Προς το περιεχόμενο

Ο Firefox θα υποστηρίζει τα Windows XP και Vista μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από υποστήριξη OSes εκείνο που ξέρω είναι ότι άρχισα δοκιμές τον firefox για να αντικαταστήσει τον chrome.

Καλός ο chrome αλλά μου δίνει την εντύπωση πολύ "φτωχού" browser.

Για παράδειγμα θέλω να σώζω και την scroll position μαζί με το bookmark αλλά δεν τα κατάφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον κάπως έτσι

 

Windows 10 (τα πιο σταθερά και απροβλημάτιστα)

Windows 7

XP

Vista

8.1

Millenium

 

Τα Windows 10 φίλε είναι σούπερ, δεν κρασάρουν με τίποτα. Τώρα τι λες εσύ επειδή έχεις εμμονές είναι άλλο πράγμα.

 

 

 

 

Windows Best to Worst:

 

  • Windows 7
  • Windows 8.1
  • Windows XP
  • Windows 10
  • Windows Vista
  • Windows Millennium  :P

 

Βασικα θελω να κανω μια συμπληρωση στο οτι ειπαν ο Undertaker25 και ο calculator και τα απαντησω στον KnightRider κι εγω με την σειρα μου. Τα Windows XP ηταν η βαση των Vista και των 7. Παρολο που τα Vista βγηκαν μια αποτυχια για τον καθημερινο χρηστη, λογω του οτι χρειαζοταν 1 Gb RAM στα 32-bit, στα Businnes αποτελουσαν τα καλυτερα. Υστερα ηρθαν τα 7 που ηταν χτισμενα πανω στα Vista αλλα πλεον η τεχνολογια των υπολογιστων ειχε εξελιχθει και το θεμα της μνημης δεν αποτελουσε προβλημα. Τα Windows 8-8.1, αν και τα 8.1 ειναι ενα patch ουσιαστικα στα 8 παρα της διαφορας τους, ειναι αποκλειστικα το μελλον του λειτουργικου Windows, διοτι ειχε βασιστει στα Windows Phone 8-8.1. Ετσι η Microsoft υστερα της αποτυχιας των 8-8.1 ,γιατι δεν πουλουσαν, αποφασισε να δημιουργησει κατι το οποιο ηταν ευχρηστο απο τον καναλατωτη. Ετσι πατησε στα 7 και εφτιαξε τα 10 τα οποια δεν αμφισβητειται οτι αποτελει το καλυτερο λειτουργικο μεχρι στιγμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που αναφέρεται η παλαιότητα των ΧΡ, πλήθη χρηστών κινητών Android που κατασκοπεύουν ακόμα και τις μετακινήσεις εντός του σπιτιού τους, που βλέπουν διαφημίσεις ακόμα και όταν πάνε να στείλουν μήνυμα, που σαρώνονται όλα όσα γράφουν, διαβάζουν και ακούνε για να τους παρουσιάζονται ακόμα περισσότερες διαφημίσεις... Κράζουν την κακιά Microsoft και τα κακά Windows 10: ποιοι, αυτοί που νομίζουν ότι το λαγκ είναι εφφέ!! Ναι, ξέρω "αν σταματήσουν να δουλεύουμ τα XP, θα βάλω ένα λινουξάκι πάνω". Νταξ'

Ολοι με android ειμαστε. 5-6 συσκευες ο καθενας μας.

Ποιο lag λες?

 

Η google ενημερωνει τον χρηστη για τα δικαιωματα της καθε εφαρμογης ξεχωριστα. ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΕΙ. Κι αφηνει τον καταναλωτη να αποφασισει αν θα εγκαταστησει το ωλο-προγραμμα που επιθυμει.

Δεν εχει σημασια αν ειναι δικια της η εφαρμογη ή οχι.

Ξερεις ποσες εφαρμογες εχω απορριψει? Χιλιαδες.

 

Ποτε εκανε κατι παρομοιο η MS? Πως μπορει να ξερει ο χρηστης οτι το προγραμμα διαβαζει τις επαφες, τα mail, τους λογαριασμους του και τα στελνει κι εγω δε ξερω που. Ρωσια, Ζιμπαμπουε, Κινα, Αμερικη, Ευρωπη....

 

Ποιο ειναι καλυτερο κατα τη γνωμη σου?

Η MS? Γιατι?

Επειδη μας παρακολουθει κι η google, πρεπει να καταργησουμε την ιδιωτικοτητα.

