Προς το περιεχόμενο

Upgrade RAM σε Laptop


mrbictor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια,

 

Αποφασισα να αλλαξω μνημες σε ενα παλιο λαπτοπ HP Pavilion dv-7 4050ev. Είχε 2x2GB DDR3 1333Mhz και αγορασα δυο απο αυτές.

 

Το αποτελεσμα ειναι να βγαζει BSOD "Kernel security check failure". Εκανα update στο BIOS καμια διαφορα. 

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να δοκιμασω;Και πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι καποια αλλη μνημη θα παιξει;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερε αναλυτικά τα specs του λάπτοπ σου.

 

Γιατί συνεχώς μας κάνετε να ψάχνουμε? Βάλτε τουλάχιστον ένα λινκ από το οποίο να δούμε τι specs έχει το μηχάνημα. Το καλύτερο είναι να τα γράφει ο ενδιαφερόμενος. υπάρχουν τοσες εφαρμογές για να μπορείς τα δεις είτε free είτε non free. Καθόμαστε και τρώμε μισή μέρα να δούμε με τι μηχάνημα έχουμε να κάνουμε. Ειδικά τα λάπτοπ που είναι περίεργα που το ίδιο μοντέλο μπορεί να κυκλοφορεί με διαφορετικά parts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά παίδες.

 

Προμηθεύτηκα ένα λαπτοπ μεταχειρισμένο, το οποιο έχει (δυστυχώς) 2Χ2GB ddr3, όπου στο cpu-z αναφέρει πως ειναι 1.50V.

 

Εχω ήδη ένα dimm απο φιλο 4GB που αναφέρει πως ειναι 1.35V. Μάλιστα βλέπω πως ολες οι καινουργιες μνημες στα καταστήματα, αλλα και οτι μτχ πουλιεται πως ειναι στα 1.35V.

 

Επειδή θα αγοράσω άλλα 4GB, θα έχω πρόβλημα με το 1.50/1.35 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις για μνήμες SO-DIMM DDR3 στα 1066Mhz με CL7. Σύμφωνα με αυτό μάλλον δέχεται και συχνότητα 1333Mhz αλλά και να μην στην δέχεται θα ρίξει την ταχύτητα στα 1066. Αν κρατήσεις κάποια από την/τις μνήμη/ες που ήδη έχεις θα λειτουργουν στην μικρότερη συχνότητα. Έτσι και αλλιώς ο επεξεργαστής σου μέχρι 1066 βλέπει. Μέχρι 8gb (2x4gb) μπορείς να βάλεις. Κατά καιρούς διαβάζω ότι μερικά λάπτοπ δέχονται τελικά και παραπάνω Αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να πειραματιστείς.

 

https://www.skroutz.gr/s/294374/Corsair-4GB-DDR3-1066MHz-CM3X4GSD1066.html


Καλησπέρα και καλή χρονιά παίδες.

 

Προμηθεύτηκα ένα λαπτοπ μεταχειρισμένο, το οποιο έχει (δυστυχώς) 2Χ2GB ddr3, όπου στο cpu-z αναφέρει πως ειναι 1.50V.

 

Εχω ήδη ένα dimm απο φιλο 4GB που αναφέρει πως ειναι 1.35V. Μάλιστα βλέπω πως ολες οι καινουργιες μνημες στα καταστήματα, αλλα και οτι μτχ πουλιεται πως ειναι στα 1.35V.

 

Επειδή θα αγοράσω άλλα 4GB, θα έχω πρόβλημα με το 1.50/1.35 ;

Δες google τα specs του λκάπτοπ σου. Όμως οι μνήμες να έχουν ακριβώς τα ίδια specs. Ειδικά τα Volt παίζουν τον πιο σημαντικό ρόλο. Οι καινούργιες μνήμες είναι στα 1.35 γιατί είναι DDR3L και όχι DDR3 που είναι στα 1.50. Αν το λάπτοπ βλέπει την μνήμη του φίλου σου που πιθανόν να είναι DDR3L χωρίς προβλήματα (όπως κολλήματα) τότε παίρνεις μνήμη με τα ίδια specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ BlueBlood7 για την διευκρινηση. 

Που ειδες ομως οτι ειναι 1066MHz, γιατι και εγω στο service manual ειδα για 1333 και αγορασα τις συγκεκριμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φωτό που ανέβασες από το cpu-z κοιτάμε το Dram Frequency το οποίο λέει 532,1. Επειδή οι μνήμη είναι DDR που το ένα D σημαίνει Double έχουμε 532.1x2=1064.2. Περίπου 1066 δηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις για μνήμες SO-DIMM DDR3 στα 1066Mhz με CL7. Σύμφωνα με αυτό μάλλον δέχεται και συχνότητα 1333Mhz αλλά και να μην στην δέχεται θα ρίξει την ταχύτητα στα 1066. Αν κρατήσεις κάποια από την/τις μνήμη/ες που ήδη έχεις θα λειτουργουν στην μικρότερη συχνότητα. Έτσι και αλλιώς ο επεξεργαστής σου μέχρι 1066 βλέπει. Μέχρι 8gb (2x4gb) μπορείς να βάλεις. Κατά καιρούς διαβάζω ότι μερικά λάπτοπ δέχονται τελικά και παραπάνω Αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να πειραματιστείς.

