Προς το περιεχόμενο

Για ποιους λογους δεν ενδεικνυται να χρησιμοποιεις TV για monitor PC?


Σαϊνόμπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογω Refresh Rate? Λογω μεγαλου response time? Αν κυριως σερφαρεις και βλεπεις ταινιες και σειρες, το occasional Ηearthstone & Heroes of the Storm & Pro σε μια πχ: http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-lt28e310ew-en-1183412.html ή μια αντιστοιχη FHD, θα ταν τραγικο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ίσχυε παλιά που οι τηλεοράσεις δεν υποστήριζαν μεγάλες αναλύσεις. Τώρα, με την έλευση των IPS πανελ στις τηλεοράσεις την υποστήριξη μεγάλων αναλύσεων - απο 1080 κάθετο και περισσότερο - δεν έχεις θέμα. όλα αυτά σε επίπεδο απλού χρήστη. Για επαγγελματική χρήση θέλεις μονιτορ και οχι τιβι μιας και το hardware στο μονιτορ είναι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 10 χρονια εχω για monitor την τιβι

Καναπεδακι ασυρματο ποντικι πληκτρολογιο και αγιος ο θεος

Ετσι κι αλλιως αχρηστη ειναι

Δεν εχει κατι να δεις εκτος απο αθλητικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επαγγελματίες συμφωνώ ότι πας για μόνιτορ, για απαιτητικούς γκειμερς οι τηλεοράσεις υστερούν στο input lag, οπότε και πάλι το μόνιτορ ενδείκνυται. Για όλες τις υπόλοιπες χρήσεις, ταινίες, σειρές και χαλαρό γκέιμινγκ οι τηλεοράσεις είναι καλύτερη λύση. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι η απόσταση θέασης γιατί δεν μπορείς να κάθεσαι στο 1 μέτρο σε μια 50'' ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επαγγελματίες συμφωνώ ότι πας για μόνιτορ, για απαιτητικούς γκειμερς οι τηλεοράσεις υστερούν στο input lag, οπότε και πάλι το μόνιτορ ενδείκνυται. Για όλες τις υπόλοιπες χρήσεις, ταινίες, σειρές και χαλαρό γκέιμινγκ οι τηλεοράσεις είναι καλύτερη λύση. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι η απόσταση θέασης γιατί δεν μπορείς να κάθεσαι στο 1 μέτρο σε μια 50'' ας πούμε.

Ταινίες και σειρές στην τηλεόραση θα πρέπει να βλέπεις έτσι και αλλιώς, η δυνατότητα να βλέπει η τηλεόραση τα μίντια σου παρέχετε εδώ και αρκετά χρόνια. Για χαλαρό γκειμινγκ συμφωνώ ότι είναι καλή φάση να παίζεις στην τβ. Για όλα τα υπόλοιπα όμως ενα μόνιτορ είναι σαφώς ανώτερο. Προσωπικά δεν βρίσκω πλέον λόγο για desktop pc, αλλά μόνιτορ το θεωρώ απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταινίες και σειρές στην τηλεόραση θα πρέπει να βλέπεις έτσι και αλλιώς, η δυνατότητα να βλέπει η τηλεόραση τα μίντια σου παρέχετε εδώ και αρκετά χρόνια. Για χαλαρό γκειμινγκ συμφωνώ ότι είναι καλή φάση να παίζεις στην τβ. Για όλα τα υπόλοιπα όμως ενα μόνιτορ είναι σαφώς ανώτερο. Προσωπικά δεν βρίσκω πλέον λόγο για desktop pc, αλλά μόνιτορ το θεωρώ απαραίτητο.

Για τις σειρές το έγραψα γιατί κάποιοι από συνήθεια και μόνο δε ξεκολλάνε από το γραφείο και αρέσκονται να βλέπουν επεισόδια μπροστά στο μόνιτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και να κατσω να δω σειρα στην καρεκλα του γραφειου στο μονιτορακι

Ξαπλα στον καναπε και 50αρα+ να το χαρεις

Τα μονιτορ μονο για δουλεια γραφειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα έχω και εγώ παρόμοια απορία. Αγόρασα για το σύστημα της υπογραφής μου κάρτα γραφικών, την XFX RX 480 8GB.

 

Το monitor μου είναι εξαιρετικό full hd και τόσα χρόνια με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο όμως σε κάποιο εύλογο διάστημα περίπου 1 χρόνου θα αγοράσω τηλεόραση και σκέφτομαι το σύστημα μου να το συνδέσω σε μια καλή τηλεόραση είτε ασύρματα είτε ενσύρματα (hdmi, chromecast κλπ) με σκοπό τη διασκέδαση (gaming, ταινίες). Με μια 4K των 600€ περίπου δε θα είμαι καλυμμένος για αυτές τις ανάγκες εφόσον θα την υποστηρίζει η gpu μου; Διαβάζω αποτρεπτικά σχόλια για τη χρήση tv ως monitor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι οσο μιλαμε για μοντελα με μεγιστο input lag τα 50ms (πολυ βαρια). Οι περισσότεροι δεν προκειται να αντιληφθούν καμια καθυστέρηση στο μεγαλυτερο ευρος διαστηριοτητων που κανουμε σε ενα pc. Ειδικα δε φετος(2016) που εχουμε καποια μοντελα της samsung που ειναι στα 20ms, ειναι εξαιρετικα.

 

σημ: το input lag ειναι διαφορετικο σε full HD σημα και διαφορετικο σε ultra (+hdr).


Για να μην ανοίγω νέο θέμα έχω και εγώ παρόμοια απορία. Αγόρασα για το σύστημα της υπογραφής μου κάρτα γραφικών, την XFX RX 480 8GB.

 

Το monitor μου είναι εξαιρετικό full hd και τόσα χρόνια με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο όμως σε κάποιο εύλογο διάστημα περίπου 1 χρόνου θα αγοράσω τηλεόραση και σκέφτομαι το σύστημα μου να το συνδέσω σε μια καλή τηλεόραση είτε ασύρματα είτε ενσύρματα (hdmi, chromecast κλπ) με σκοπό τη διασκέδαση (gaming, ταινίες). Με μια 4K των 600€ περίπου δε θα είμαι καλυμμένος για αυτές τις ανάγκες εφόσον θα την υποστηρίζει η gpu μου; Διαβάζω αποτρεπτικά σχόλια για τη χρήση tv ως monitor. 

το "καλη τηλεοραση" ειναι υποκειμενικο για τον καθενα και παει αναλογα το διαθεσιμο budget. Μια καλη, ισως η καλυτερη, για την κατηγορια τιμων που ζητας ειναι η ku6000/6400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...