Προς το περιεχόμενο

Έρευνα για pcb controller για δίσκο 1tb WD..?


Επισκέπτης
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα & χρόνια πολλά,

 

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ποιο πρέπει να παραγγείλω pcb controller για δίσκο western digital 1 tb 

 

που έσπασε η βάση/υποδοχή {το πλαστικό } για το καλώδιο δεδομένων για να πάρω δεδομένα και να το χρησιμοποιήσω πάλι..

 

 

Τα στοιχεία από το pcb controller είναι τα εξής:

 

 

REV Α

 

2060-771945-001

 

 

XTFF08 1VZU

 

 

Τα στοιχεία από το δίσκο είναι τα εξής:

 

 

S/N: WCC4MJAJF998

 

MDL: WD10EZRX-00D8PB0

 

 

ΠΟΙΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ 'BIOS CHIP' ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε με πατεντα δεν μπορεις να το φτιαξεις?δεν λες ακριβως που εχει σπασει για αυτο το λεω.το πρωτο θα ηταν να προσπαθησεις να βρεις ιδιο μοντελο δισκο και να δοκιμασεις.

το κακο ειναι οτι οι green εχουν αρχισει να καταργουνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα Χρόνια Πολλά!!,

 

Δες εδώ..

Link.png Site: 1

Link.png Site: 2

 

για να καταλάβεις & εάν μπορείς να προτείνεις κάτι..??

έψαξα_>ισχύει το γραπτό σου, αλλά καλύτερα να πάρω δίσκο από pcb καινούργιο.. τα δεδομένα είναι το θέμα αν μπορώ να καλύψω τουλάχιστο{και οι τιμές τους είναι απαγορευτικές ως γνωστό..}

 

ΥΣ. ο δίσκος είναι σε καλή κατάσταση δεν έχει θέμα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε βήμα βήμα 'Farm Carry' με το καλό το καινούργιο έτος να σας/μας έρθει!!!

 

 

Ποιες σειρές εμένα μου ταιριάζουν το είδα το link που έστειλες και σε άλλες σελίδες έχω ψάξει γνωστές ίσως και άγνωστες..

 

 

επειδή πέρα από τα νούμερα είναι και το bios chip από πίσω που παίζει ρολό..

 

γιατί μέχρι τώρα έχω τη δυνατότητα να απευθυνθώ σε εταιρεία δε θέλω αυτή τη στιγμή αλλά και να βρω πιο οικονομικά pcb  δε γνωρίζω αν θα παίξουν τι μπορώ να συνδυάσω και να έχω στάνταρ κριτήριο για να ψάξω πέρα από πατέντα που εάν έχετε κάτι σαν ιδέα όπως και ο 'poulinos' ευπρόσδεκτη..

 

Εάν δεν είναι μονόδρομος η αντικατάσταση και τα παρελοιπόμενα.

 

Δεν είναι τσαλακωμένα τα πηνία, ο σκελετός έσπασε ίσως με μοτεράκι/φρεζακι και εάν σκελετό με κολλά 2 στοιχείων μπορώ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάμε βήμα βήμα 'Farm Carry' με το καλό το καινούργιο έτος να σας/μας έρθει!!!

 

Ποιες σειρές εμένα μου ταιριάζουν το είδα το link που έστειλες και σε άλλες σελίδες έχω ψάξει γνωστές ίσως και άγνωστες..

 

επειδή πέρα από τα νούμερα είναι και το bios chip από πίσω που παίζει ρολό..

 

γιατί μέχρι τώρα έχω τη δυνατότητα να απευθυνθώ σε εταιρεία δε θέλω αυτή τη στιγμή αλλά και να βρω πιο οικονομικά pcb δε γνωρίζω αν θα παίξουν τι μπορώ να συνδυάσω και να έχω στάνταρ κριτήριο για να ψάξω πέρα από πατέντα που εάν έχετε κάτι σαν ιδέα όπως και ο 'poulinos' ευπρόσδεκτη..

 

Εάν δεν είναι μονόδρομος η αντικατάσταση και τα παρελοιπόμενα.

Δεν είναι τσαλακωμένα τα πηνία, ο σκελετός έσπασε ίσως με μοτεράκι/φρεζακι και εάν σκελετό με κολλά 2 στοιχείων μπορώ???