 

https://www.skroutz.gr/s/294374/Corsair-4GB-DDR3-1066MHz-CM3X4GSD1066.html

Δες google τα specs του λκάπτοπ σου. Όμως οι μνήμες να έχουν ακριβώς τα ίδια specs. Ειδικά τα Volt παίζουν τον πιο σημαντικό ρόλο. Οι καινούργιες μνήμες είναι στα 1.35 γιατί είναι DDR3L και όχι DDR3 που είναι στα 1.50. Αν το λάπτοπ βλέπει την μνήμη του φίλου σου που πιθανόν να είναι DDR3L χωρίς προβλήματα (όπως κολλήματα) τότε παίρνεις μνήμη με τα ίδια specs.

 

Δοκίμασα απο περιέργεια χτες, αφού είχα ποστάρει, να εγκαταστήσω τη μνήμη του φίλου. Την είδα κανονικά, 4+2 πλέον, και στο Cpuz δείχνει κάτι οξύμωρο.

Στο SPD-memory selection, δειχνει το "μαμα" ντιμάκι των 2GB ως 1.50V και 667MHz, ενώ στο άλλο tab δείχνει το νεο 4ρι ντιμάκι ως 1.35V και 800MHz.

Προφανώς, αυτό δείχνει τα στοιχεία του κάθε dimm, φαντάζομαι. (και δεν ειναι τοσο οξύμωρο οσο νομίζω,χαχα)

 

Και στη πραγματικότητα το ντιμακι των 4GB δουλευει πλεον στα 1.50, απο 1.35 που πρεπει κανονικά και "πέφτει" στα 667 απ'τα 800.

 

Δε φαίνεται να χει θέμα, ολη μερα σήμερα. Πρέπει λες, εφόσον λειτουργεί, να πάρω ΟΛΟΪΔΙΑ 4ρα με αυτην που χω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα απο περιέργεια χτες, αφού είχα ποστάρει, να εγκαταστήσω τη μνήμη του φίλου. Την είδα κανονικά, 4+2 πλέον, και στο Cpuz δείχνει κάτι οξύμωρο.

Στο SPD-memory selection, δειχνει το "μαμα" ντιμάκι των 2GB ως 1.50V και 667MHz, ενώ στο άλλο tab δείχνει το νεο 4ρι ντιμάκι ως 1.35V και 800MHz.

Προφανώς, αυτό δείχνει τα στοιχεία του κάθε dimm, φαντάζομαι. (και δεν ειναι τοσο οξύμωρο οσο νομίζω,χαχα)

 

Και στη πραγματικότητα το ντιμακι των 4GB δουλευει πλεον στα 1.50, απο 1.35 που πρεπει κανονικά και "πέφτει" στα 667 απ'τα 800.

 

Δε φαίνεται να χει θέμα, ολη μερα σήμερα. Πρέπει λες, εφόσον λειτουργεί, να πάρω ΟΛΟΪΔΙΑ 4ρα με αυτην που χω;

Ναι δεν είναι καλό η μνήμη να είναι στα 1.5V. Είναι πιθανό μακροχρόνια να γίνει ζημιά. Πούλησε την 2αρα και πάρε άλλη μία 4αρα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως δεν έγινα κατανοητός.

 

Τα 2 ντιμ των 2GB που ειχε εργοστασιακά το λαπτοπ είναι στα 1.50

 

Το 1 ντιμ των 4ρων ειναι 1.35V.

 

ΑΛΛΑ δε ξέρω αν δουλευει κι αυτό στο 1.35 "τώρα" και το δευτερο στο 1.50, ή και τα 2 στο 1.50 ή και τα 2 στο 1.35

 

Στο cpuz δείχνει προφανως τα επίσημα και οχι τα live στοιχεια του εκάστοτε dimm (εκτος αν κανω λαθος και δουλευει το καθενα στο voltage του, πράμα απίθανο)

 

Υ.Γ. Πουλώντας τη 2ρα και αγοράζοντας μια ακομη 4ρα των 1.35, πάλι δε θα δουλεύουν οι 2 4ρες πλεον στο 1.50 ? ή αυτόματα θα κατέβουν στο 1.35;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να μου...απαντήσω.

 

Αγόρασα εν τέλει το 2ο ντιμμακι, στα 1.35V

 

Τοποθέτησα και αυτό και πλέον αυτόματα αμφότερα τα ντιμάκια δουλεύουν στο 1.35V, xωρίς κάποιο πρόβλημα μεχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...