Προς το περιεχόμενο

Χρήση και ικανότητες των φακών μου


fatsas2222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να με βοηθήσετε να κατανοήσω την χρήση και τις ικανότητες του κάθε φακού μου.

Οι φακοί μου:

1) http://www.nikon.gr/el_GR/product/discontinued/nikkor-lenses/2013/18-70mm-f3-5-4-5g-ed-if-af-s-dx-zoom-nikkor

2) http://www.kenrockwell.com/nikon/105af.htm

3) http://www.photographyreview.com/cat/lenses/35mm-zoom/nikon/af-35-80mm-f-4-5-6d/prd_83539_3128crx.aspx

4) http://www.skroutz.gr/s/2374193/Nikon-AF-S-Nikkor-VR-Zoom-24-120mm-f-3-5-5-6G-IF-ED.html

 

Επίσης πιστεύω ότι κάποιος εμπειρογνώμων πρέπει να φτιάξει θέμα που να γίνει pinned και να εξηγεί τις χρήσεις των φακών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από fatsas2222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός από τον 105 οι άλλοι είναι σκουπίδια πλέον. μην τους κοιτάς καν και ας είναι φθηνοί.

Τους έχω ήδη

1. Γενικής χρήσης για κροπ μηχανες

2. Μακρο

3. Πολύ παλιός γενικής χρήσης

4. Γενικής χρήσης για full frame μηχανές

Ευχαριστώ

Εχω την εντυπωση οτι αλληλοκαλύπτονται και χρειαζεται ενα ξεκαθαρισμα ή ιδεα μου ειναι?

Τι εννοείς?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι ακριβώς σου αρέσει να φωτογραφίζεις; (σορυ που ξεχασα να το ρωτησω πριν)

Δεν πειράζει. Φωτογραφίζω φυτά, τόπια, πορτρέτα κτλπ και θέλω να ξεκινήσω φωτογραφηση αστεριών και φεγγαριού
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες αστέρια εννοείς τον έναστρο ουρανό ή νεφελώματα γαλαξίες και τέτοια; Γιατί έχουνε διαφορά μερικά χιλιάρικα αυτά τα δυο :D

 

Φυτά+πορτρέτα κοντινά τα έχεις με τον 105. Στη θέση σου δεν θα τον κρατούσα μόνο για close up καθώς μπορείς και με άλλους φακούς να τα κάνεις αυτά. Ο 105 είναι ένας ακριβός macro φακός που θέλει πάρα πάρα πολλή δουλειά και γνώσεις για να λάμψει. Τοπία μπορείς να κάνεις με τον 18-70 και να σε δώσει και ικανοποιητικό πορτρέτο αλλά ένας φακός με πιο ανοιχτό διάφραγμα θα ήταν προτιμότερος. Εν ολίγοις, τράβα το φεγγαράκι με τον 24-120 και μπόλικο κροπ και μετά βάλτα όλα για πούλημα και πάρε έναν 17-50 2.8 και ανάλογα τι θες σε ζουμ το βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες αστέρια εννοείς τον έναστρο ουρανό ή νεφελώματα γαλαξίες και τέτοια; Γιατί έχουνε διαφορά μερικά χιλιάρικα αυτά τα δυο :D

 

Φυτά+πορτρέτα κοντινά τα έχεις με τον 105. Στη θέση σου δεν θα τον κρατούσα μόνο για close up καθώς μπορείς και με άλλους φακούς να τα κάνεις αυτά. Ο 105 είναι ένας ακριβός macro φακός που θέλει πάρα πάρα πολλή δουλειά και γνώσεις για να λάμψει. Τοπία μπορείς να κάνεις με τον 18-70 και να σε δώσει και ικανοποιητικό πορτρέτο αλλά ένας φακός με πιο ανοιχτό διάφραγμα θα ήταν προτιμότερος. Εν ολίγοις, τράβα το φεγγαράκι με τον 24-120 και μπόλικο κροπ και μετά βάλτα όλα για πούλημα και πάρε έναν 17-50 2.8 και ανάλογα τι θες σε ζουμ το βλέπουμε.

Έναστρο ουρανό θέλω να φωτογραφίζω.

Μπορώ να αξιοποιήσω κάποιους από τους φακούς μου για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι πως όχι. Για τη φωτογράφιση αυτή προτιμότεροι είναι οι υπερευρυγώνιοι φακοί με διάφραγμα 2.8 που θα επιτρέψουν σε συνδυασμό με ένα iso ~3200 να έχεις μια έκθεση των 20sec μάξιμουμ ώστε να καταγραφουν τα άστρα χωρίς startrails (χωρίς να φαίνεται η κίνησή τους δηλαδή. Σε αυτό δεν σε βοηθάει κανένας φακός σου και πολύ φοβάμαι ότι ούτε η μηχανή σου προσφέρεται για τέτοια iso χωρίς καταστροφικό θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι πως όχι. Για τη φωτογράφιση αυτή προτιμότεροι είναι οι υπερευρυγώνιοι φακοί με διάφραγμα 2.8 που θα επιτρέψουν σε συνδυασμό με ένα iso ~3200 να έχεις μια έκθεση των 20sec μάξιμουμ ώστε να καταγραφουν τα άστρα χωρίς startrails (χωρίς να φαίνεται η κίνησή τους δηλαδή. Σε αυτό δεν σε βοηθάει κανένας φακός σου και πολύ φοβάμαι ότι ούτε η μηχανή σου προσφέρεται για τέτοια iso χωρίς καταστροφικό θόρυβο.

:( Δεν πειράζει. Ευχαριστώ για την βοήθεια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το προσπαθήσεις σε νυχτερινό τοπίο όπου δεν θα είναι ο ουρανός το θέμα απλά όσο θα φαίνεται θα προσθέτει στην εικόνα

Με τον 18-70

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...