Προς το περιεχόμενο

H Microsoft πούλησε διπλάσιο αριθμό υπολογιστών Surface Studio από όσους περίμενε


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα πιαστώ από την τελευταία παράγραφο και θα συμπληρώσω.Ότι κάνεις με Apple συσκευή το κάνεις και με Windows με περισσότερο κόπο και σε αρκετές φορές πιο αργά...(DTV πχ. - για όποιον καταλαβαίνει).Και τι παίρνει κάποιος που θέλει σοβαρό μηχάνημα πάνω από 1500 ευρώ? Windows όπως λες?Πως είσαι σε θέση να το γνωρίζεις και με ποια κριτήρια θεωρείς σοβαρό ένα μηχάνημα,μπορείς να μας εξηγήσεις?

 

Το Android δεν ανηκει σε αυτό το θέμα.

Να αναθεωρήσω τα λεγόμενα μου: όποιος έχει τη δυνατότητα, δεν παίρνει πρωτίστως συσκευή με Windows. Εχω laptop 2 χρονων, των 800 ευρώ επίσης, κάνω από συνηθισμένες καθημερινες εργασιες μέχρι Photoshop, autocad και gaming. Τα ίδια και τα ίδια χρονίζοντα προβλήματα, η ίδια κουρασμένη λειτουργία. Δεν παραδέχομαι ότι το MacOS ειναι αψογο λειτουργικό, το είδα όμως να δουλεύει σε Mac 8 χρονων αξιοπρεπώς, το είδα και στις νέες συσκευες. Τα Windows ειναι ο χρωματιστός κουβας γεμάτος από μικρά αλλά πολύ ενοχλητικά bugs, με το multitasking να είναι ακόμα μία προβληματική έννοια, τη διαχείριση RAM μια διαταραγμένη έννοια, τα περίεργα πρωτόκολλα ασφαλείας εκεί που δεν χρειάζονται. Είναι, κατά την πολύ ταπεινή μου άποψη, ο πιο συντηρητικός παράγοντας τεχνολογίας στη σύγχρονη εποχή, με εξέλιξη στην καλύτερη ελάχιστη αν όχι στάσιμη. Εάν πρέπει να πληρώσω 4000 ευρώ για να απολαμβάνω την καλύτερη δυνατή εμπειρία Windows, ας πληρώσω 2500 ευρώ για τη δεδομένα εξίσου αντάξια χρηση ενός Mac. Απλα μαθηματικα, απλή συλλογιστική.

 

 

Αν θεωρήσουμε οτι τα All In One ανήκουν στην κατηγρία των desktop, δε νομιζω οτι χωράει κάποιο σχόλιο στο αν συγκρίνονται τα iMac με ένα custom built, φτιαγμένο για τις ανάγκες του καθενός. Θέλεις gaming pc; με 2000 δολλάρια παιρνεις συστημα με gtx 1080 και 4Κ οθόνη. Θελεις Editing desktop; Παιρνεις 10 πυρηνο με ultra wide ή ότι άλλο τραβάει η ορεξή σου και κάνεις του δουλειά σου άνετα. Τα iMac οπως είναι τωρα είναι σκέτη κοροϊδία και για τα χαρακτηριστικά τους αλλά και για τα λεφτά που θέλουν να τα αποκτησεις. 

 

Αλήθεια ρωτάς τι desktop μηχάνημα θα παρεις πανω από 1500 ευρώ; Μη μπλεκεσαι με τα λαπτοπ που ακομα και περσινό HW κατάφερε να πατήσει 7ης γενιας μηχανήματα σε Real Life benchmarks οπως είναι οι δοκιμές εοαγγελματικών προγραμμάτων. Εκεί βγάζω το καπέλο στο λογισμικό.

 

Αυτό ομως δεν καθιστά τα windows άχρηστα. Ειναι όπως το android. Είναι παντου και ο πρέπει να καλυπτουν όλα τα "μήκη και τα πλάτη" της αρεσκιας τεράστιου κοινου. Τα Apple αποδίδουν καλά γιατι είναι καλοκουρδισμένα. 

 

Στο optimization δε μπορει να το ανταγωνιστει ένα....Turbo-x (θου κύριε), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κερδίζει σε κάθε σύγκριση η Apple.