 

Αυτά είναι ευαίσθητα υλικά. Δεν νομίζω πως μπορείς να το επισκευάσεις

Εδώ και την ίδια πλακέτα να βρεις παίζει και να μη παίξει.

 

Πιστεύω σε εταιρεία να πας είναι το καλύτερο που εχεις να κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Καλησπέρα Χρόνια Πολλά!!,

 

Δες εδώ..

Link.png Site: 1

Link.png Site: 2

 

για να καταλάβεις & εάν μπορείς να προτείνεις κάτι..??

έψαξα_>ισχύει το γραπτό σου, αλλά καλύτερα να πάρω δίσκο από pcb καινούργιο.. τα δεδομένα είναι το θέμα αν μπορώ να καλύψω τουλάχιστο{και οι τιμές τους είναι απαγορευτικές ως γνωστό..}

 

ΥΣ. ο δίσκος είναι σε καλή κατάσταση δεν έχει θέμα.

οπως βλεπω απλα εχει σπασει το πλαστικο και τα Pinakia δεν εχουν παθει κατι.

α,δεν ξερω οπως ειναι αν μπορει να μπει το καλωδιο το sata πανω προσεκτικα.β.αν δεν γινεται αυτο παιζει να εσπαγα ενα βυσμα sata και απλα με καλο κολλητηρι προσεκτικα να εκανα μικρες γεφυρες αναμεσα στο καλωδιο και στα πινακια.απλα θελει καποιον να ξερει να χειριζεται κολλητηρι και να τα ενωσει με μικρο καλωδιο.νομιζα οτι τα πινακια ειχαν διαλυθει τελειως.

ειναι 7 pins .δεν παιζει να μην μπορουν να ενωθουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το α ισχυει το β δε κατάλαβα τι γέφυρα να κανω με μέταλλο στα μεταλλικά πινάκια οχι πλαστικό να πάρω και να κολλήσω ακμή 'γάμμα' με πρόσοψη πλαστική που έσπασε...??

τα οποια ειναι και σαν μητρα στο πλαστικο που εσπασε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιρνεις καλωδιο σατα το σπας προσεκτικα στην ακρη για να φανουν αντιστοιχα τα pins απο το καλωδιο και μετα με κολλητηρι κολας καλωδιακια για να κανεις γεφυρες  μεταξυ καλωδιου και δισκου. το κολλητηρι κολλαει μεταλλο.οχι δεν θελω να κολλησεις γωνια πλαστικου γιατι αντε να βρεις τετοιο μεγεθος ωστε να κατσουν τα πινακια πανω ωστε να μπει μετα μεσα στο καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιρνεις καλωδιο σατα το σπας προσεκτικα στην ακρη για να φανουν αντιστοιχα τα pins απο το καλωδιο και μετα με κολλητηρι κολας καλωδιακια για να κανεις γεφυρες  μεταξυ καλωδιου και δισκου. το κολλητηρι κολλαει μεταλλο.οχι δεν θελω να κολλησεις γωνια πλαστικου γιατι αντε να βρεις τετοιο μεγεθος ωστε να κατσουν τα πινακια πανω ωστε να μπει μετα μεσα στο καλωδιο.

καταλαβα ενα ενα τα πινακια με τα αωτιστοιχα στο καλωδιο σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα.σαν να κουμπωνες το καλωδιο.προσοχη μην ακουμπαει το ενα πινακι με το αλλο.κατι σαν αυτο δηλαδη

http://s152.photobucket.com/user/bigmurray/media/SataHDD.jpg.html

αλλα δεν ενωνεις με την πλακετα αφου εχεις τα πινακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι και κολλητήρι από τον Άγιο Βασίλη δε γίνεται ‘τσάτρα πατρα’ με αυτό που έχω εδώ.., ένα δείγμα πήρα από τα δεδομένα παίζει Link.png Site: αυτήη ιδέα..!!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Καλή Χρονιά να έχετε με υγεία!!! :) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θελει καλο κολητηρι μην κολλησεις και τιποτα αλλο μαζι.θελει λιγο μικρη μυτη και προσοχη.μην ειναι κολητηρι των 2 ευρω απο το πουθενα και αντι να το φτιαξεις χαλασεις τον δισκο και μετα τρεχεις για πλακετα.αλλα δεν βρισκω νοημα να πληρωσεις τοσα λεφτα για πλακεττα και να μην ξερεις αν θα λειτουργησει.


καλη χρονια και σε σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...