 

Εμεις ειμαστε παππουδες κι εσυ millenial. Αρκετα ειπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να διαβάζω για ιδιωτικότητα σε site τεχνολογίας, εν έτη 2017 πρακτικά, μόνο προβληματισμό μου δημιουργεί. όταν όλοι έχουμε smartphone, σερφάρουμε στο δίκτυο, έχουμε facebook, twitter κλπ, και ξέρουμε ότι καταγράφετε από όλες τις εταιρείες και τα προγράμματα τους το κάθε κλικ που κάνουμε, η έννοια ιδιωτικότητα έχει πάει περίπατο ανεπιστρεπτί. ο μόνος τρόπος dos και βιβλιαράκι να θυμάστε τις εντολές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τεχνικός και πωλητής Η/Υ, βάζω Windows 10 για τον απλούστατο λόγο ότι ο πελάτης αυτό αγοράζει με τον υπολογιστή, με εξαίρεση όσους ζητούν Windows 7 άδεια χρήσης. Σε όλα τα μηχανήματά μου έχω Windows 10, από i5 650 και i5 560m, Core2Quad, 2 x Core 2 Duo, μέχρι και i7 4790. Όλα με SSD εκτός του Core2Quad. Σε όλα, έστω και μια φορά ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ, έχει τύχει να έχω πατήσει το Start Button και δεν έχει ανταποκριθεί το Start Menu. Ακόμα και στο τερματικό με το 4790 που δεν είναι και Custom PC, είναι HP ProDesk 490 G2 MT, να πεις δηλαδή ότι υπάρχουν ασυμβατότητες, όχι ότι είναι κριτήριο αυτό, απλά προσπαθώ να προλάβω την κάθε σκέψη.

Προσωπικά, το UI των Windows 10 μου φαίνεται άσχημο σε σχέση με τα Windows 7 και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι ελαφρύτερο από το Aero των Windows 7. Ασχολούμαι περίπου 20 χρόνια με το "άθλημα", από το 1997, έχω δουλέψει όλες τις εκδόσεις των Windows από 3x και έπειτα, με πρώτο λειτουργικό σύστημα για μένα τα Windows 95 και μπορώ να πω ότι τα Windows 10 διόρθωσαν τα κακώς κείμενα των Windows 8x, αλλά και πάλι δε μου γεμίζουν το μάτι. Τώρα, γιατί τα έχω; Γιατί δε θέλω σε μερικά χρόνια από τώρα να καταντήσω να αλλάζω Windows στα τερματικά μου λόγω απουσίας Security Patches.

Όσο για τα Windows XP; Τί σας άρεσε ακριβώς; Ποια η διαφορά τους από τα Windows 2000 στην αρχή; Η ευκολία του Plug n Play, που στα Windows Vista ήταν ουσιαστική κι όχι στα XP; Το "εντυπωσιακό" μπλε UI; Ότι μέχρι το Service Pack 2 ήμασταν όλοι "μακριά κι αγαπημένοι", το θυμάστε; Τις μπλε οθόνες μέχρι τότε τις θυμάστε;Σε ένα καλό τερματικό, τα Windows Vista ήταν άψογα, η x86 έκδοση γιατί η x64 ήταν η χαρά της μπλε οθόνης! Τα Windows 7 "πάτησαν" πάνω στα Windows Vista και επανέφεραν τη λογική του "startup mass load", δηλαδή ταυτόχρονη εκκίνηση των Services/Processes κατά το τελείωμα του Boot, καθώς στα Windows Vista αυτά φόρτωναν ένα προς ένα, δηλαδή αν δεν έπαιρνε ένα Process κάποιο ID, δεν προχωρούσε. Πράγμα που στα Windows XP γινόταν και επανήλθε στα Windows 7.

Εν τέλει, τα Windows XP για μένα θεωρούνται ένα επιτυχημένο λειτουργικό γιατί προωθήθηκε και πουλήθηκε σε μια περίοδο ακμής για την αγορά Η/Υ, αλλά μέχρι το Service 2 ήταν ένα λειτουργικό το οποίο ήταν αρκετά προβληματικό, δηλαδή για μια 2ετία-3ετία, μέχρι το 2004. Το 2006 και με την άφιξη των Windows Vista, η Microsoft υπό το φόβο της αποτυχίας των Windows Vista, λάνσαρε το Service Pack 3.

Α, να μην ξεχάσω, σε μικρότερο βαθμό, όταν το 2001-2002 προσπαθήσαμε πολλοί να περάσουμε Windows XP σε μηχανήματα με Windows 98/2000/Me, είχαμε θέματα με Lag καθώς τα Windows XP ήθελαν ελάχιστη RAM 64MB, αλλά για την εποχή εκείνη ήθελαν τουλάχιστον 128-256ΜΒ για να δουλεύουν απροβλημάτιστα! Για να μην ξεχνιόμαστε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows 10 φίλε είναι σούπερ, δεν κρασάρουν με τίποτα. Τώρα τι λες εσύ επειδή έχεις εμμονές είναι άλλο πράγμα.