 

Εγώ προσωπικά ασχολούμαι με το gaming κυρίως και αρχισα προσφατα να μπαινω δειλά δειλά στον κοσμος του video editing. Όλοι μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για τα Macbook και είμαι σιγουρος οτι έχουν δίκιο. Το θέμα είναι όμως πως δεν τελείωνει εκεί η χρήση ενός υπολογιστη. Επειδή τυγχάνει να έχω σπουδάσει ηλεκτρονικός μηχανικός, ένα Mac δε θα με βοηθούσε στο διάβασμα μου στη σχολη ή στην έρευνά μου ή ακόμα και στη δουλειά μου ακομα, λόγω ασυμβατότητας προγραμμάτων και περιφερειακών. 

 

Επανέρχομαι λοιπον και λεω πως το καθένα κανει καλύτερα καποια πραγματα. Για multimedia editing (το 50% του τι θα επρεπε να κάνει ενα PC) κάνουν τα Macbook, αλλά για όλα τα υπόλοιπα είναι τα windows (με τα στραβά τους, αλλα με την ευελιξία τους και την ποικιλία παραμετροποίησης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και η ιδια η Apple εχει σταματησει να ασχολειται με τους mac, τιποτα καινουριο, τιμες στον θεο, υπολογιστες των 2000 χωρις ssd το 2016 (εκτος και εαν εισαι διατεθειμενος να δωσεις ~300Ε παραπανω για εναν 250gb ssd). Εχουν ριξει ολη τους την προσοχη στο mobile τμημα (macbook/iphone) και τους Mac τους εχουν ξεχασει.

γιατί εκεί ξέρουν ότι πουλάνε αβέρτα και δεν έχουν ανταγωνισμό γιατί απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό που κάνει την δουλειά του ενώ το Iphone απειλείται άμεσα απο τον ανταγωνισμό αφού δεν προσφέρει τόσα πολλά παραπάνω απο τον ανταγωνισμό σε σχέση με τα mac που έχουν δυνατότητες και προγράμματα που δεν δουλεύονται σε windows/linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε να εδραιωθεί λίγο σαν καινούργιο προϊόν, να εξελιχθεί περαιτέρω και να το μάθει ο επαγγελματικός κόσμος και ας δούμε τα νούμερα πάλι σε λίγα χρόνια.

Όταν λες σε λίγα χρόνια σαν τα windos phone ένα πράγμα...;  :P

 

Στα της συσκευής όντως πολύ ωραία και άχρηστη για τον περισσότερο κόσμο. Για τους επαγγελματίες μπορεί και να τους βολέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρήσουμε οτι τα All In One ανήκουν στην κατηγρία των desktop, δε νομιζω οτι χωράει κάποιο σχόλιο στο αν συγκρίνονται τα iMac με ένα custom built, φτιαγμένο για τις ανάγκες του καθενός. Θέλεις gaming pc; με 2000 δολλάρια παιρνεις συστημα με gtx 1080 και 4Κ οθόνη. Θελεις Editing desktop; Παιρνεις 10 πυρηνο με ultra wide ή ότι άλλο τραβάει η ορεξή σου και κάνεις του δουλειά σου άνετα. Τα iMac οπως είναι τωρα είναι σκέτη κοροϊδία και για τα χαρακτηριστικά τους αλλά και για τα λεφτά που θέλουν να τα αποκτησεις. 

 

Αλήθεια ρωτάς τι desktop μηχάνημα θα παρεις πανω από 1500 ευρώ; Μη μπλεκεσαι με τα λαπτοπ που ακομα και περσινό HW κατάφερε να πατήσει 7ης γενιας μηχανήματα σε Real Life benchmarks οπως είναι οι δοκιμές εοαγγελματικών προγραμμάτων. Εκεί βγάζω το καπέλο στο λογισμικό.

 

Αυτό ομως δεν καθιστά τα windows άχρηστα. Ειναι όπως το android. Είναι παντου και ο πρέπει να καλυπτουν όλα τα "μήκη και τα πλάτη" της αρεσκιας τεράστιου κοινου. Τα Apple αποδίδουν καλά γιατι είναι καλοκουρδισμένα. 

 

Στο optimization δε μπορει να το ανταγωνιστει ένα....Turbo-x (θου κύριε), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κερδίζει σε κάθε σύγκριση η Apple.

