Προς το περιεχόμενο

Επιλογή βιντεοκάμερας ή φωτογραφικής για βίντεο


fatsas2222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω μια βιντεοκάμερα για τον πατέρα μου για να βγάζει βίντεο σε στιγμές που είμαστε όλη η οικογένεια. Έχουμε ήδη μία κάμερα αλλά έχει χάλια ανάλυση. Σκεφτόμουν αρχικά για μία κλασική βιντεοκάμερα, αλλά στη σκέψη ότι οι compact φωτογραφικές βγάζουν πολύ καλό βίντεο, σκέφτομαι και την αγορά compact. Το budget είναι 150-250€.

Τι μου προτείνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ελεγα οτι υπαρχει κατι αξιολογο σε αυτη την κατηγορια τιμής αλλα η Sony WX350 στα ~200€ ειναι μια αξιοπρεπής επιλογη (και για φωτογραφια και για βοντεο) και θα ελεγα καλυτερη απο την πλειονοτητα οσων compact κυκλοφορουν σε αντιστοιχη τιμη και με αξιολογο zoom.

 

Μια αλλη καλη επιλογη ειναι η Nikon 1 S2 (μονο απο το Plaisio Stockhouse στην Μεταμορφωση) που ειναι mirrorless και στα 130€ ειναι απλα χαρισμα. Μειονεκτημα οτι ερχεται με τον κιτ φακο με περιορισμενο zoom 27-80mm που δεν ξερω εαν σας επαρκει για βιντεο (για εσωτερικους χωρους σπιτιου ειναι μια χαρα). Εχει διαστασεις σχεδον compact και βγαζει πολυ καλυτερες φωτογραφιες και εχει πολυ καλο AF.

 

Αλλιως για καλυτερο βιντεο (και φωτο) παμε σε κατηγορια στα ~350€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ελεγα οτι υπαρχει κατι αξιολογο σε αυτη την κατηγορια τιμής αλλα η Sony WX350 στα ~200€ ειναι μια αξιοπρεπής επιλογη (και για φωτογραφια και για βοντεο) και θα ελεγα καλυτερη απο την πλειονοτητα οσων compact κυκλοφορουν σε αντιστοιχη τιμη και με αξιολογο zoom.

 

Μια αλλη καλη επιλογη ειναι η Nikon 1 S2 (μονο απο το Plaisio Stockhouse στην Μεταμορφωση) που ειναι mirrorless και στα 130€ ειναι απλα χαρισμα. Μειονεκτημα οτι ερχεται με τον κιτ φακο με περιορισμενο zoom 27-80mm που δεν ξερω εαν σας επαρκει για βιντεο (για εσωτερικους χωρους σπιτιου ειναι μια χαρα). Εχει διαστασεις σχεδον compact και βγαζει πολυ καλυτερες φωτογραφιες και εχει πολυ καλο AF.

 

Αλλιως για καλυτερο βιντεο (και φωτο) παμε σε κατηγορια στα ~350€

Ευχαριστώ για την απάντηση σου :)

Και τέτοιο παίζει? http://www.plaisio.gr/fotografia-video/videocameras/videocamera-all/Panasonic-Digital-Videocamera-HC-V270EG-HC-V270EG-K.htm

 

Εμένα με απασχολεί η ανάλυση σε mp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

FHD ειναι σε βίντεο. Ο αισθητηρας της ομως ειναι μικρότερος και απο τα κινητα. Η Panasonic είναι γενικα ισως η TOP εταιρεια στον χωρο σε βιντεο μακραν του δευτερου που μαλλον ειναι η Sony. Δεν θα περιμενα θαυματα απο το συγκεκριμενο μοντελο αλλα μια απλα αξιοπρεπή αποδοση σε βιντεο. Οι φωτογραφιες του δεν αναμενονται ιδιαιτερα καλες αλλα μαλλον μετριες προς κακές. Εχω μεγαλες επιφυλάξεις για την ποιοτητα του βιντεο σε χαμηλο φωστισμο. Για την κατηγορια τιμης μαλλον ειναι ΟΚ. Εχει τουλαχιστον καλη οπτικη σταθεροποιηση 5 axis.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...