Προς το περιεχόμενο

vdsl 30 ote


dimi.d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, μενω κεντρο θεσσ/νικη και εχω εδω και μερικους μηνες vdsl 30 του οτε.

Μερικες φορες κλειδωνω 26 μερικες 25.

 

Το speedtest (wifi-μιας που χρησιμοποιω μονο macbook) ειναι γυρο στα 20 μερικες φορες και πιο κατω.

Τι μπορω να κανω για να αυξηθει η ταχυτητα μου, ας πουμε να κλειδωνω γυρω στα 27-28 και να εχω μικρη απωλεια μεσω wifi.

 

Το σπιτι ειναι παλιο, νεοκλασικο αλλα εχω περασει εγω την καλωδιαση κατευθειαν κατω στο πινακα του οτε.

Δεν το εχω συνδεδεμενο πανω κανενα σταθερο (μιας που δν εχω σταθερο στο σπιτι) - παει κατευθειαν το καλωδιο απο το μοντεμ κατω στο πινακα χωρις εσωτερικη καλωδιωση.

 

Εχω παρει τον οτε και δν μπορει να το κανει να κλειδωνει περισσοτερο γτ παιρνω λεει κατευθειαν απο το κεντρο του οτε και οχι απο Καφαο (γτ ολοκληρο κεντρο βλεπεις δν εχει καφαο vdsl((γελανε οι πετρες)) )

 

1) Τι μπορω να κανω? Να τους πιεσω για να αναιβει η γραμμη?

 

2) Ενα μοντεμ VDSL εμποριου καλο θα διόρθωνε το σημα μεσα στο σπιτι?

 

υποψην οτι το μοντεμ δν ειναι μακρια απο το χωρο που δουλευω το macbook χωρις παρεμβολες απο τυχους κλπ κλπ. αν και το σπιτι ειναι μεγαλο. 

 

Τωρα θα μου πεις πιανεις 25-26 ειναι καλα! Για μενα δν ειναι γτ πληρωνω εως 30 και μερικες φορες βλεπω κλειδωνει και 22 δηλαδη λιγοτερο απο το εως 24mbps και ειναι γελοιο γτ πληρωνω 20 ευρω παρα πανω νομιζω το μηνα. (43ευρω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να κάνεις τίποτα. Η ταχύτητά σου εξαρτάται κυρίως από την απόσταση του σπιτιού σου από το DSLAM (το οποίο βρίσκεται είτε στο "κέντρο" του ΟΤΕ, ή στο καφαό). Αυτή δεν αλλάζει, εκτός κι αν... μετακομίσεις.

 

Οπότε όσο και να "τους πιέσεις" που γράφεις, το ίδιο θα σου λένε, δε πρόκειται να φέρουν το κτήριο του ΟΤΕ πιο κοντά σου. 

 

:P

 

Σου προτείνω να το ξεχάσεις το θέμα. Λες ότι πιάνεις 25-26 Mbit/s και θέλεις να πας στα... 27-28 Mbit/s. Σιγά τη διαφορά. Δε πρόκειται να το καταλάβεις καν στη χρήση ακόμα και αν το καταφέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει τον οτε και δν μπορει να το κανει να κλειδωνει περισσοτερο γτ παιρνω λεει κατευθειαν απο το κεντρο του οτε και οχι απο Καφαο (γτ ολοκληρο κεντρο βλεπεις δν εχει καφαο vdsl((γελανε οι πετρες)) )

 

Αν κάτι δεν το γνωρίζουμε καλά ας μη κάνουμε τους έξυπνους. Έχει/δεν έχει το κέντρο VDSL καμπίνες εσύ αν είσαι κοντά στο ΑΚ παίρνεις απευθείας από κέντρο. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ, και αυτοί που είναι πιο μακρυά παίρνουν από VDSL cabinet (αν έχουν μπει μέχρι τώρα στο κέντρο που είσαι).