μας εχετε ζαλησει τον ...ερωτα (για να μην πω τπτ αλλο) με τα 10αρια..οποιος θελει τα βαζει οποιος θελει οχι (ειδικα αμα δεν εισαι gamer) αφησε την καραμελα με τα 10 εχετε καταντησει γραφικοι ορισμενοι εδω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κι εγω παροτι ημουν φαν των Win 7, εβαλα σε ενα συστημα του 2010 Win 10 και δεν εχει κρασαρει ποτε, παει παρα πολυ καλα και ειμαι ευχαριστημενος. Σε αδυναμους υπολογιστες δεν πολυλεει αλλα σε ενα μετριο και πανω συστημα ειναι πολυ σταθερα. Προβληματα μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει. Οχι οτι βεβαια καταλαβαινω τεραστιες διαφορες στην καθημερινοτητα απο τα 7. Για μενα τα 10 θα γινουν οπως τα 7 απλα σε λιγα χρονια. Οταν βγηκαν τα 7 υπηρχαν οι XP-ταλιμπαν που δεν αλλαζαν με τιποτα αλλα επειδη ηταν ενα αξιολογο λειτουργικο καθιερωθηκε. Ετσι θα γινει σιγα σιγα και με τα 10, μπορει να παρει 5-6 χρονια ακομα, αλλα καποια στιγμη θα γινει.

 

Το "η Mozilla δεν υποστηριζει ενα λειτουργικο του 2001 γιατι θελει να μας κανει να βαλουμε με το ζορι 10" που ακουγεται σαν το "η Χ εφαρμογη στο Android δεν υποστηριζει Froyo γιατι η κακια Google θελει να μας κανει να παρουμε νεο κινητο"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον κάπως έτσι

 

Windows 10 (τα πιο σταθερά και απροβλημάτιστα)

Windows 7

XP

Vista

8.1

Millenium

 

Windows xp 64bit

Windows 10 (τα πιο σταθερά και απροβλημάτιστα)

Windows 7

XP 32bit

Vista

8.1

Millenium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Windows 10 είναι spyware και 2ον όταν κάνεις φορμάτ και πας να βάλεις Windows 10 σε κάποια λάπτοπ σέρνεται όλο το interface επειδή αναγκαστικά χρησιμοποιεί 3D γραφικά (ουσιαστικά lag ή Stuttering). 

1. Ναι, spyware είναι, τι να πω. Φαντάζομαι google λογαριασμό δεν έχεις ε?

2. Και σε spectrum δεν φορτώνουν, αυτό που το βάζεις.

μας εχετε ζαλησει τον ...ερωτα (για να μην πω τπτ αλλο) με τα 10αρια..οποιος θελει τα βαζει οποιος θελει οχι (ειδικα αμα δεν εισαι gamer) αφησε την καραμελα με τα 10 εχετε καταντησει γραφικοι ορισμενοι εδω μεσα

Γιατί σε πίεσε κανένας να βάλεις Windows 10? Μάλλον έχεις ψυχαναγκασμό ή μανία καταδίωξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι, spyware είναι, τι να πω. Φαντάζομαι google λογαριασμό δεν έχεις ε?

2. Και σε spectrum δεν φορτώνουν, αυτό που το βάζεις.

Γιατί σε πίεσε κανένας να βάλεις Windows 10? Μάλλον έχεις ψυχαναγκασμό ή μανία καταδίωξης.

εγω προσωπικα δεν εχω τπτ απο αυτα που ειπες..μαλλον εσυ και οι ομοιοι σου εχετε που καταδιωκετε τους win7 χρηστες οσο το ''γτ σε πιεσε κανενας να βαλεις τα 10'' πραγματικα ---ασχολιαστο--- πηγαινε στα ποστ του 15 οταν βγηκαν τα 10 να δεις τι γραφατε γτ μαλλον εχεις αμνησια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο ανωμαλία...... πως επειδή έχουμε google  mail ή android κινητό .... να λέτε πως αφού μας παρακολουθεί ο ένας (όσο εμείς του επιτρέπουμε  να σημειώσω...), δεν τρέχει τίποτα να παρακολουθεί και ο άλλος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ανοικτή πλατφόρμα το Firefox θα έπρεπε να τρέχει σε όλα τα λειτουργικά.

Υπάρχουν επαγγελματικά μηχανήματα που τρέχουν Windows XP ακόμη για πολλούς και διάφορους λόγους.

Αυτό με τα deadlines ποτέ δεν μου άρεζε!

Εκτός αν η Microsoft χρηματοδοτεί τη Mozilla να προχωρήσει σε μία τέτοια ενέργεια.

Δεν ξέρω τι άλλο να πιστέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...