Προς το περιεχόμενο

15-20% πιο ακριβό θα είναι το Galaxy S8 από το S7 σύμφωνα με την Goldman Sachs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περα απο την ελλαδα και καποιες αλλες χωρες ειναι πολυ ευκολο για καποιους να αποκτησουν ενα κινητο εστω και 1000 ευρω. Υπαρχουν κινητα με 200 ευρω ππυ κανουν πολυ καλη δουλεια. Αυτη η καταναλωτικη μανια και η ζηλια μας εχει φαει. Καθενας παιρνει οτι θελει και καθε εταιρεια πουλαει οσο θελει. Εγω πιστευω οτι το s8 θα κανει παταγω ακομα και με αρχικη τιμη τα 900 ευρω.

 

Υγ προσωπικα δεν δινω τοσα λεφτα. Θελω κινητο μονο για ίντερνετ. Θα αλλαξω το δικο μου οταν χαλασει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα κινητά, οδεύουν προς φούσκα που θα σκάσει, όπως ακριβώς και τα ακίνητα...

 

Όταν πουλήσαμε το 1992 ένα διαμέρισμα, είχαμε πάρει 18.000.000 δρχ.

Πριν την κρίση, αυτό το διαμέρισμα "κόστιζε" ~300.000€... Αν κάνει κάποιος τις πράξεις θα δει ότι σε δραχμές είναι  ~100.000.000 !!!

 

Τι άλλαξε σε 20 χρόνια κι ένα παλιό πλέον σπίτι σχεδόν 5πλασίασε την τιμή του; Να σας πω...

 

Ότι τότε το αγοράσαμε με μετρητά, ενώ τώρα όλοι το παίρνουν με δάνειο. Κανείς πλέον δεν κοιτάει τι πληρώνει για να πάρει σπίτι, το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η δόση.

 

Το ίδιο ακριβώς ισχύει με τα κινητά. Έγιναν είδος πρώτης ανάγκης, όπως το σπίτι και μετά, οι εταιρίες άρχισαν να ανεβάζουν τις τιμές κάθε χρόνο, αφού ένα μεγάλο ποσοστό αγοράζει τη συσκευή με συμβόλαιο και πληρώνει 50-80-100€ το μήνα κι όχι 1000€ μαζεμένα. Ή, το αγοράζει με την κάρτα και πάλι το πληρώνει σε δόσεις. Αναφέρομαι στα high-end κινητά, όχι στα των 100€.

 

Αυτή λοιπόν είναι η πραγματικότητα σε όλο τον κόσμο, όχι μόνο στην Ελλάδα. Εδώ που είμαι, βλέπω κάθε μέρα και κάποιον με high-end κινητό, που έχει σπασμένη οθόνη. Το πήρε με δόσεις ή συμβόλαιο, δεν είχε καν τα 20€ να βάλει μια 9H+ απάνω, του έσπασε και τώρα φυσικά δεν έχει να την αλλάξει, οπότε το κρατάει έτσι. Το φαινόμενο είναι τόσο έντονο, που πραγματικά είναι αδύνατο να μην το προσέξεις.

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να δω πώς θα είναι το 8 με περιέργεια. Δεν υπάρχει ανάγκη πλέον να αγοράσει κάποιος το τελευταίο high end smart, όπως δεν υπάρχει ανάγκη αγοράς του τελευταίου high end επεξεργαστή της Intel ή της τελευταίας high end LED τηλεόρασης κτλ. Μπορούμε απλά να σχολιάζουμε τα προϊόντα από τεχνολογική άποψη

Προσδιόρισε την ανάγκη.

Μην ξεχάσεις να συμπεριλάβεις την ποζεριά,κινητήρια δύναμη για πολλές υπερκοστολογημένες αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλους εσάς που κρίνετε τον κόσμο που αγοράζει ακριβά κινητά. 

 

Δεν είναι όλος ο κόσμος σε κρίση, και πως κάποιος διαχειρίζεται και πως ξοδεύει τα χρήματα που βγάζει μόνος του ή η οικογένεια του δεν αφορά κανένα! 

 

Αν εσείς το βρίσκετε υπερβολικό, τότε μην το αγοράσετε, οι απόψεις σας για τους άλλους δεν ενδιαφέρει κανένα. Εγώ μπορεί να είμαι ευτυχισμένος με το να αγοράζω νέα τεχνολογία με τα λεφτά μου, εσύ μπορεί με ρούχα ο άλλος με βιβλία κτλ. 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σας. Από τα χρήματα σας τα αγοράζουν;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να παρω το s7 
( χωρις ΦΠΑ ) και ηταν κοντα στα 360€
Αλλα ειπα να περιμενω το s8.
και ο μονος λογος που δεν παιρνω εγω 
( και οι περισσοτεροι θεωρω )
ειναι η καμερα..
Τα xiaomi meizu κλπ 
ειναι τουμπανα αλλα στο θεμα καμερα δεν..
Αλλα αν ξεκινησει +20%
σε 4 μηνες θα ειναι -20% 
αρα οσο ξεκινησε το s7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια,οσοι προλαβανε απο Black Friday το S7 απο Ελληνικη αλυσιδα στα 400ευρω,εκαναν την αγορα της χρονιας(που λεει ο λογος). Επισης δεν βλεπω να πεφτει η τιμη του S7 αν το S8 ξεκινησει με τοσο υψηλη τιμη λογω της ζητησης(τα ειδαμε και με το S6).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε όλους εσάς που κρίνετε τον κόσμο που αγοράζει ακριβά κινητά. 
 
