόπο την εμφάνιση των πολυκατοικιών, απλά θα είναι μια προσθήκη στο μπαλκόνι. Είτε είναι λέβητας αερίου, είτε πετρελαίου, είτε εξωτερική μονάδα air condition. Και δε νομίζω πως τίθεται κάποιο μεγάλο πρόβλημα ασφαλειας. Παίρνουν κάποια μέτρα για τους σωλήνες του αερίου και τις δεξαμενες πετρελαίου.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Τι συμφέροντα μπορούν να παίζονται δηλαδή. Προσωπικά θεωρω την αυτόνομη θέρμανση απαραίτητη γιατί καθένα έχει άλλες αναγκες/ ωράριο/ προυπολογισμό. Εγω για παραδειγμα δε θέλω πολύ ζέστη στο σπίτι, κι είδικά το βράδυ χαμηλώνω πολύ τη θέρμανση,.Αντίθετα η ηλικιωμένη γειτόνισσά μου χρείαζεται ένα ζεστό σπίτι 24ωρες το 24ωρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανακοινωση της ενωσηs ιδιοκτητων ακινητων για την ερμηνεια του νομου, αναφερει ότι αφορα μετρητη αυτονομιας όχι αυτονομη θερμανση.Οτι αφορα αυτονομη θερμανση εχει οριστει με προεδρικο διαταγμα πολυ παλαιότερα και ισχύει χωρις αλλαγη .Για θεματα συνδιοκτησιας καθενας ρωτα δικηγόρο με την περιπτωση του βαση το καταστατικο της πολυκατοικιας.

 

Συγκεκριμένα με το άρθρο 39 του νόμου τροποποιείται το άρθρο 11 του ν. 4342/2015 και προστίθεται νέα παράγραφος 8 ως εξής:
«Για την τοποθέτηση μετρητικών ή ρυθμιστικών διατάξεων ενέργειας ή ανεξάρτητων μονάδων θέρμανσης σε μεμονωμένες ιδιοκτησίες καταναλωτών σε υφιστάμενα πριν από την έναρξη εφαρμογής του παρόντος νόμου κτίρια, καθώς και σε όσα κτίρια ανεγερθούν μετά την έναρξη εφαρμογής αυτού, δεν απαιτείται προηγούμενη έγκριση ή απόφαση οργάνου ή ενημέρωση ή άδεια άλλης αρχής ή φορέα, πέραν των πιστοποιημένων φορέων παροχής ή εγκατάστασης όπου αυτό απαιτείται».

 

H ένωση ιδιοκτητών ακινήτων να ξαναδιαβάσει τον νόμο ...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πούμε και ένα άλλο σημαντικό της αυτόνομης θέρμανσης για το οποίο φαντάζομαι θα συμφωνείτε όλοι.

Θωρακίζεσαι από κακοπληρωτές.

Στην πολυκατοικία μας, όταν είχαμε κεντρική θέρμανση, ένας άναβε κεντρική θέρμανση και δεν πλήρωνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

τελος ολα!

 

απο χτες ανηκω επισημα στο δικτυο αεριου και εχω θερμανση μεσω αυτου.

 

αυτονομος λεβητας στην βεραντα και αντε γεια στους αργοσχολους τοσα χρονια που τους κυνηγαγα για  λιγα ευρω να ζεστανουμε το κοκκαλακι μας. το μονο που με πειραζει ειναι τα γεροντακια πως θα την βγαλουν παλι τον επομενο χειμωνα

 

μου χτυπησε χτες ενας καινουριος στην πολυκατοικια και με ρωτησε ποτε αρχιζουμε να μαζευουμε λεφτα για το πετρελαιο θερμανσης .. και με επιασε νευρικο γελιο εκεινη την στιγμη χχαχχεα.. του ειπα δε ξερω φιλε εγω μολις εβαλα φυσικο αεριο αυτονομος πια.. εχουν να βαλουν πετρελαιο 3 χρονια.. χλωμιασε ο ανθρωπος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...