Προς το περιεχόμενο

Επικοινωνία με εταιρία


sinikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εχω μια *ιδέα (hardware/gadget) που είναι πολύ εύκολη υλοποιήσιμη απο μια εταιρεία που φτιάχνει ηλεκτρονικά είδη (αυτο που θέλω υπάγεται στα mp3 players), αλλά με μια πολυ σημαντική καινοτομία που θα πουλαγε σαν ζεστό ψωμάκι παγκόσμια.

 

Το θέμα είναι πως μπορώ να βρω funds ή να μπω στο kickstarter χωρις να ξέρω ακριβώς πως θα γίνει αυτό που θέλω και πόσο θα στοιχίσει? Σκέφτηκα να επικοινωνήσω με καμμια εταιρεία, αλλα αυτο δεν είναι επίφοβο να μου πάρουν την ιδέα? Επίσης λόγω μη καλής χρήσης αγγλικών, σκεφτόμουν Ελληνική εταιρία. Προς το παρόν μου έρχεται στο μυαλό η crypto. Φτιαχνει ομως δικά της πράγματα ή φέρνει απο κίνα και απλα κολλάει ένα crypto επάνω? Υπάρχουν άλλες εταιρίες Ελληνικές με σχεδιασμό και παραγωγή

 

Τέσπα, επειδή είναι πολλά τα αλλά και τα ίσως, μπορεί κάποιος να προτείνει ποια είναι η καλύτερη σειρά με πράγματα που πρέπει να γίνουν για να γίνει η διαδρομή απο το μυαλό μου στο ράφι των καταστημάτων?

 

 

*Ξέρω οτι στην Ελλάδα του 2017 οι φράσεις "έχω μια ιδέα" και "ξεκίνησα μια startup" είναι καθημερινό ψωμοτύρι Αλλά αυτό που έχω στο μυαλό μου, ειλικρινά δεν είναι παπάτζα και θα λύσει χέρια

 

 

Y.Γ. Δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το βάλω και το έβαλα εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κατοχυρώσεις την ιδέα τότε είναι σχεδόν σίγουρο πως αν επικοινωνήσεις με εταιρία και η ιδέα όντως αξίζει θα σου την πάρουν και φυσικά δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Και μετά ασχέτως Αγγλικών θα την βρεις την άκρη.

 

Αν είναι τόσο καλή όσο λες θα σε κυνηγάνε οι εταιρίες.

 

Απλά σαν συμβουλή θα σου έλεγα κράτα λίγο μικρό καλάθι γιατί έτσι όπως το γράφεις είναι λες και περιμένεις να γίνεις εκατομμυριούχος σε ένα βράδυ.

 

Μην ξεχνάμε ότι η αγορά των Mp3 σήμερα είναι υπερβολικά μικρή ειδικά σε σχέση με το πως ήταν πριν 10 χρόνια.

Δεν υπάρχει ζήτηση από την στιγμή που ο καθένας μπορείς με υπερβολικά εύκολες κινήσεις να περάσει ότι τραγούδι θέλει στο κινητό του (που σίγουρα έχει).

 

Καλή τύχη και από εμενα όπως και να έχει.

 

Υ.Γ Αν δεν γνωρίζεις πως μπορεί να υλοποιηθεί η ιδέα σου ξεχνάς το Funding μέσω Kickstarter

 

Υ.Γ2 Έχει ένα κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοιο πραγμα εχω ως εργασια 6μηνου. 

 

Για το συστημα που σχεδιασαμε επιλεξαμε να το κανουμε επιχειριση τυπου Ι.Κ.Ε. (startup) μιας και που δεν εχει εξοδα για αδειες/νομικα.

 

Γενικα αν θες να ασχοληθεις με το Kickstarter, ή πρεπει να κανεις μια πολυ καλη ερευνα για να βρεις τι παιζει απο αποψη τιμης για καθε υλικο (και να το κανεις και ως startup), ή να το δωσεις σε ενα εργοστασιο (ή whatever) να το φτιαξουν για να δεις ποσο κοστισε/χρονος και απλα μετα κανεις συζητησεις για να δεις για χ ποσοτητα αν αλλαζει η τιμη (ωστε να το βαλεις Kickstarter).

