Προς το περιεχόμενο

huawei p9 lite vs xiaomi redmi note 4


basilisgate13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια σκεφτομαι να παρω κινητο τωρα στις γιορτες και ειμαι αναμεσα στο xiaomi redmi note 4 32-64gb και στο huawei p9 lite 16gb.Και τα δυο ειναι καλα κινητα αλλα το ενα εχει προβλημα στην rom και εχει αδυναμο wifi και το αλλο εχει προβλημα με το sar ειναι αρκετα υψηλο.Αν εχει καποιος ενα απο τα 2 κινητα η γνωριζει κατι παραπανω ας με βοηθησει να παρω ενα απο τα 2.Mε ενδιαφερει περισσοτερο ιντερνετ καλη οθονη και καμερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας γνωστος μου με το note 4 από ότι ξέρω δεν πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα με το wifi. Όταν λες πρόβλημα με την ROM τι ακριβως εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας γνωστος μου με το note 4 από ότι ξέρω δεν πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα με το wifi. Όταν λες πρόβλημα με την ROM τι ακριβως εννοεις?

καποια μαγαζια απο το σκρουτζ βαζουν δικια τους ρομ την global η οποια εχει αχρηστα προγραμματα μεσα εχει γινει σε πολλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια μαγαζια απο το σκρουτζ βαζουν δικια τους ρομ την global η οποια εχει αχρηστα προγραμματα μεσα εχει γινει σε πολλους

 

και δε μπορείς να βάλεις εσύ άλλη ρομ ; 

πλέον βλέπω έχει official global rom (άρα λογικά και ελληνικά μέσα) οπότε και καλή να ήταν η ρομ των μαγαζιών δεν υπάρχει λόγος να μείνεις σε αυτήν (γιατί προφανώς δε θα αναβαθμιστεί ποτέ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και δε μπορείς να βάλεις εσύ άλλη ρομ ; 

πλέον βλέπω έχει official global rom (άρα λογικά και ελληνικά μέσα) οπότε και καλή να ήταν η ρομ των μαγαζιών δεν υπάρχει λόγος να μείνεις σε αυτήν (γιατί προφανώς δε θα αναβαθμιστεί ποτέ)

 

Δυστυχώς η επίσημη global rom που φοράει το RN4 έχει πολλές γλώσσες μέσα αλλά όχι ελληνικά.

Από την έκδοση Global Stable 8.1.x υποστηρίζονται πλέον τα ελληνικά.

 

@basilisgate13 αν βολεύεσαι με τα αγγλικά το κινητό σπέρνει. Αδύναμο wifi δεν θεωρώ οτι έχει καθόσον σε σπίτι 75τμ απ'την μια άκρη στην άλλη με αρκετά δωμάτια και τοίχους ενδιάμεσα δουλεύει άψογα. Αν τώρα επιμένεις για ελληνικά και "πιάνουν" λίγο τα χέρια σου απο Η/Υ, κάνεις αίτηση, ξεκλειδώνεις τον bootloader της Xiaomi και ύστερα περνάς την ελληνική rom που είναι πλήρως μεταφρασμένη και χωρίς Κινέζικες εφαρμογές μέσα.

Επεξ/σία από Greektrooper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα μαγαζια(Ελληνικα)Unofficial rom βαζουν ή φερνουν.

Το Mygad με συνεργασια με την κοινοτητας βαζει Official Global ROM.

Επισης 1 χρονο εγγυηση που σημαινει πανε Κινα.

Τωρα αμα οντως εχεις υπομονη και "πιανουν" τα χερια σου αυτα τα κανεις και μονος σου.

Παντως το κινητο ειναι καλο.

Παιδια το citisshop φερνει το Redmi note 4 με ελληνικη γλωσσα. Σημαίνει δηλαδή πως δεν είναι η επίσημη ROM?

Οχι βεβαια.

Γενικα η επισημη ειναι αυτη που εχει Αγγλικα/Κινεζικα

Δυστυχώς η επίσημη global rom που φοράει το RN4 έχει πολλές γλώσσες μέσα αλλά όχι ελληνικά.

@basilisgate13 αν βολεύεσαι με τα αγγλικά το κινητό σπέρνει. Αδύναμο wifi δεν θεωρώ οτι έχει καθόσον σε σπίτι 75τμ απ'την μια άκρη στην άλλη με αρκετά δωμάτια και τοίχους ενδιάμεσα δουλεύει άψογα. Αν τώρα επιμένεις για ελληνικά και "πιάνουν" λίγο τα χέρια σου απο Η/Υ, κάνεις αίτηση, ξεκλειδώνεις τον bootloader της Xiaomi και ύστερα περνάς την ελληνική rom που είναι πλήρως μεταφρασμένη και χωρίς Κινέζικες εφαρμογές μέσα.

Δεν χρειαζετε ξεκλειδωμα για να περαση την Official αφου θελει την Αγγλικη.

Οποτε αν το παρει με Unofficial παλι μπορει να περαση Official.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι εδώ και 2 μέρες κάτοχος ενός redmi Note 4 3/64 . Φοράει official global stable rom η οποία από την αναβάθμιση 8.1.2 και μετά, υποστηρίζει 100% ελληνικά (και αγγλικά βεβαίως) και δέχεται αυτόματα Updates. Όσον αφορά το wifi δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, αντιθέτως παρατηρώ ότι είναι αρκετά δυνατό. Με το ίντερνετ ίσως να έχεις θέμα στις ταχύτητες 4g αν έχεις Wind (όπως εγώ). Τέλος για την κάμερα, το έχω βάλει δίπλα δίπλα με P8 lite χωρίς να παρατηρώ σημαντικές διαφορές. Το τηλέφωνο έχει μια αξιοπρεπέστατη - ικανοποιητική κάμερα, άλλα μέχρι εκεί! Σε γενικές γραμμές πάντως είμαι πλήρως ικανοποιημένος από το κινητό. Νομίζω δεν θα μετανιώσεις την αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα μαγαζια(Ελληνικα)Unofficial rom βαζουν ή φερνουν.

