Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να αλλαξω εταιρια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ειμαι συνδρομητης Forthnet . Τωρα τελευταια το Internet μου εχει καποια μεγαλα θεματα τι εννοω.. Εχω 0.5 Mbps και 0.15 Upload και δεν ξερω για ποιο λογο.. Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν να κανω ενα Restart το Rooter αλλα τιποτα. μου ειπαν οτι η γραμμη ειναι καθαρη. κοιταξαν μιπως υπαρχη καποιο προβλημα εκει αλλα δεν υπαρχει . μετα μου ειπαν οτι ειμαι μακρια απο τον κομβο 5 χιλιομετρα . Δεν ξερω και πολλα απο αυτα και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι. με ειπαν μετα να μου το κανουν VDSL αλλα και παλι δεν θα δω μεγαλη διαφορα. 4 χρονια ειμαι συνδρομητης τωρα τελευταια εγινε αυτο το μπαμ και σκεφτομαι να αλλαξω εταιρια. Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καμια??.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ειμαι συνδρομητης Forthnet . Τωρα τελευταια το Internet μου εχει καποια μεγαλα θεματα τι εννοω.. Εχω 0.5 Mbps και 0.15 Upload και δεν ξερω για ποιο λογο.. Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν να κανω ενα Restart το Rooter αλλα τιποτα. μου ειπαν οτι η γραμμη ειναι καθαρη. κοιταξαν μιπως υπαρχη καποιο προβλημα εκει αλλα δεν υπαρχει . μετα μου ειπαν οτι ειμαι μακρια απο τον κομβο 5 χιλιομετρα . Δεν ξερω και πολλα απο αυτα και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι. με ειπαν μετα να μου το κανουν VDSL αλλα και παλι δεν θα δω μεγαλη διαφορα. 4 χρονια ειμαι συνδρομητης τωρα τελευταια εγινε αυτο το μπαμ και σκεφτομαι να αλλαξω εταιρια. Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καμια??.

 

Ευχαριστώ

Από οικονομικής πλευράς η Wind είναι ότι καλύτερο, τώρα δική σου επιλογή είναι φίλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείνε μακριά από Wind και πάνε όπου θες. Cosmote είναι σαφέστατα ότι καλύτερο Θα πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά τουλάχιστον τα λεφτά σου θα πιάνουν τόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πας wind, η γραμμή σου παίζει χάλια λόγω απόστασης και δε θα μπορέσουν να σε υποστηρίξουν...

 

Για μένα, κάτσε εκεί που είσαι εφόσον παίζεις. Γενικά με τέτοια απόσταση μήν περιμένεις πολλά εκτός αν στην περιοχή σου παίζει rural.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VDSL ειναι με οπτικες ινες αρα το αποσταση δεν εχει να κανει και εγω που ειμαι 4.5 χιλιομετρα με ADSLειχα 2mbps και τωρα με Wind VDSL εχω 49998

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το VDSL ειναι με οπτικες ινες αρα το αποσταση δεν εχει να κανει και εγω που ειμαι 4.5 χιλιομετρα με ADSLειχα 2mbps και τωρα με Wind VDSL εχω 49998

Κάπου μπερδεύεσαι

Όλες οι τεχνολογίες dsl έχουν ν κάνουν με την απόσταση, οπτική ίνα υπάρχει από αστικό κέντρο σε αστικό κέντρο, είτε από αστικό κέντρο ως τα kv που υπάρχουν στις γειτονιές, από εκεί και πέρα ανάλογα από που περνεις η σύνδεση γίνεται με το παλιό δίκτυο χαλκού,

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει νέο kv στη γειτονιά για να πάρεις vdsl πρέπει να είσαι σε απόσταση μικρότερη των 800 μέτρων για ΟΤΕ είτε 1000 μέτρα για τους εναλλακτικόυς που είναι πιο ελαστικόι, ο ΟΤΕ όταν είσαι κοντά στο όριο δίνει μόνο 30 πακέτο (ακόμα και τα πακέτα vdsl είναι έως 30 ή 50),αν υπάρχει ενεργό kv στη γειτονιά σου συνήθως πιάνεις καθαρά 50 λόγο πολύ μικρής απόστασης, βέβαια επειδή το vdsl είναι πολύ πιο ευαίσθητο στα προβλήματα χαλκού μπορεί να έχεις το kv έξω από τι σπίτι σου και πάλι να μην έχεις καλές ταχύτητες λόγο προβληματικόυ χαλκού μέχρι την οικοδομή σου

Ακόμα και προβλήματα μέσα στην οικοδομή μπορεί να επηρεάσουν πολύ την ταχύτητα (κάθετη καλωδίωση οικοδομής, παράλληλες τηλεφωνικές μπριζες μέσα στο σπίτι κτλ )

 

Εσύ έπαιζες από αστικό κέντρο και έβαλες vdsl από καμπίνα αλλά πάλι δεν έρχεται οπτική ίνα ως το σπίτι σου, από το kv μέχρι την οικοδομή σου υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω 6md εχω μεγαλη απόσταση απο αστικο κεντο..μονο με vdsl θα κανεις κατι..οτε δεν αναβάθμιση τις γραμες adsl..πανε σε vdsl καινουριο δυχτιο..Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω και εγώ την ίδια απορία.

υπάρχει πρόβλημα στο wireless πάνω απο 1 μήνα , ενώ το βλέπω δεν μπορώ να συνδεθώ και αν γίνει είναι πολύ αργό και δεν φορτώνει όλες τις σελίδες. αρχικά νόμιζα ότι έφταιγε το laptop γιατί απο κινητό και tablet δεν είχα πρόβλημα σύνδεσης. το ρουτερ βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο και δεν μπορώ να συνδεθώ με ethernet.

