Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από 8gb DDR3 σε 16gb


alex999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα το σύστημα μου είναι το εξής:

Amd Athlon 860k

Asrock A88M-G/3.1

G.Skill RipjawsX 8GB DDR3-2400MHz 2*4

SUPER FLOWER 80 PLUS BRONZE 450W

Xfx r9 370

Και θέλω να προσθέσω τουλάχιστον άλλα 8gb ram γιατί πολλές φορές τα windows είτε κλείνουν προγράμματα γιατί η μνήμη δεν επαρκεί είτε με σπαμαρουν με μηνύματα. Το ερώτημά μου είναι αν πρέπει να χρησιμοποιήσω ακριβώς τις ίδιες ram που έχω ήδη η μπορώ να πάω και σε φθηνότερη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα το σύστημα μου είναι το εξής:

Amd Athlon 860k

Asrock A88M-G/3.1

G.Skill RipjawsX 8GB DDR3-2400MHz 2*4

SUPER FLOWER 80 PLUS BRONZE 450W

Xfx r9 370

Και θέλω να προσθέσω τουλάχιστον άλλα 8gb ram γιατί πολλές φορές τα windows είτε κλείνουν προγράμματα γιατί η μνήμη δεν επαρκεί είτε με σπαμαρουν με μηνύματα. Το ερώτημά μου είναι αν πρέπει να χρησιμοποιήσω ακριβώς τις ίδιες ram που έχω ήδη η μπορώ να πάω και σε φθηνότερη λύση;

 

Μπορείς να εξηγήσεις τι τρέχεις και τι εννοείς με το σπαμάρισμα;

 

Δες με το cpuz σε τι ταχύτητα τρέχουν. Οι καινούργιες θα πρέπει να μπορούν να τρέξουν στην ίδια ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας και σε φθηνότερες αρκεί αν έχουν τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά. ΤΣούζουν πλέον οι τιμές στις μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι προγραμματα τρεχεις και στα κλεινουν; εγω με 8gb σε καποια φαση ειχα φτασει να εχω, mozilla, sony vegas, after effects, photoshop, garry's mod και ετρεχε χωρις κανενα προβλημα, δες το ram usage σου γιατι μπορει να εχεις προβλημα και με 32gb εαν βαλεις.

απλα δεν μου ακουγετε νορμαλ αυτο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχουν στα 2133,δοκιμασα να τις πάω στα 2400 αλλα έτρωγα bsod. Ξέχασα να αναφέρω οτι έχω windows 10
Εννοώ οτι μου βγαζουν μήνυμα οτι δεν υπάρχει αρκετή μνήμη,κλείστε καποιο πρόγραμμα
Μπορεί πχ να έχω ανοιχτό football manager και 5-6 καρτέλες firefox και spotify και να μ κλείνει το manager η το firefox
Εχω παρατηρήσει οτι ο firefox μπορει να φτανει να χρησιμοποιει μεχρι και το 60%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τετοια χρηση δεν θα επρεπε να στο κανει, και το να τραβαει 4+gb ο firefox με 5-6 καρτελες δεν ειναι νορμαλ

οποτε και να βαλεις παραπανω ραμ απλα θα τρωει παραπανω ραμ..

 

κανε ενα refresh στον firefox, μπορει καποιο plugin να εχει θεμα. δεν ειναι η ραμ το προβλημα σου, software προβλημα εχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επανέρχομαι λοιπόν , αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι  ενω μπορεί να έχω ανοιχτές 2-3 καρτέλες  σε firefox και τιποτα αλλο περα απο το steam σε background η ram usage δεν πέφτει κατω απο 60-65 και τα 3-4 gb απο αυτά να είναι cached. Eίναι λογικός αυτός ο αριθμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το task manager, πήγαινε στα processes, κάνε κλικ στο show processes for all users και κάνει κλικ στο memory για να δεις έτσι με βάση την μνήμη ποια είναι αυτά που την ανεβάζει.

 

Αν έχεις βάλει win 10 χωρίς καθαρή εγκατάσταση ή αν έχεις κάνει καθαρή αλλά στη συνέχεια έκανες και όλα τα μεγάλα updates τότε κάνε καθαρή εγκατάσταση ώστε να περάστεί μόνο το τελευταίο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κανενα λόγο δεν θες παραπάνω ραμ, εγω με 2 virtual machines να τρεχουν, 10 καρτελες firefox, σποτιφαι και πολλα στο background δεν παω πανω απο 8. Κανε καθαρη εγκατασταση τον firefox και αν δεν σωθει η φαση, κανε καθαρη εγκατασταση στην τελευταία εκδοση windows 10 και θα είσαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) το πόση μνήμη θα πιάσει ένας browser και ο κώδικας που διαβάζει, εξαρτάται από πολλά πράγματα

μην βγάζετε συμπεράσματα με το τι βλέπετε στο δικό σας browser γιατί δεν ισχύει η σύγκριση

β) το αν υπάρχει ελεύθερη μνήμη για μια συγκεκριμένη δουλειά που σχετίζεται μόνο με ένα συγκεκριμένο τμήμα μνήμης δεν μπορείς να το καταλάβεις από τον ram usageγιατί εκεί βλέπεις μόνο το σύνολο της κάθε εφαρμογής

 

εγώ προτείνω 1) να δοκιμάσει άλλο browser (αν αυτό τον εξυπηρετεί) 2) να ψάξει για ρυθμίσεις στο λειτουργικό και στο browser για τη μνήμη που χρησιμοποιεί o browser 3) να βάλει περισσότερη μνήμη - συνήθως η μνήμη που 'κλείνει' για μια εργασία είναι ποσοστό της συνολικής μνήμης οπότε αυξομειώνεται αναλόγως του συνολικού μεγέθους μνήμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...