Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για UPS


th3ofilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα και καλη χρονια σε ολοι την κοινοτητα !

 

Σκεφτομαι για αγορα UPS line inderactive, αλλα θα ηθελα να ρωτησω για το sinewave.

Ειχαπεσει πανω σε ενα αρθρο που ελεγε οτι αν δεν βγαζει sinewave ρευμα εχουν προβλημα οι συσκευες που συνδεοντε με μετασχιματιστη οπως σκληροι δισκοι,ρουτερ, οθονη κ.λ. Ισχυει κατι τετοιο ???

Αν παρω ups που δεν βγαζει sinewave μπορει να μου δημιουργησει προβλημα σε συσκευες??

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικα σε active pfc τροφοδοτικα πρεπει να βαλεις sinewave τροφοδοτικο.στην πραξη παιζει ενας στους 10 να το κανει αυτο αφου τα sinewave αν ειναι και απο καλη μαρκα ειναι ακριβα.πχ της apc ειναι τα smart ups sinewave και ειναι 200+ ευρω.το προβλημα ειναι οταν ειναι οn battery το ups.μια φορα σε ups stepped sinewave με ενα τροφοδοτικο δεν θυμαμαι μαρκα οταν πηγε on battery το ups το τροφοδοτικο εκανε ενα σφυριγμα.δεν  επαθε ποτε κατι το τροφοδοτικο.και πολυς κοσμος εκει εξω ειναι με stepped sinewave

και εδω ενα θεμα

https://forums.anandtech.com/threads/can-apcs-stepped-sine-wave-damage-my-power-supply.1661111/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα να σου πω την αλιθεια με ενδιαφερει ο εξωτερικος σκληρος, μην παρουμε ups για καλυτερα και βρουμε τον μπελλα μας... απο μαρκες τι πρεοτεινεις??? ενα 100ασρικο διαθετω και θελω να εχει φθηνες μπαταριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μαρκα παντα πηγαινα σε apc.ειτε το 950αρι ειτε το 1400 μπορεις να πας που ειναι πανω απο 100 το δευτερο.

μπαταριες δεν ειναι αναγκη να παρεις τις apc οταν τελειωσουν.αν βγαλεις το αυτοκολλητο κατω απο το apc θα δεις csb μπαταριες που εχει και ο δησιος(www.batteries.gr) και πλεον η apc βαζει κατι αλλες δεν θυμαμαι ονομασια αλλα μπορω να μαθω(100 φορες εχω δει το ονομα και παντα το ξεχναω) δυο λεξεις μαρκα ειναι.

για τον δισκο να εχεις και backup αλλου γιατι δεν ειναι μονο το ρευμα το προβλημα.

http://www.skroutz.gr/s/6234081/APC-Back-UPS-1400VA-Schuko.html

και υπαρχει και το 950

http://www.skroutz.gr/s/6234121/APC-Back-UPS-950VA-Schuko.html?from=drop

δες τι watt βγαζει το καθενα.


και τα 2 ειναι stepped sinewave οχι pure sinewave εννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.ναι.

β.δεν χρειαζεται να παρεις βυσματα.απλα παιρνεις ενα πολυπριζο  iec.

http://www.deepnet.gr/equip-pol-prizo-4-so-ko-gia-s-ndesi-me-ups-iec-320-1-80m-ma-ro-333281.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.ναι.

β.δεν χρειαζεται να παρεις βυσματα.απλα παιρνεις ενα πολυπριζο  iec.

http://www.deepnet.gr/equip-pol-prizo-4-so-ko-gia-s-ndesi-me-ups-iec-320-1-80m-ma-ro-333281.html

 

10αρικο για ενα πολυμπριζο?? δεν συμφερει, θα κοιταξω τοτε της Apc με σουκο

 

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10αρικο για ενα πολυμπριζο?? δεν συμφερει, θα κοιταξω τοτε της Apc με σουκο

 

Σε ευχαριστω πολυ!!!

υπαρχει και πιο φτηνη λυση.με 1 ευρω παιρνεις ενα βυσμα iec και κοβειςτο schuko και το βαζεις.

επισης θα υπαρχει και φτηνοτερο απο 10 ευρω.νομιζω πρεπει να παιζει και με 5-6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καταστημα με ηλεκτρονικα ειδη.πχ αν εισαι απο αθηνα υπηρχε δεν ξερω αν υπαρχει ακομα στο χαλανδρι ο ασπρουλακης, ο βενιερης στον κολωνο/περιστερι ο κατουμας ισως να εχει επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ πουλινος σε ευχαριστω πολυ!!!! Μαλλον για apc θα παω, ετσι και αλλιως ενα 100αρι ειναι και εχεις το κεφαλι σου ησυχο

καλη αγορα.και εγω ως τωρα κατα κυριο λογο apc αγοραζα και συνηθως τα smart αλλα ειναι ακριβα.τουλαχιστον ξερεις οτι εχεις παρει apc εστω και αν δινεις 100 ευρω αντι για 50 για καποιο αλλο ειτε λιγοτερο γνωστο ειτε αγνωστο.κυκλοφορουτ και ups της πλακας εκει εξω.βλεπε tuvlo-x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ άκουσα πουλινό και πήρα προ έτους το 900ρι APC line interactive και μ'εχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Και αυτό και ο poulinos.

 

Αξιζε τα χρήματα του. Ισως βέβαια, να παραήταν μεγάλο για το πισι μου, αλλα δε βαριέσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ άκουσα πουλινό και πήρα προ έτους το 900ρι APC line interactive και μ'εχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Και αυτό και ο poulinos.

 

Αξιζε τα χρήματα του. Ισως βέβαια, να παραήταν μεγάλο για το πισι μου, αλλα δε βαριέσαι.

χαμενο δεν παει.480 watt βγαζει και το να παρεις μικροτερο μικρη διαφορα στην τιμη και μικρη διαφορα στην τιμη της μπαταριας που ετσι και αλλιως θα αλλαχτει μετα απο κανα 3χρονο.συν οτι μπορεις να βαλεις και τιποτε αλλο πανω.καμια κονσολα κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πάνω συνδεμένο το πισι της υπογραφής, το μονιτορ, τα ηχεία, το ρουτερ ακόμα και το xerox laser (αν και το εβγαλα τελευταία). Απλά χρειάστηκε να εγκαταστήσω το powerchute για να καταλάβω το μύθο των ενεργοβόρων πισί...140W σε σερφάρισμα, όλα τα παραπάνω.

45' σχεδόν μπορεί να τον κρατήσει ανοικτό (οχι πως χρειάζεται φυσικά)

 

Ας ελπίσουμε οταν χρειαστεί να αλλαχθεί η μπαταρία/ες μή ματωσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...