Δεν είναι όλος ο κόσμος σε κρίση, και πως κάποιος διαχειρίζεται και πως ξοδεύει τα χρήματα που βγάζει μόνος του ή η οικογένεια του δεν αφορά κανένα! 
 
Αν εσείς το βρίσκετε υπερβολικό, τότε μην το αγοράσετε, η απόψεις σας για τους άλλους δεν ενδιαφέρει κανένα. Εγώ μπορεί να είμαι ευτυχισμένος με το να αγοράζω νέα τεχνολογία με τα λεφτά μου, εσύ μπορεί με ρούχα ο άλλος με βιβλία κτλ. 
 
Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σας. Από τα χρήματα σας τα αγοράζουν;

 

 

Κοίτα, όταν βλέπεις να υπάρχει κρίση και ο κόσμος συνεχίζει να αγοράζει πανάκριβα κινητά σημαίνει ότι το θεωρεί είδος πρώτης ανάγκης πλέον.

Το θέμα είναι η λειτουργία που επιτελεί μιά τέτοια συσκευή.

Νομίζω ότι ο κόσμος προσπαθεί να γεμίσει το κενό του με ένα κινητό...αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει.

Η πραγματική επικοινωνία(πρόσωπο με πρόσωπο) από την άλλη μπορεί να γεμίσει το κενό.

Νομίζω αυτό κρύβεται πίσω από την κατά-κριση όλων όσων επιλέγουν ακριβές συσκευές παρά τις οικονομικές δυσκολίες, οι οποίες είναι προφανείς για εμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε και εγω που έγραψα το παραπάνω σχόλιο ότι αγοράζουμε ενα κινητό , οσο ενα αυτοκίνητο μεταχειρισμένο , iphone 7 αγόρασα σκάζοντας χιλιάρικο.

Ωστόσο μπορω να εχω άποψη περί της αρνητικής για τον καταναλωτή τιμολογιακής πολιτικής των εταιριών που τον τελευταίο καιρό παρα την γενικότερη παγκόσμια οικονομική κρίση οι τιμες γενικότερα των προϊόντων τους πήραν την ανιούσα .....

 

Δεν ειναι θεμα κλαψας, ούτε μπορω να ακουω αυτο το κλισέ " με τα δικα μου λεφτά το αγοράζω κουμάντο στο πορτοφόλι σου", καλα τότε του χρόνου ας το πανε στο τριχίλιαρο.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε και εγω που έγραψα το παραπάνω σχόλιο ότι αγοράζουμε ενα κινητό , οσο ενα αυτοκίνητο μεταχειρισμένο , iphone 7 αγόρασα σκάζοντας χιλιάρικο. Ωστόσο μπορω να εχω άποψη περί της αρνητικής για τον καταναλωτή τιμολογιακής πολιτικής των εταιριών που τον τελευταίο καιρό παρα την γενικότερη παγκόσμια οικονομική κρίση οι τιμες γενικότερα των προϊόντων τους πήραν την ανιούσα ..... Δεν ειναι θεμα κλαψας, ούτε μπορω να ακουω αυτο το κλισέ " με τα δικα μου λεφτά το αγοράζω κουμάντο στο πορτοφόλι σου", καλα τότε του χρόνου ας το πανε στο τριχίλιαρο.....

Σε ευχαριστώ,κοινή λογική.

Αν και(μια μικρη προσθήκη) ξέχασες να υπολογίσεις τους καημένους,γιατι περι αυτών πρόκειται,που αγοράζουν συνειδητά υπερκοστολογημένη συσκευή γιατι νομίζουν οτι θα ξεχωρίσουν απ την πλέμπα.

Κ φυσικά,η εταιρία που την νοιάζει το κασέρι,δεν εχει λογο μετά να σταματήσει να πουλάει ακριβά,γιατι πολυ απλά καποιοι τετοιοι πάντα θα αγοράζουν,ΟΣΟ-ΟΣΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω πανω απο 250 ευρω δεν δινω για κινητο ποια. Πρωτα απο ολα ειναι αναλωσιμο προϊον. Το αλλαζουμε απο 2 μεχρι 4 χρονια. Δεν δεχομαι να ακουμπαω καθε 2 χρονια ενα χιλιαρικο για τηλεφωνο και δεν εχει να κανει με το αν τα εχω η οχι.

 

Πηρα το Xiaomi Redmi Pro 210 ευρω. Πειτε μου τι παραπανω εχει ενα S8 που να δικαιολογει 800 ευρω διαφορα!\

 

Υποψην. Και το δικο μου εχει amoled οθονη και σασι αλουμινιου και 10πυρηνο επεξεργαστη και 3gb ram και 64gb rom και sdcard supprort και ir και fingerprint και επισεις τρεχει android και ειναι πολυ ποιοτικη συσκευη.

 

Παντα υπαρχουν value for money λυσεις (πριν 2 χρονια ηταν το Lumia 640xl αλλα εχασε λογο απουσιας store), τωρα τα Xiaomi, μεθαυριο κατι αλλο. Δεν αξιζει να ακουμπας μηνιατικα για τηλεφωνο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...