Προς το περιεχόμενο

Είναι εύκολο πλέον να κάνει κάποιος καινούριες γνωριμίες;


ΚώσταςL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει καμία σχέση με τον Double D;  :shock:

Καμία σχέση, αφού λέει μέρα παρά μέρα! :D

 

Γιατί λέτε ότι μας άφησε ο ts; Έφαγε ban ή απλά επειδή δεν απάντησε; Τέλος πάντων, στη σχολή μπορείς να δοκιμάσεις να πλησιάσεις καινούργια άτομα και όχι του έτους σου, αφού στην ουσία κι εσύ σαν καινούργιος είσαι. Η άλλη λύση είναι από κάποια δραστηριότητα - χόμπυ όπως γράφτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οι φίλοι έρχονται και παρέρχονται. Σημασία έχει να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και να μην χρειάζεται να έχεις κάποιον μονίμως μαζί σου για να περάσεις καλά. Όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους. Αυτό κατάλαβα αλλάζοντας σχολεία, πόλεις και χώρες!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φίλοι έρχονται και παρέρχονται. Σημασία έχει να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και να μην χρειάζεται να έχεις κάποιον μονίμως μαζί σου για να περάσεις καλά. Όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους. Αυτό κατάλαβα αλλάζοντας σχολεία, πόλεις και χώρες!

 

Και μετα απο ατελειωτες ωρες μοναξιάς το καταλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φίλοι έρχονται και παρέρχονται. Σημασία έχει να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και να μην χρειάζεται να έχεις κάποιον μονίμως μαζί σου για να περάσεις καλά. Όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους. Αυτό κατάλαβα αλλάζοντας σχολεία, πόλεις και χώρες!

Διαφωνώ ότι οι φίλοι έρχονται και παρέρχονται. Να τα βρεις με τον εαυτό σου οκ, κάποιες φορές να μη χρειάζεσαι κάποιον μαζί σου για να περάσεις καλά οκ, αλλά διαφωνώ να γίνει ο κανόνας αυτό. Μόνος του κανείς δεν μπορεί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα απο ατελειωτες ωρες μοναξιάς το καταλαβες?

 

Άλλοι το λένε μοναξιά άλλοι το λένε ποιοτικό χρόνο με τον εαυτό μου!

Οι φίλοι παρέρχονται λόγω συνθηκών, και χαμένος είναι αυτός που δεν μπορεί να προσαρμοστεί στις αλλαγές που αναπόφευκτα έρχονται. Το point μου είναι οτι τη φιλία κάποιου δεν μπορείς να την απαιτήσεις, και όσο ψάχνεις για νέους φίλους αφιέρωσε χρόνο και στο να βρεις τρόπο να περνάς καλά μόνος σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ ότι οι φίλοι έρχονται και παρέρχονται. Να τα βρεις με τον εαυτό σου οκ, κάποιες φορές να μη χρειάζεσαι κάποιον μαζί σου για να περάσεις καλά οκ, αλλά διαφωνώ να γίνει ο κανόνας αυτό. Μόνος του κανείς δεν μπορεί.

 

Και εγώ. Φίλος ειναι εκεινος που ειναι φιλικά προσκείμενος απεναντι σου και δεν ειναι λαμογιο , ακομα και αν δεν κάνετε παρέα ξέρεις οτι αν χρειαστεις κάτι θα ειναι εκει για σένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους σας παιδιά. Πριν ξεκινήσω, θα ήθελα να πω ότι παρακολουθώ το insomnia εδώ και αρκετούς μήνες, διαβάζοντας αρκετά άρθρα, παρόλο που μόλις σήμερα έφτιαξα λογαριασμό. Καταλαβαίνω ότι το φόρουμ είναι τεχνολογικής φύσεως, γι’αυτό γράφω στο μπλα-μπλα εδώ.

 

Δεν θα μακρυγορήσω. Το θέμα είναι ότι έχω πρόβλημα στο να κάνω νέες γνωριμίες, δεν είμαι ούτε εξωστρεφές άτομο, ούτε τόσο πρόσχαρος, αν και προσπαθώ. Είμαι 24, και φοιτητής. Λόγω προσωπικών ζητημάτων δεν μπορούσα να πηγαίνω κανονικά στη σχολή τα τελευταία 2,5 χρόνια, εκτός από λίγες φορές κάθε χρόνο, γι’αυτό και δεν είμαι ακόμη πτυχιούχος. Επειδή είχα αποξενωθεί από εκεί, πλέον δεν είναι εύκολο να γνωρίσω άτομα, και οι όποιες παρέες έχουν “κλειδώσει” και δεν παίζει να γίνει κάτι, δεν έχει γίνει όλους αυτούς τους μήνες εξάλλου.