 

Εγώ προσωπικά ασχολούμαι με το gaming κυρίως και αρχισα προσφατα να μπαινω δειλά δειλά στον κοσμος του video editing. Όλοι μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για τα Macbook και είμαι σιγουρος οτι έχουν δίκιο. Το θέμα είναι όμως πως δεν τελείωνει εκεί η χρήση ενός υπολογιστη. Επειδή τυγχάνει να έχω σπουδάσει ηλεκτρονικός μηχανικός, ένα Mac δε θα με βοηθούσε στο διάβασμα μου στη σχολη ή στην έρευνά μου ή ακόμα και στη δουλειά μου ακομα, λόγω ασυμβατότητας προγραμμάτων και περιφερειακών. 

 

Επανέρχομαι λοιπον και λεω πως το καθένα κανει καλύτερα καποια πραγματα. Για multimedia editing (το 50% του τι θα επρεπε να κάνει ενα PC) κάνουν τα Macbook, αλλά για όλα τα υπόλοιπα είναι τα windows (με τα στραβά τους, αλλα με την ευελιξία τους και την ποικιλία παραμετροποίησης).

 

Μάλλον φίλε μου δεν έχεις δουλέψει σε iMac είτε σε 4K είτε σε 5K για να τα αποκαλείς κοροιδία.Αλλιώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον λόγο.Τα computers δεν είναι μόνο games, είναι εργαλεία για την δουλειά κάποιον και εκεί πίστεψέ με η Apple δεν παίζεται.Αυτά και Καλή Χρονιά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με απογοητεύει ολοένα και περισσότερο είναι ότι σε ένα υποτίθεται τεχνολογικό φόρουμ, αφενώς οι συντάκτες δεν προσέχουν στοιχειωδώς τι δημοσιεύουν, αφετέρου υπάρχουν τεχνολογικά αναλφάβητοι που νομίζουν ότι είναι gurus, επειδή τους ζητάει το σοϊ τους γνώμη όταν είναι να αγοράσουν "γκομπιούτερ".

 

Ποιά είναι τα χρονίζοντα προβλήματα και τα bugs των windows που αντιμετωπίζεις??? Πού ακριβώς κρύβεται η "συντηριτική" πλευρά των windows σε αντίθεση με την επαναστατική προόδο του κλειστού "οικοσυστήματος" των emoticons της Apple??? Φαντασιώνεσαι προβλήματα (multitasking / διαχείριση μνήμης) εκεί που δεν υπάρχουν..

 

Δεν θα μπω στη λογική απαρίθμισης των στραβών του OSX, γιατί απλά είναι εξαιρετικό λογισιμικό -ειδικά για απλές καθημερινές χρήσεις και για εντελώς άσχετους με τη πληροφορική ανθρώπους- όμως bugs υπάρχουν παντού και πάντα... αν δεν πιστεύεται μπορείτε να googlάρετε -μπορεί και ο safari-...

 

Επίσης επειδή κάποιοι γράφουν μπαρούφες όντας εντελώς αδαείς -σχεδόν αναλφάβητοι- για emails και calendars και εφαρμογές που δεν έχουν τα windows, να τους θυμίσω εκτός του απολύτως προφανούς -της σουίτας του Office / Office 365 - που μάλλον χρησιμοποιούν στα mac τους, το να συχρονίζεις εφαρμογές με IMAP λογαριασμούς web είναι απλά αναχρονισμός. Επίσης πάνω από τις μισές εταιρίες στον κόσμο χρησιμοποιούν Exchange servers που αποτελεί defacto πρότυπο σε αυτό που κάποιοι ονομάζουν collaboration... κάποιοι βέβαια ψάχνουν να συχγρονίσουν το mail τους με domain από τον ISP και pop3... Αυτό είναι επαγγελματισμός!

 

Αυτά... και λιγάκι μετριοπάθεια δεν βλάπτει... ζητείστε τη από τον Αη Βασίλη... μέρες που είναι!

 

Την οποια μετριοπαθεια, ποσο τοσο θερμα υπερασπιζεστε, την κακοποιειτε στο ιδιο μηνυμα. Δεν πρεπει να χεζ**με εκει που τρωμε ομως.

