Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ανεργίας σε φοιτητές Ι.Ε.Κ.


x+y=z

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλες γιορτες!!
 

Ενδιαφερομαι να βγαλω -ή μαλλον να ξαναβγαλω, καθως ειχα ξεχασει να την ανανεωσω- καρτα ανεργιας. Αυτην τη στιγμη ειμαι φοιτητης σε ΙΕΚ (απο τον Οκτωβρη) και στο ΕΚΠΑ. Δικαιουμαι καρτα ανεργιας; Δεν εννοω φυσικα και καποια επιδοτηση μαζι.

 

Οταν παντως ειχα βγαλει καρτα, ημουν ηδη στο ΕΚΠΑ, και μαλιστα το ειχα αναφερει πανω στη συζητηση με την υπαλληλο. Δεν ηξερα οτι θα μπορουσε να υπαρξει καποιο προβλημα αν σπουδαζεις...! Παντως τοτε μου εδωσαν την καρτα και ενα μικρο επιδομα για 3 μηνες. Παρεμπιπτοντως η κοπελα κατεθεσε απο μονη της καποια αλλα χαρτια μηπως μου εδιναν ενα εξτρα και καλυτερο επιδομα, αλλα τελικα δεν εγκριθηκε.

 

Τωρα τι ακριβως ισχυει; Αν εχω καταλαβει καλα σε αυτα που εχω ψαξει, νομιζω οτι μπορουν να εχουν καρτα μονο οσοι ειχαν πριν την εγγραφη σε ΙΕΚ; Ισχυει κατι αλλο μηπως; Εχει δοκιμασει κανεις σας σε αναλογη θεση να βγαλει καρτα ανεργιας;

 

Ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν δικαιούσαι κάρτα ανεργίας, το επίδομα που πήρες απορώ και πώς εγκρίθηκε. Δεν θα το ψάξουν αν πας να βγάλεις, αλλά νόμιμο δεν είναι. 

 

Σου αντιγράφω από το site του ΟΑΕΔ. 

 

Σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΚ) με αριθμό 1897/2000 (άρθρο 1, παράρτημα 1 και άρθρο 2) και το ν.1545/1985 (άρθρο 2,παρ.1εδαφ) ως «άνεργοι» θεωρούνται τα άτομα ηλικίας 15-74 ετών τα οποία α) δεν είχαν εργασία β) ήταν διαθέσιμα στην αγορά εργασίας και γ) αναζητούσαν ενεργά απασχόληση. Επίσης στον Κανονισμό ορίζεται ότι η εκπαίδευση και η κατάρτιση θεωρούνται ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας αλλά δεν αποτελούν μεθόδους αναζήτησης εργασίας και ότι τα άτομα που συμμετέχουν σε σπουδές δεν θεωρούνται άνεργοι παρά μόνο εάν είναι «διαθέσιμα για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας».Από τις ανωτέρω διατάξεις του Κανονισμού που αποτελούν ένα δεσμευτικό κοινοτικό νομικό πλαίσιο, σε συνδυασμό με τον ν.1545/1985 που αναφέρει ότι «μαθητές, σπουδαστές ή φοιτητές οποιασδήποτε εκπαιδευτικής βαθμίδας πρέπει να εγγραφούν στα μητρώα (νεοεισερχόμενων ανέργων) μέσα σε 3 μήνες από τη λήψη του τίτλου σπουδών τους» προκύπτει ότι α) η «εκπαίδευση» και η «κατάρτιση» αντιμετωπίζονται από τον κοινοτικό νομοθέτη ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας και όχι ως μέθοδος αναζήτησης εργασίας επομένως οι φοιτητές δεν μπορούν να θεωρηθούν άνεργοι εκτός και εάν απασχολούνται ήδη στην αγορά εργασίας και στη συνέχεια βρεθούν εκτός εργασίας οπότε θεωρούνται «διαθέσιμοι για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας και β) ο εσωτερικός νομοθέτης τους θεωρεί εμμέσως ως μη άνεργους εφόσον τους εντάσσει στους νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας τρεις μήνες μετά τη λήψη του πτυχίου τους.

 

http://www.oaed.gr/sychnes-eroteseis-deltio-anergias

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλες γιορτες!!

 

Ενδιαφερομαι να βγαλω -ή μαλλον να ξαναβγαλω, καθως ειχα ξεχασει να την ανανεωσω- καρτα ανεργιας. Αυτην τη στιγμη ειμαι φοιτητης σε ΙΕΚ (απο τον Οκτωβρη) και στο ΕΚΠΑ. Δικαιουμαι καρτα ανεργιας; Δεν εννοω φυσικα και καποια επιδοτηση μαζι.

 

Οταν παντως ειχα βγαλει καρτα, ημουν ηδη στο ΕΚΠΑ, και μαλιστα το ειχα αναφερει πανω στη συζητηση με την υπαλληλο. Δεν ηξερα οτι θα μπορουσε να υπαρξει καποιο προβλημα αν σπουδαζεις...! Παντως τοτε μου εδωσαν την καρτα και ενα μικρο επιδομα για 3 μηνες. Παρεμπιπτοντως η κοπελα κατεθεσε απο μονη της καποια αλλα χαρτια μηπως μου εδιναν ενα εξτρα και καλυτερο επιδομα, αλλα τελικα δεν εγκριθηκε.

 

Τωρα τι ακριβως ισχυει; Αν εχω καταλαβει καλα σε αυτα που εχω ψαξει, νομιζω οτι μπορουν να εχουν καρτα μονο οσοι ειχαν πριν την εγγραφη σε ΙΕΚ; Ισχυει κατι αλλο μηπως; Εχει δοκιμασει κανεις σας σε αναλογη θεση να βγαλει καρτα ανεργιας;

 

Ευχαριστω!

τι επιδότηση θες?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο τη στιγμη που μπηκα στο ΙΕΚ μου ακυρωσαν την καρτα ανεργιας και στο σαιτ εγραφε οτι δεν εκανα εγκαιρα την ενημερωση και ειχα φαει το κεφαλι μου να θυμηθω γιατι, ωσπου πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι την ακυρωσαν οι ιδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαγορευεται να εισαι φοιτητης και εγγεγραμμενος στο ΟΑΕΔ. μονο αμα εχεις ενσημα και εισαι φοιτητης μετα μπορεις να γραφτεις απο οσο ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...