 

Δυστυχώς η επίσημη global rom που φοράει το RN4 έχει πολλές γλώσσες μέσα αλλά όχι ελληνικά.

@basilisgate13 αν βολεύεσαι με τα αγγλικά το κινητό σπέρνει. Αδύναμο wifi δεν θεωρώ οτι έχει καθόσον σε σπίτι 75τμ απ'την μια άκρη στην άλλη με αρκετά δωμάτια και τοίχους ενδιάμεσα δουλεύει άψογα. Αν τώρα επιμένεις για ελληνικά και "πιάνουν" λίγο τα χέρια σου απο Η/Υ, κάνεις αίτηση, ξεκλειδώνεις τον bootloader της Xiaomi και ύστερα περνάς την ελληνική rom που είναι πλήρως μεταφρασμένη και χωρίς Κινέζικες εφαρμογές μέσα.

 

παιδιά ή έχετε μείνει λίγο πίσω ή έχετε την συσκευή με την τελευταία ρομ :) (και κάνω εγώ λάθος)

το κινητό έχει ΕΠΙΣΗΜΑ 8.1.2 (global rom)

αυτό σημαίνει ΛΟΓΙΚΑ ότι έχει και Ελληνικά (αν υποθέσουμε ότι όλες οι global ρομ μετά την 8.1 έχουν μέσα τα ελληνικά)

αν έχετε την συσκευή με αυτή την ρομ και δεν έχει Ελληνικά οκ λάθος μου , αν μιλάτε γενικά επειδή έτσι θυμάστε από παλιά διορθώστε τα μηνύματα σας για να μην μπερδευτεί ο κόσμος (όπως θα κάνω κι εγώ αν μου πείτε ότι κάνω λάθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............Δεν χρειαζετε ξεκλειδωμα για να περαση την Official αφου θελει την Αγγλικη.    Το ξεκλείδωμα χρειάζεται ΜΟΝΟ αν ήθελε ελληνικά. Εκ των υστέρων απάντησε οτι θέλει αγγλικά. 

 

 

 

παιδιά ή έχετε μείνει λίγο πίσω ή έχετε την συσκευή με την τελευταία ρομ :) (και κάνω εγώ λάθος)  Έχεις δίκιο εχω μείνει πίσω. Η rom του αδερφού μου όταν ηρθε το τηλ. ηταν η global  8.0.3  η οποία ήταν multilanguage χωρίς όμως ελληνικά.

 

το κινητό έχει ΕΠΙΣΗΜΑ 8.1.2 (global rom)  Αυτη ΕΧΕΙ πλεον ελληνικά.

αυτό σημαίνει ΛΟΓΙΚΑ ότι έχει και Ελληνικά (αν υποθέσουμε ότι όλες οι global ρομ μετά την 8.1 έχουν μέσα τα ελληνικά)   Ισχύει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα μαγαζια(Ελληνικα)Unofficial rom βαζουν ή φερνουν.

Το Mygad με συνεργασια με την κοινοτητας βαζει Official Global ROM.

Επισης 1 χρονο εγγυηση που σημαινει πανε Κινα.

Τωρα αμα οντως εχεις υπομονη και "πιανουν" τα χερια σου αυτα τα κανεις και μονος σου.

Παντως το κινητο ειναι καλο.

Οχι βεβαια.

Γενικα η επισημη ειναι αυτη που εχει Αγγλικα/Κινεζικα

Δεν χρειαζετε ξεκλειδωμα για να περαση την Official αφου θελει την Αγγλικη.

Οποτε αν το παρει με Unofficial παλι μπορει να περαση Official.

Οποτε απο οτι καταλαβα για εμενα που δεν έχω pc ουτε ψωνιζω μεσω ίντερνετ δεν είναι τα Xiaomi για εμενα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε απο οτι καταλαβα για εμενα που δεν έχω pc ουτε ψωνιζω μεσω ίντερνετ δεν είναι τα Xiaomi για εμενα.

δεν κατάλαβες καλά :) 

 

αν η συσκευή έχει την επίσημη global rom πλέον έχει ελληνικά

δεν ισχύει το επίσημη είναι με αγγλικά/κινέζικα μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβες καλά :)

 

αν η συσκευή έχει την επίσημη global rom πλέον έχει ελληνικά

δεν ισχύει το επίσημη είναι με αγγλικά/κινέζικα μόνο

Αν ξέρεις κανένα κατάστημα στην Ελλάδα με Χιαομι γκλομπαλ Ρομ πες το μου. Αν και τηλέφωνο δεν θα πάρω στο άμεσο μέλλον προς τα τέλη του 2017 μεχρι τότε θα έχουν βγει χίλια τηλέφωνα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις κανένα κατάστημα στην Ελλάδα με Χιαομι γκλομπαλ Ρομ πες το μου. Αν και τηλέφωνο δεν θα πάρω στο άμεσο μέλλον προς τα τέλη του 2017 μεχρι τότε θα έχουν βγει χίλια τηλέφωνα.

πρέπει να ρωτήσεις το κατάστημα (δεν έχω ιδέα) και μέχρι τότε φυσικά όλα αλλάζουν ,μπορεί να έρθει ως τότε και από infoquest και να πας π.χ. κωτσοβολο να το πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...