Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πρώτη εγκατάσταση Windows 7 σε Free DOS laptop


kpapageo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα μακρηγορήσω, προσπαθώ να εγκαταστήσω τα Windows 7 μέσω USB σε καινούριο laptop HP 250 G5 Free Dos αγορασμένο από Γερμανία. Έχω διαμορφώσει κανονικά το USB και έχω περάσει τα (γνήσια) Windows μέσα με το Windows 7 USB Tool.

 

Μπήκα στο Bios, έφτιαξα τα Boot Order ώστε να κοιτάζει πρώτα στο USB, όλα καλά. Ξεκινάει η εγκατάσταση των Windows και μετά μου πετάει αυτό:

 

20161221_131937.jpg

 

Δοκίμασα το USB και στα 3 ports αλλά τίποτα.

 

Καμία γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: Το Legacy ήταν ήδη ενεργό οπότε δεν επηρέαζε κάπου. Τελικά κατάφερα να εγκαταστήσω τα Windos 7 Pro 64bit από ένα dvd που είχα τα οποία χρησιμοποιώ στο desktop μου. Δεν ξέρω αν θα μου αρνηθεί το serial στην ενεργοποίηση αλλά έχω άλλο πρόβλημα να ασχοληθώ πρώτα:

 

Έχω δοκιμάσει 2 usb sticks σε όλες τις θύρες, δεν αναγνωρίζει κανένα. Λογικά επειδή δεν υπάρχουν drivers για τα usb ports. Επίσης δεν μπορώ να συνδεθώ στο Internet ούτε με WiFi, ούτε με Ethernet. Λογικά λείπουν και οι drivers της κάρτας δικτύου.

 

Και ερωτώ εγώ τώρα! Πώς θα περάσω τους drivers οεο? Η μόνη λύση είναι κάψιμο σε dvd? Μόνο αυτό αναγνωρίζει απ'ότι φαίνεται. Δεν έχω όμως dvd rom στο desktop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από ότι είδα η Hp έχει drivers για το 250 - εν αντιθέσει με πολλά άλλα νέα μοντέλα.

 

http://h20566.www2.hp.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=10180323&swLangOid=19&swEnvOid=4063

 

Δοκίμασε μήπως σου αναγνωρίσει επιτόπου κάποιο Usb 3.0 - αν έχεις διαθέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση τελικά ήταν η εξής:

 

Έφτιαξα ένα live bootable usb με Ubuntu, το έτρεξα, όλα δούλευαν άψογα, κατέβασα τους drivers, τους αποθήκευσα στον σκληρό δίσκο, έκανα επανεκίννηση, μπήκα σε Windows, τους εγκατέστησα και όλα καλά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...