τις τελευταίες μέρες δεν ούτε έχουμε τηλέφωνο. μου είπε η forthnet ότι είναι εξωτερική βλάβη. δεν είχαν ούτε οι απο πάνω που είναι στο οτε. μετά απο λίγες μέρες , ο οτε λειτουργεί και εμείς ακόμα όχι.

έχω πάρει πολλά τηλέφωνα στο 5ψήφιο απο κινητό, και έχω καταχρεωθεί και μου λένε να κάνω υπομονη 1 -2 μέρες . 

σκέφτηκα να πάω στον οτέ για περισσότερη αξιοπιστία και ας πληρώνω κάτι παραπάνω. ανέκαθεν είχα forthnet και ήμουν ικανοποιημένος, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια παρουσιάζονται πολλά προβλήματα και μονίμως δεν φταίνε εκείνοι. έχω χρεωθεί και 2 φορές για τον τεχνικό που ήρθε. το μόνο προβλημα είναι οτι έχω αλλους 12 μήνες συμβόλαιο λόγω nova.

εκτος απο ote τι αλλο προτεινετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω και εγώ την ίδια απορία.

υπάρχει πρόβλημα στο wireless πάνω απο 1 μήνα , ενώ το βλέπω δεν μπορώ να συνδεθώ και αν γίνει είναι πολύ αργό και δεν φορτώνει όλες τις σελίδες. αρχικά νόμιζα ότι έφταιγε το laptop γιατί απο κινητό και tablet δεν είχα πρόβλημα σύνδεσης. το ρουτερ βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο και δεν μπορώ να συνδεθώ με ethernet.

τις τελευταίες μέρες δεν ούτε έχουμε τηλέφωνο. μου είπε η forthnet ότι είναι εξωτερική βλάβη. δεν είχαν ούτε οι απο πάνω που είναι στο οτε. μετά απο λίγες μέρες , ο οτε λειτουργεί και εμείς ακόμα όχι.

έχω πάρει πολλά τηλέφωνα στο 5ψήφιο απο κινητό, και έχω καταχρεωθεί και μου λένε να κάνω υπομονη 1 -2 μέρες . 

σκέφτηκα να πάω στον οτέ για περισσότερη αξιοπιστία και ας πληρώνω κάτι παραπάνω. ανέκαθεν είχα forthnet και ήμουν ικανοποιημένος, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια παρουσιάζονται πολλά προβλήματα και μονίμως δεν φταίνε εκείνοι. έχω χρεωθεί και 2 φορές για τον τεχνικό που ήρθε. το μόνο προβλημα είναι οτι έχω αλλους 12 μήνες συμβόλαιο λόγω nova.

εκτος απο ote τι αλλο προτεινετε ?

 

μαλλον καλωδιακη ειναι.ισως να εχει φτιαχτει ως τωρα.β.ποιο ρουτερ εχεις?

Καλησπερα ειμαι συνδρομητης Forthnet . Τωρα τελευταια το Internet μου εχει καποια μεγαλα θεματα τι εννοω.. Εχω 0.5 Mbps και 0.15 Upload και δεν ξερω για ποιο λογο.. Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν να κανω ενα Restart το Rooter αλλα τιποτα. μου ειπαν οτι η γραμμη ειναι καθαρη. κοιταξαν μιπως υπαρχη καποιο προβλημα εκει αλλα δεν υπαρχει . μετα μου ειπαν οτι ειμαι μακρια απο τον κομβο 5 χιλιομετρα . Δεν ξερω και πολλα απο αυτα και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι. με ειπαν μετα να μου το κανουν VDSL αλλα και παλι δεν θα δω μεγαλη διαφορα. 4 χρονια ειμαι συνδρομητης τωρα τελευταια εγινε αυτο το μπαμ και σκεφτομαι να αλλαξω εταιρια. Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καμια??.

 

Ευχαριστώ

α.χαρακτηριστικα γραμμης?αν μπορεις να παρεις vdsl απο Kv καντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον καλωδιακη ειναι.ισως να εχει φτιαχτει ως τωρα.β.ποιο ρουτερ εχεις?

 

 

τελικά ήρθε τεχνικός και φτιάχτηκε το πρόβλημα, είχε θέμα η περιοχή. είχαν φάει τα καλώδια ποντίκια. βέβαια φτιάχτηκε σχεδόν μια εβδομάδα μετά απο τον οτε. προς το παρόν το ιντερνετ δουλεύει κανονικά .  το ρουτερ είναι το Technicolor TG582n. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλο ρουτερακι.για το wireless δοκιμασε αλλο καναλι αν και μπορεις σιγουρα να παρειςκαι κατι καλυτερο απο το εμποριο

 

τελικά ήρθε τεχνικός και φτιάχτηκε το πρόβλημα, είχε θέμα η περιοχή. είχαν φάει τα καλώδια ποντίκια. βέβαια φτιάχτηκε σχεδόν μια εβδομάδα μετά απο τον οτε. προς το παρόν το ιντερνετ δουλεύει κανονικά .  το ρουτερ είναι το Technicolor TG582n. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλο ρουτερακι.για το wireless δοκιμασε αλλο καναλι αν και μπορεις σιγουρα να παρειςκαι κατι καλυτερο απο το εμποριο

 

αυτό σκέφτομαι να κάνω, αλλά δεν ξέρω την αγορά. μέχρι 50 ευρώ βρίσκω κάτι καλό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε sticky topic για αγορες.ναι βρισκεις και με 50 ευρω εκτος αν θες να πας σε κατι που να ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.

 

http://www.insomnia.gr/topic/569213-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-adslvdsl-router-post-here%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%88%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%B4%CF%8E/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...