Προς το περιεχόμενο

κοκκινα led στη μητρικη


giorgosmcmc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι φυσιολογικο κατα την εκινηση του συστηματος να αναβουν για καποια δευτερα καποια κοκκινα λεντακια στη μητρικη, πχ boot device led, dram led, pci-e led και αλλο ενα κοντα στο χωρο του επεξεργαστη δε ξερω πιο ειναι αυτο αλλα αναβουν για ελαχιστα και μετα σβηνουν, σημαινει κατι αυτο ή ειναι φυσιολογικο κατα την εκινηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μητρικη σου ειναι αυτη στην υπογραφη  η ασους;  συνηθως δεν πρεπει να αναβοσβηνουν το τροφοδοτικο το κοιταξες μηπως φταιει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι οι έλεγχοι που κάνει η μητρική κατά του boot, αν κάποιο κολλήσει αναμενο σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο λαμπακι που μενει μονιμα αναμενο ειναι της pci-e που εχω πανω τη gpu, δε μπορω να καταλαβω τι φταιει, εχω ανοιξει και αλλου θεμα γι αυτο μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει αν γνωριζει κατι παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν το έχεις κάνει ήδη,στη θέση σου θα δοκίμαζα άλλα καλώδια παροχής από το τροφοδοτικό (2Χ8pin νομίζω έχει) και να βάλω την κάρτα σε άλλη θέση pcιe,αν υπάρχει δυνατότητα

 

μετά έναν έλεγχο στις ρυθμίσεις της κάρτας,αν είναι overclocked και ένα reset στο bios ή και βγάλσιμο της μπαταρίας της για κάποια λεπτά (θα χαθούν οι ρυθμίσεις που έχεις κάνει στο bios)

 

κάτι αντίστοιχο (gigabyte μητρική) είχα με τις ram μου επειδή σε στοκ τιμές με το xmp τραβούσαν αρκετό ρεύμα,ρύθμισα λίγο χαμηλοτερα mhz/ρεύμα και έσβησε το κόκκινο led

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω κάνει όλα εκτός απο αυτά που έγραψες στη πρώτη παράγραφο, πάντως έχω ελέγξει θερμοκρασίες και είναι φυσιολογικές, δε μπορώ να καταλάβω γιατί όταν συνδέω μία led tv που έχω το λαμπάκι σβήνει.

 

Αυτο με τα καλώδια που είπες, εννοείς να αντικαταστήσω τα καλώδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δώσεις ρεύμα από άλλα pin του τροφοδοτικού αν έχει,από άλλες θέσεις

δοκίμασε πρώτα  άλλη συμβατή θύρα pcie μήπως αυτή έχει κάποιο πρόβλημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα.. τζιφος οτι και να εκανα, κλαιω τα λεφτα μου γιατι μυριζομε οτι χαλασε.. θα το παω οταν βρω χρονο σε κομπιουτεραδικο δε παει αλλο εχω απηυδησει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα.. τζιφος οτι και να εκανα, κλαιω τα λεφτα μου γιατι μυριζομε οτι χαλασε.. θα το παω οταν βρω χρονο σε κομπιουτεραδικο δε παει αλλο εχω απηυδησει..

απο την αρχη επρεπε να το πας σε τεχνικο

βλεπω εδω και δεν ξερω και ποιοι τα γραφουν ααα αμεσως ανοιξε τον υπολογιστη καθαρισε το φαν βαλε παστα κανε το να κανε τα αλλο

μια στιγμη δεν ειναι ολα τοσο ευκολα αυτα και μπορει να γινει και ζημια πχ στατικος ηλεκτρισμος και παει

πληρωσε 20 30 και ασε τον τεχνικο να ψαχνει, δυσκολη δουλεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα πολλα ελυσα τελικα μονος μου το προβλημα, μολης απενεργοποιησα το freesync ολα εστρωσαν, προφανως η gpu μου εχει μαι δυσλειτουργεια με το freesync ασχετως αν και οθονη & gpu το υποστηριζουν, anyway, ζω και χωρις αυτο, το λαμπακι παντως (επιτελους) εσβησε και ολα δουλευουν ομαλα.

 

Τωρα ομως εχω αλλο προβλημα, το boot device led καθε φορα που μπαινω σε περιβαλλον bios μενει αναμενο κοκκινο αλλα μονο σε περιβαλλον bios, μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου προτεινει καποια ρυθμηση που μπορω να κανω για να διορθωσω αυτο το προβλημα μεσα απο τα bios της μητρικης της υπογραφης μου?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα πολλα ελυσα τελικα μονος μου το προβλημα, μολης απενεργοποιησα το freesync ολα εστρωσαν, προφανως η gpu μου εχει μαι δυσλειτουργεια με το freesync ασχετως αν και οθονη & gpu το υποστηριζουν, anyway, ζω και χωρις αυτο, το λαμπακι παντως (επιτελους) εσβησε και ολα δουλευουν ομαλα.

 

Τωρα ομως εχω αλλο προβλημα, το boot device led καθε φορα που μπαινω σε περιβαλλον bios μενει αναμενο κοκκινο αλλα μονο σε περιβαλλον bios, μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου προτεινει καποια ρυθμηση που μπορω να κανω για να διορθωσω αυτο το προβλημα μεσα απο τα bios της μητρικης της υπογραφης μου?

Και εμένα παραμένει κόκκινο..Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...