Απεκτησα γκομπιουτερ στα 13 μου, ητοι απο το 1999. Εχω δουλεψει απο τα Windows 95 και επειτα σε καθε εκδοση των Windows. Eχω μελετησει, οσο κι αν δε μου αρεσει, σε αντιστοιχη πολυτεχνικη σχολη, το κομματι των λειτουργικων συστηματων και του κωδικα. Εαν με κανει τον ασχετο στο σοϊ μου, καλως, θα περιμενω μερικες δεκαετιες ακομα.

Δεν παραδεχτηκα οτι το MacOS ειναι το αψογο λειτουργικο, δε το δουλεψα στον ιδιο βαθμο. Η φαντασια μου, ομως, δυσκολευεται να αλλαξει, οπως δυσκολευεται το λειτουργικο να ανανεωσει τις χαρακτηριστικες, πλεον, metro εφαρμογες του ή να τις ανοιξει πληρως σε λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα. Οπως δυσκολευεται το ματι μου και το χερι μου να πραγματοποιησουν, καθημερινα, απλες λειτουργιες μεσα σ ενα χαος επιλογων, υπομενου στα υπομενου, δυσαναλογια μεγεθων. Οπως δυσκολευεται να επανελθει ο υπολογιστης μου οταν συχνα πυκνα freezαρει, λειτουργωντας απλες εφαρμογες. Οπως καμποσα και διαφορα αλλα που δεν προλαβαινω να γραψω μεσα στο 2016. Τα οποια ορισμενα παραμενουν απαραλλακτα στις δεκαετιες. Φυσικα και εγιναν αλλαγες, οχι ομως ανταξιες του μεγεθους χρησης του λειτουργικου.

Σε καθε περιπτωση, το εστιασμενο προμοταρισμα των πολυ ακριβων υπολογιστων αποτελει μεγαλο μειονεκτημα για τους πολυ περισσοτερους μεσους χρηστες (αντιθετα στη φιλοσοφια B. Gates), ενα PC κατω των 700 ευρω ειναι δεδομενο οτι θα λειτουργει με ολα τα προβληματα που ανεφερα ή μη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον φίλε μου δεν έχεις δουλέψει σε iMac είτε σε 4K είτε σε 5K για να τα αποκαλείς κοροιδία.Αλλιώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον λόγο.Τα computers δεν είναι μόνο games, είναι εργαλεία για την δουλειά κάποιον και εκεί πίστεψέ με η Apple δεν παίζεται.Αυτά και Καλή Χρονιά! 

Δεν είπα οτι οι υπολογιστες ειναι μονο για παιχνιδια. Αναφέρω και αλλα πραγματα που μπορει να κανει καποιος. Οσο καλο και να ειναι το λογισμικο, το HW στα iMac ειναι εκπληκτικα υποδεέστερο σε σχεση με ένα desktop, στα ιδια λεφτα. Επίσης για μια αναβάθμιση θελεις ξανα εξωφρενικό ποσο, ακόμη και για μικροαλλαγές. Αν ο υπολογιστης ειναι απαραίτητο εργαλείο για τη δουλειά σου, τοτε σιγουρα χρειαζεσαι αναβαθμισεις πιο συχνα. 

 

Η Apple δεν ειναι η Δευτέρα Παρουσία όσο κι αν το παιζει και όσο κι αν το πιστεύουν κάποιοι. Όλα έχουν τα υπερ και τα κατά. Δεν έχω χρησιμοποιησει προσωπικα πολλές συσκευές, αλλά εχω δει παρα πολλα reviews, συγκριτικά και μη, και φαίνεται πως καποιες σειρες της Apple γέρασαν, αλλα κοστίζουν σαν "πιτσιρίκιες".

 

Καλή χρονιά εύχομαι και σε σένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι οι υπολογιστες ειναι μονο για παιχνιδια. Αναφέρω και αλλα πραγματα που μπορει να κανει καποιος. Οσο καλο και να ειναι το λογισμικο, το HW στα iMac ειναι εκπληκτικα υποδεέστερο σε σχεση με ένα desktop, στα ιδια λεφτα. Επίσης για μια αναβάθμιση θελεις ξανα εξωφρενικό ποσο, ακόμη και για μικροαλλαγές. Αν ο υπολογιστης ειναι απαραίτητο εργαλείο για τη δουλειά σου, τοτε σιγουρα χρειαζεσαι αναβαθμισεις πιο συχνα. 

