Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη κεντρικής θερμανσης πολυκατοικίας σε αυτονομη


nikolasR200

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Σκεφτομαστε στη πολυκατοικια να αλλαξουμε τη κεντρικη θερμανση σε αυτονομη όπου στο καθε σωμα εγκαθισταται ενας θερμιδομετρητης και ενας διακοπτης ρυθμισης θερμοκρασιας ετσι ωστε να ειναι αυτονομο το καθε σωμα.

Μας εχουν δωσει δυο προσφορες, μια απο siemens και μια απο brunata, αλλα εκτος απο τα ωραια λογια του εκαστοτε εγκαταστατη θα βοηθουσε η γνωμη καποιων που το εχουν κανει ηδη και με ποιας εταιρειας τη λυση προχωρησαν.

 

Καλες γιορτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα, για αυτους μιλαω.

Η προσφορα με τους μετρητες Siemens περιλαμβανει και τουλαχιστον 2 κουτια συλλογης δεδομενων στο κλιμακοστασιο αναμεσα στους οροφους, ενω στη Brunata οχι.

 

Το κοστος γενικοτερα ερχεται πιο φτηνα με τη Brunata και σε επιπεδο πομπων και σε επιπεδο αλλαγων στη πολυκατοικια, αλλα νομιζω εχει λιγο ακριβοτερη παγια μετρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει χρονια απο αυτους με πολυ καλο αποτελεσμα . Το καθε σωμα εχχει δικο του μετρητη και στελνει ασυρματα σε μοναδα στο πλατυσκαλο τις ενδειξεςι και μου βγαζουν τα κοινοχρηστα .

 

http://www.energycycle.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τοποθετήσει σε παλιά πολυκατοικία το σύστημα της Siemens το συστήνω ανεπιφύλακτα αξίζουν τα λεφτά του

 

Σαν αυτο που λεω παραπανω ??? Το μονο του μειονεκτημα ειναι οτι για να ειναι καποιος σιγουρος οτι δεν θα ανοιξουν τα σωματα πρεπει να τα κελινει απο τους διακοπτες γιατι αν ανοιξει αλλος τον καυστηρα θα καψουν και αυτα αν ειναι ανοιχτα .

 

Εγκατασταση σε 4 διαμερισματα μεσα σε μια μερα χωρις κανενα μερεμετι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο απ οτι βλεπω εχετε βαλει της Siemens ετσι;

 

Ετσι φαινεται .Εγω απολυτα ικανοποιημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε πολλα χρονια που εβαλα αλλα δεν θυαμαι καλα...Αν θυμαμαι καπου 3000 ευρω για 4 σπιτια αλλα με επιφυλλαξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε κατευθείαν φυσικό αέριο, αν υπάρχει το χρήμα ;) φυσικά στη μια περίπτωση δίνεις 300-500 και στην αλλη 1500+. Βέβαια, φέτος "τελείωσε" ο χειμώνας, οπότε καλύτερα να μην κάνεις τίποτα ακόμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...