Προς το περιεχόμενο

Φόρτωση localstorage μεταβλητών πριν την html


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Αυτή τη στιγμή έχω μια σελίδα στην οποία φορτώνω τη javascript πριν το κλείσιμο του <html> tag.

Υπάρχει τρόπος να φορτώνω τις localstorage μεταβλητές πριν ξεκινήσει να εμφανίζεται το οτιδήποτε στην οθόνη και να τις φορτώνω σε javascript μεταβλητές, ώστε με αυτές να κάνω αλλαγές στο dom κατά την εμφάνιση της σελίδας;

 

Το ρωτάω όλο αυτό γιατί με τις localstorage μεταβλητές σταματάει να τρέχει το dom και καμιά φορά δεν φορτώνονται ομοιόμορφα αυτά που θέλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις.  Θέλεις στο head να παίρνεις μεταβλητές από local storage αλλά να μην έχεις js αρχείο στο head ώστε να τις κρατήσεις? θες να τις κάνεις bind στο window? δεν κατάλαβα γράψε λίγο αναλυτικότερα το πρόβλημα ή δώσε λίγο κώδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα...

 

Έχω ένα div, που ανάλογα με μια τιμή ενός localstorage εμφανίζω κάτι, διαφορετικά εμφανίζω κάτι άλλο.

 

Απλά αυτό είναι αρκετά εμφανές κάποιες φορές (συνήθως σε mobile συσκευές) και θα ήθελα κατά κάποιο τρόπο να φορτώνω όλο τα elements με τη μία. Τώρα θα μου πεις ότι μπορώ να περνάω όλα τα elements σε ένα string της Javascript και να τα φορτώνω στο body μετά από τους ελέγχους που θέλω, απλά ψάχνω κάτι που ίσως βοηθάει στο performance των localstorages.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την javascript σου την τρέχεις μέσα στο <head> block ή στο <body> όχι μετα όπως περιγράφεις.

Επίσης δεν εχω καταλάβει  περι performance του localStorage.

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να θέσεις display: none το body, και μέσα σε μια if συνθήκη ή κάποια callback που να περιγράφει τη στιγμή που θα έχεις φορτώσει τις localstorage μεταβλητές να θέσεις το display: block στο body. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την javascript σου την τρέχεις μέσα στο <head> block ή στο <body> όχι μετα όπως περιγράφεις.

Επίσης δεν εχω καταλάβει  περι performance του localStorage.

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να θέσεις display: none το body, και μέσα σε μια if συνθήκη ή κάποια callback που να περιγράφει τη στιγμή που θα έχεις φορτώσει τις localstorage μεταβλητές να θέσεις το display: block στο body. 

Αυτό αλήθεια ίσως βοηθούσε κάπως την κατάσταση.

 

Θα το κοιτάξω.

 

Σόρρυ πάντως για το λάθος σχετικά με το που καλώ την javascript. Από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα πριν το κλείσιμο του <html> αλλά εννοούσα πριν το κλείσιμο του <body>.

 

Καλές γιορτές παιδιά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...