 

Παντως ευκολος τροπος για πατεντα ειναι μεσω ΕΛΤΑ. Αφου σου επιστρεψει ο φακελος με ημερομηνιες, σφραγιδες κτλ, μπορεις να μιλησεις και με ενδιαφερομενες εταιριες. Θεματα του τυπου "κλεβω ιδεα" απλα δεν παιζουν γιατι αν τους πας νομικα απλα εχεις κερδισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

startup ειναι κάθε νεοιδρυθήσα εταιρία και η microsoft ή η εθνική τράπεζα ή η χαλυβουργική ή ο ολυμπιακός κάποτε ήταν startup....

 

Στην Ελλάδα το "startup" το έχουμε συνδυάσει με χιπστερο ψευτοεταιρείες φτηνοπατέντες με αντικείμενο αέρα κοπανιστό....

 

https://ahdictionary.com/word/search.html?q=startup&submit.x=60&submit.y=26

 

 

Τώρα για τον TS καλή ιδέα λες εσύ πως ειναι (και εγώ μαζί σου) αλλά αυτό δεν λέει κάτι όλοι έχουμε ιδεες νομίζεις πως το πρόβλημα ειναι η καλή ιδέα; εκατομμύρια για να μην πω δις εκει έξω έχουν απο μια καλή ιδέα.

Όλο το πρόβλημα ειναι στην εκτέλεση. 

και μετά όλο το πρόβλημα ειναι στο να μην ζημιώνεσαι κατά την εκτέλεση.

Με μια ιδέα είσαι στο 0 πρέπει να κάνεις ΟΛΗ την σχετική δουλειά μόνος σου ακόμη και για το kickstarter δεν θα σε δεχτούν απλά αν κάνεις ενα βιντεάκι περιγράφοντας την ιδέα

θέλουν α) businessplan που να δείχνει ότι η επιχείρηση σου ειναι βιώσιμη

β) ενα πρωτότυπο/ proof of concept του προϊόντος που θέλεις να λανσάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι η ιδέα σου δεν είναι ήδη γνωστή στις εταιρείες ανά τον πλανήτη

 

Αλήθεια, αυτό πάλι πώς διασταυρώνεται; Υπάρχει κάποια λίστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, αυτό πάλι πώς διασταυρώνεται; Υπάρχει κάποια λίστα;

έ ενα δείγμα ειναι ότι η ιδέα του έχει να κάνει με mp3 player στην εποχή των κινητών μια αγορά που ήδη πεθαίνει.... αλλά ποτέ δεν ξέρεις :P λαμβάνοντας υπόψιν και το νεαρό της ηλικίας έχουμε μια ακόμη επισφάλεια... αλλά και πάλι ποτε δεν ξέρεις...

 

το θέμα όπως ειπα δεν ειναι η καλή ιδέα υπάρχουν δις καλές ιδέες που δεν υλοποιήθηκαν ποτέ ή που πατώσανε για άλλους λόγους... η εκτέλεση ειναι το ζήτημα. 

 

Ακόμη και η καλύτερη ιδέα με κακή εκτέλεση πεθαίνει... 

 

Με καλή εκτέλεση ακόμη και μια κακή ιδέα πουλάει όμως... δες την Nintendo με το mini.... ρεκορ πωλήσεων την στιγμή που άλλοι που είχαν ίδια ιδέα και κυκλοφόρησαν παρόμοια κονσολάκια ή πατώσανε ή τα πήγαν μέτρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντελως αυθαιρετα θα πω δεν υπαρχουν πατεντες και μεχρι να αποδειξεις οτι ειναι η πατεντα σου εχει τελειωσει το πραμυθι. ισως να παρεις καποια χρηματα απο την αλλη εταιρεια αν ειναι κολοσσος και δεν εχει βαρεσει κανονι..

Εδω apple vs samsung vs motorola κτλ τα βρισκουν ..