 

Έχω φτάσει σε ένα τέλμα, και δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Έχω βέβαια έναν καλό φίλο, αλλά λόγω της δουλειάς του, βλεπόμαστε κάθε Κυριακή, και αν. Μπορεί άραγε κάποιος στα 24 του να κάνει φίλους; Ή καλύτερα, κάποιος εσωστρεφής, όχι τόσο κοινωνικός, στα 24 του να κάνει καινούριους φίλους; Και αν ναι, πού; Έχω στερέψει από ιδέες, πραγματικά. Και όσο μεγαλώνει κανείς, τόσο πιο δύσκολο είναι για κάποιον να κάνει νέες γνωριμίες, οπότε ο χρόνος δεν είναι με το μέρος μου. Κάποια γνώμη λοιπόν από εσάς; Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Θα ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις. Να είστε καλά.

 

Θέλω να ξέρετε ότι σοβαρολογώ σ’αυτά που γράφω, δεν είναι κάποιου είδους τρολλάρισμα. Αν ο σκοπός κάποιων είναι να ειρωνευτείτε, καλύτερα να μην απαντήσετε.

 

Γενικότερα στους ανθρώπους λειτουργεί λίγο η αντίστροφη ψυχολογία, οπότε αν είσαι απελπισμένος για να κάνεις φίλους δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα. 

 

Δεν υπάρχουν συνταγές αλλά σε γενικές γραμμές ασχολήσου με δραστηριότητες που σου αρέσουν και περιλαμβάνουν και άλλους ανθρώπους. Μην προσπαθείς να κάνεις φίλους. Απλά πέρνα καλά και σιγά σιγά θα δεις με ποιούς ταιριάζεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλοι το λένε μοναξιά άλλοι το λένε ποιοτικό χρόνο με τον εαυτό μου!

Οι φίλοι παρέρχονται λόγω συνθηκών, και χαμένος είναι αυτός που δεν μπορεί να προσαρμοστεί στις αλλαγές που αναπόφευκτα έρχονται. Το point μου είναι οτι τη φιλία κάποιου δεν μπορείς να την απαιτήσεις, και όσο ψάχνεις για νέους φίλους αφιέρωσε χρόνο και στο να βρεις τρόπο να περνάς καλά μόνος σου.

 

Aυτη τη περιοδο ο ενας μου ο κολλητος είναι καμια 500αρα χιλιόμετρα μακρυα αλλα πάντα στην άδεια μου ειτε θα πάω ειτε θα έρθει αυτος να τα πουμε από κοντά. Με κάποιους αληθινούς και σοβαρους φιλους δεν χάνεσαι εύκολα.

 

Με τις φιλιες τα πηγαινω παραδοσιακά καλυτερα από ότι με τις μονιμες σχέσεις με τις γυναικες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε μέχρι ο φίλος η εσύ κάνετε παιδιά. Προφανώς υπάρχουν φιλίες ζωής αλλά δεν θα είναι πάντα όπως όταν ήσασταν 20 και 30.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε μέχρι ο φίλος η εσύ κάνετε παιδιά. Προφανώς υπάρχουν φιλίες ζωής αλλά δεν θα είναι πάντα όπως όταν ήσασταν 20 και 30.

 

Αυτουνού το παιδάκι θα περιμένει όχι εγώ.... να του φέρει ο νονος του (εγω) το δωράκι του :cry:  :cry:

 

επισης έχουμε κανονισει ... αν με το καλο και οποτε αποφασισουν να νοικοκυρευτουν (γιατι αυτος σε αντιθεση με μενα είναι καλο παιδι εγω είμαι γυριστρας) με την δικιά του που τα έχουν 2 χρονια ... θα γινω κουμπάρος.

 

Κατά τα αλλα έχω χωνέψει ότι ποτε δεν θα ξαναειμαι όπως όταν ημουν 20 χρονων .... και ποτε όπως 30 ή 40 μετα κ.ο.κ. δυστυχως τα χρονια περνάνε για ολους μας. Αλλα εγω δεν έχω παραπονο πέρασα καλά στη ζωη μου ως τωρα. Εννοείται ότι δεν μπορεις να κάνεις τον 20αρη φοιτητη στα 30 σου ουτε τον 30αρη τζοβενο στα 40 σου για αυτό λεμε να αφήνουμε τις μαλακιες και να ζουμε την ζωή μας χωρις κολληματα κτλπ γιατι μετα βλέπεις κάτι οργισμένες σαραντάρες έτοιμες να μας ξεπουπουλιάσουν :cry:  :cry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καινούριες φιλίες υπάρχουν 2 προυποθέσεις :

 

1. Να υπάρχει κάποιος που να "κολλάτε".

2. Να βρεθεί η αφορμή να γνωριστείτε.

 

Ξεκίνα από το 2 και δεν είσαι μακριά μετά.

 

Πάντως, αν και είμαι της γνώμης ότι δύσκολα κάνεις φιλία όσο περνάνε τα χρόνια, σε μένα έτυχε. Απλά έκατσαν και οι δύο αναγκαίες προυποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...