 

Μέτρα στην εισαγωγή της πολυκατοικίας. Αν και εκει πιάνεις τα ίδια τότε δήλωσε βλάβη μήπως σε συνδέσουν σε άλλο καλώδιο και είσαι λίγο καλύτερα. Αν τα αποτελέσματα είναι τα ίδια τότε είναι η ποιότητα δικτύου στη γειτονιά σου (το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτι δεν το γνωρίζουμε καλά ας μη κάνουμε τους έξυπνους. Έχει/δεν έχει το κέντρο VDSL καμπίνες εσύ αν είσαι κοντά στο ΑΚ παίρνεις απευθείας από κέντρο. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ, και αυτοί που είναι πιο μακρυά παίρνουν από VDSL cabinet (αν έχουν μπει μέχρι τώρα στο κέντρο που είσαι).

 

Μέτρα στην εισαγωγή της πολυκατοικίας. Αν και εκει πιάνεις τα ίδια τότε δήλωσε βλάβη μήπως σε συνδέσουν σε άλλο καλώδιο και είσαι λίγο καλύτερα. Αν τα αποτελέσματα είναι τα ίδια τότε είναι η ποιότητα δικτύου στη γειτονιά σου (το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα).

 

 

 

Δεν γνωριζω γιαυτο και γραφω εδω, 

κατω πως ακριβως θα μετρησω? πρεπει να φερω ηλεκτρολογο? δν εχω τετοια gudgets μετρητες κλπ :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να βρεις την γραμμη στον κατανεμητη σου/χωνευτη και να βαλεις το ρουτερ εκει.πρεπει να ξερεις ποια ειναι η γραμμη σου και πως θα κανεις τι αλλιως παιζει να χαλασεις τιποτα αλλο.αν πραγματι το καλωδιο παει απο πανω μεχρι κατω απευθειας τοτε θα φαινεται ποιο ειναι το καλωδιο σου αφου λογικα θα εχεις περασει Utp οπως και λογικα δεν χανεις ταχυτητα απο κατω μεχρι πανω.κατα τα αλλα  δεν θα κερδισεις κατι παραπανω σε ταχυτητα ετσι απλα.αν ο οτε θελει μπορει να δοκιμασει και αλλα ζευγαρια και να σου δωσει καποιο καλυτερο.αμα θελει σου λεει οτι απλα τοσο φτανεις λογω αποστασης και σε αφηνει εκει.αν εχουν μπει Kv και δεν εχουν βαλει σε σενα επειδη θεωρητικα εισαι κοντα στον οτε δεν μπορεις να κανεις πολλα.αν δεν εχουν μπει Kv μαλλον το πιο πιθανο απλα υπομονη για οταν μπουν για να παρεις και 50 με το καλο.


εκτος αν το kv ειναι πολυ μακρια απο σενα οποτε και εκει εχεις θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να κάνεις τίποτα. Η ταχύτητά σου εξαρτάται κυρίως από την απόσταση του σπιτιού σου από το DSLAM (το οποίο βρίσκεται είτε στο "κέντρο" του ΟΤΕ, ή στο καφαό). Αυτή δεν αλλάζει, εκτός κι αν... μετακομίσεις.

 

Οπότε όσο και να "τους πιέσεις" που γράφεις, το ίδιο θα σου λένε, δε πρόκειται να φέρουν το κτήριο του ΟΤΕ πιο κοντά σου. 

 

:P

 

Σου προτείνω να το ξεχάσεις το θέμα. Λες ότι πιάνεις 25-26 Mbit/s και θέλεις να πας στα... 27-28 Mbit/s. Σιγά τη διαφορά. Δε πρόκειται να το καταλάβεις καν στη χρήση ακόμα και αν το καταφέρεις.

 

εγω κλειδωνα με 30αρα οτε στο 23-24 και αλαξα μοτεμ (assus) και κλειδωνω 29,6 και 25-27 wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ρουτερ σε ρουτερ θα δεις διαφορα οπωςκαι αμα μπορεις να πειραξεις το snr θα δεις διαφορα απλα θελει δοκιμες .γιατι δεν ειναι και φτηνα τα vdsl router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου εκατσε και ναι πειραξα και το snr και τωρα το πιανω φουλ, εδω εχω φωτο πριν και μετα για οποιον ενδιαφερετε

http://www.insomnia.gr/topic/569213-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-adslvdsl-router-post-here%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%88%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%B4%CF%8E/page-80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με τα asus που μπορεις να το πειραξεις θα κερδισεις καμποσο αφου και οι παροχοι στο vdsl δεν τα γονατιζουν τα snr για θεματα σταθεροτητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...