Δειτε κατι που χει περαση και μαζεψε μυρια σε σιτε στυλ kickstarter indiegogo και μεσα σε λιγες βδομαδες εχει βγει σε ολα τα κινεζοσιτε και ebay...(λαμπες rgb,αυτοματισμοι,στρωμα αερα..)Το καλο ειναι οτι οι τυποι απο κικσταρτερ τα φραγκα θα τα παρουν που γραφει το σιτε και κατα 90% δεν θα πουλησει ποτε η υλοποιηση τους..

Δειτε και το sillicon valley την σειρα περιγραφει ακριβως το θεμα.

Υπαρχει μια gr start up που χωρις καμμια καινοτομια ακομη υπαρχει και παιρνει μυρια απο χορηγια..

Δεν μπορω να πιστεψω τιποτα αλλο περα οτι τις χρησιμοποιουν για λογιστικους λογους..

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_highest_funded_crowdfunding_projects

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια...

 

Α) Η ιδεα υπαγεται στην φιλοσοφια των mp3 players αλλα μην μπερδευεστε, δεν μιλαμε για ενα απλο mp3 player. Μια "συγκεκριμενη" αλλα μεγαλη μεριδα ανθρωπων θα το αγοραζε σιγουρα.

 

Β) μιλαμε για αρκετα ευκολο προτζεκτ για μια εταιρεια παραγωγης. Δεν μιλαμε για καμια εξωγηινη τεχνολογια.

 

Γ) πρωτα απο ολα θα ηθελα να υλοποιηθει η ιδεα γιατι με ενδιαφερει ως χρηστης και ξερω οτι θα βοηθηθουν και αλλοι. Για αυτο και ειμαι ενα βημα, πριν στειλω την ιδεα σε πολλες εταιριες, χωρις κατοχυρωση και οποια το βγαλει πρωτη, να το αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια...

 

Α) Η ιδεα υπαγεται στην φιλοσοφια των mp3 players αλλα μην μπερδευεστε, δεν μιλαμε για ενα απλο mp3 player. Μια "συγκεκριμενη" αλλα μεγαλη μεριδα ανθρωπων θα το αγοραζε σιγουρα.

 

Β) μιλαμε για αρκετα ευκολο προτζεκτ για μια εταιρεια παραγωγης. Δεν μιλαμε για καμια εξωγηινη τεχνολογια.

 

Γ) πρωτα απο ολα θα ηθελα να υλοποιηθει η ιδεα γιατι με ενδιαφερει ως χρηστης και ξερω οτι θα βοηθηθουν και αλλοι. Για αυτο και ειμαι ενα βημα, πριν στειλω την ιδεα σε πολλες εταιριες, χωρις κατοχυρωση και οποια το βγαλει πρωτη, να το αγορασω.

Δεν παίζει να γίνει αυτό ποτέ όμως..... (το Γ)

 

αυτό που πρέπει να κάνεις ειναι είτε να το φτιάξεις μόνος σου ή να το σχεδιάσεις και να κάνεις παραγγελία την πλακέτα κτλ απο κάποιο εργοστάσιο με μικρά MOQ. (για ηλεκτρονικά είδη θα βρεις να κάνουν και μονο 5 κομμάτια ας πούμε) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να γίνει αυτό ποτέ όμως..... (το Γ)

 

αυτό που πρέπει να κάνεις ειναι είτε να το φτιάξεις μόνος σου ή να το σχεδιάσεις και να κάνεις παραγγελία την πλακέτα κτλ απο κάποιο εργοστάσιο με μικρά MOQ. (για ηλεκτρονικά είδη θα βρεις να κάνουν και μονο 5 κομμάτια ας πούμε)

Αν το φτιαξει μια εταιρια, γιατι δεν μπορει να γινει το γ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να κάνεις. Να βρεις μια εταιρεία να σου φτιάξει ένα λειτουργικό πρωτότυπο; Ένα δείγμα; Και μετά τι θα κάνεις και πως θα είσαι κατοχυρωμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...