 

Η Apple δεν ειναι η Δευτέρα Παρουσία όσο κι αν το παιζει και όσο κι αν το πιστεύουν κάποιοι. Όλα έχουν τα υπερ και τα κατά. Δεν έχω χρησιμοποιησει προσωπικα πολλές συσκευές, αλλά εχω δει παρα πολλα reviews, συγκριτικά και μη, και φαίνεται πως καποιες σειρες της Apple γέρασαν, αλλα κοστίζουν σαν "πιτσιρίκιες".

 

Καλή χρονιά εύχομαι και σε σένα :)

 

Καλημέρα,το καλό HW τι να το κάνω αν δεν συμβαδίζει με ένα λειτουργικό το οποίο το εκμεταλλεύεται στο έπακρον.Το integration(HW-SW) της Apple θεωρώ οτι είναι αρκετά καλύτερο και θα το καταλάβεις τρέχοντας της εφαρμογές της οι οποίες πραγματικά σε πηγαίνουν σε άλλη διάσταση σε σχέση με οποιαδήποτε εφαρμογή των Win.FCP X και Logic Pro X δεν έχουν αντιπάλους στην πλευρά των Win.Και δεν είναι μόνο αυτές οι εφαρμογές.Δεν σου είπα πως το περιβάλλον της Apple είναι τέλειο αλλά αν θες να δουλέψεις λιγότερο απροβλημάτιστα είναι μονόδρομος.Και τα λεφτά που δίνεις για την απόκτηση ενός Mac σε καμία περίπτωση δεν είναι κοροιδία.(εκτός βέβαια αν θέλεις να παίζεις απλά παιχνίδια-γι'αυτό το σκοπό συμφωνώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Έχουμε γεμίσει "επαγγελματίες" με Mac αλλά απ' ό,τι βλέπω όλο Final Cut και Logic Pro έχουν να αναφέρουν. Να δω πότε θα εμφανιστεί και ο ένας επιστήμονας που τα χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε να εδραιωθεί λίγο σαν καινούργιο προϊόν, να εξελιχθεί περαιτέρω και να το μάθει ο επαγγελματικός κόσμος και ας δούμε τα νούμερα πάλι σε λίγα χρόνια.

Επιτέλους και μια φωνή λογικής εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Έχουμε γεμίσει "επαγγελματίες" με Mac αλλά απ' ό,τι βλέπω όλο Final Cut και Logic Pro έχουν να αναφέρουν. Να δω πότε θα εμφανιστεί και ο ένας επιστήμονας που τα χρησιμοποιεί.

 

Δεν είναι το final cut pro "επαγγελματικό" πρόγραμμα; Στα pc μόνο το Premiere το ανταγωνίζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Εγώ προσωπικά ασχολούμαι με το gaming κυρίως και αρχισα προσφατα να μπαινω δειλά δειλά στον κοσμος του video editing. Όλοι μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για τα Macbook και είμαι σιγουρος οτι έχουν δίκιο. Το θέμα είναι όμως πως δεν τελείωνει εκεί η χρήση ενός υπολογιστη. Επειδή τυγχάνει να έχω σπουδάσει ηλεκτρονικός μηχανικός, ένα Mac δε θα με βοηθούσε στο διάβασμα μου στη σχολη ή στην έρευνά μου ή ακόμα και στη δουλειά μου ακομα, λόγω ασυμβατότητας προγραμμάτων και περιφερειακών. 

 

 

αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι όλοι μιλάνε με τα καλύτερα για τα mac για gaming?

αυτό ανήκει στη σφαίρα των ανεκδότων, τα mac είναι άχρηστα για gaming

 

επίσης σε πάρα πολλά επαγγέλματα αν όχι στα περισσότερα είναι άχρηστα ή στη καλύτερη σπατάλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το final cut pro "επαγγελματικό" πρόγραμμα;

Τι στο καλό... το ίδιο επάγγελμα κάνουν όλοι όσοι χρησιμοποιούν Mac; Επειδή δεν μιλάνε και για πολλά άλλα προγράμματα.

 

Θα ήταν το εξίσου γελοίο το αντίστοιχο με Windows, δηλ. να λέει κάποιος ότι "Τα Windows είναι για επαγγελματίες, βλέπετε το Premiere;".

 

Στα pc μόνο το Premiere το ανταγωνίζεται...

Μόνο αυτό το ένα ε... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...