Προς το περιεχόμενο

windows 7


graig123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα και καλη χρονια αν εχεις μια motherboard με ready w10 αν βαλεις τα w7 να υποθεσω δε θα γινει εγκατασταση?γτ το εκανα και δεν αναγνωρισε το στικακι.το εβαλα το iso σε αλλο στικακι τπτ.κατεβασα αλλο αρχειο τα ιδια.διαβασα τα θεματα που ειχαν και αλλα παιδια δεν εβγαλα ακρη καμμια ιδεα γτ γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στικάκι με ποιον τρόπο το δημιούργησες; Δεν πιστεύω απλά να πέταξες μέσα το iso; Δοκίμασε με το rufus.

 

Το secure boot πάντως νομίζω ότι πρέπει να το απενεργοποιήσεις. Σε τι μηχάνημα είσαι; Σε laptop (αν ναι ποιο) ή σε desktop (ποια μητρική); Τα manuals τι λένε; Drivers για 7άρια υπάρχουν ή θα ξεμήνεις χωρίς ασύρματο δίκτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω desktop η μητρικη ειναι καινουρια  ειναι Asus H110M-K.το iso το μετετρεψα σε bootable μεσω windows usb tool και το βαζω να γινεται boot με αυτο οπως ειπα πιο πανω δε μπορω να απενεργοποιήσω το secure boot δεν μου δινει επιλογη .θα δοκιμασω το rufus και θα επανελθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα και καλη χρονια αν εχεις μια motherboard με ready w10 αν βαλεις τα w7 να υποθεσω δε θα γινει εγκατασταση?γτ το εκανα και δεν αναγνωρισε το στικακι.το εβαλα το iso σε αλλο στικακι τπτ.κατεβασα αλλο αρχειο τα ιδια.διαβασα τα θεματα που ειχαν και αλλα παιδια δεν εβγαλα ακρη καμμια ιδεα γτ γινεται αυτο?

 

Το ready win 10 δεν έχει σχέση αν υποστηρίζει win 7 ή όχι. Πας στο σαιτ της μητρικής και βλέπεις αν υπάρχουν drivers για win 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να απενεργοποιήσεις το secure boot ΑΦΟΥ αλλάξεις τον τρόπο boot από UEFI σε Legacy.

Το αλλάζω σε legacy που λες αλλά το secureboot παραμένει enabled δεν αλλάζει με τπτ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακολούθησα την πεπατημένη και πήγα στο site της asus. Στα manual έχει έναν οδηγό για την εγκατάσταση windows 7 (είναι rar αλλά δεν μου το έδινα για κατέβασμα με αριστερό κλικ και έκανα δεξί κλικ->αποθήκευση δεσμού).

Σύμφωνα με τις οδηγίες, πρέπει να έχεις ένα asus support dvd με το οποίο θα μπουτάρεις για να μπορέσεις να εγκαταστήσεις τα 7άρια.

Επίσης λέει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το asus ez install για να δημιουργήσεις ένα windows 7 installation .media με usb 3 drivers. Το ez install το βρήκα στα downloads στο τμήμα utilities (προς το τέλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω! Δεν έχεις κάτι τέτοιο με τα δισκάκια της μητρικής;

 

EDIT:

Στις οδηγίες έχει μια μέθοδο  (μέθοδος 3) όπου δημιουργείς ένα installation dvd των 7 με το ez installer που το κατεβάζεις όπως σου είπα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα φιλε μου το βρηκααααα.ποσο ευχαριστημενος και ικανοποιημενος ειμαι.μετα απο αυτα που γραψατε.ειδα και βιντεακια στο youtube ρωτησα σε ολα τα socialmedia ρωτησα γνωστους και αγνωστους εκει που καθομουν και κοιτουσα την οθονη του pc..λεω...ρε σι να βαλω το στικακι σε αλλη θυρα?απο πισω σε θυρα της μητρικης οχι στο hub.το εβαλα εκανα restart και εγινε η εγκατασταση κανονικα κατεβαινουν και οι ενημερωσεις ηδη.ειμαι πολυ ευτυχισμενος.ελεγα δε θα του περασει θα τη βρω τη λυση.και τη βρηκα.μαλλον εχει να κανει με τις θυρες ub3 που εχει η μητρικη ενω δεν εχει το hubακι?παντως σας ευχαριστω πολυ ολους και ειδικα εσενα micos000 που ασχοληθηκες  παραιτερω με το θεμα μου.σε ευχαριστω παρα πολυ.αν ψηνεσαι σε κερναω ενα καφε στο θησειο για τη βοηθεια σου.και παλι σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας χωρίζουν 600 χιλιόμετρα φίλε αλλά σε ευχαριστώ για την προσφορά.!

 

Όσο για το hub, τι εννοείς; Το έβαζες στις μπροστινές θύρες ή είχες χαμπάκι για πολλαπλά usb; Βασικά είναι και δικό μας λάθος που δεν ρωτήσαμε αν δοκίμασες σε άλλες θύρες. Τελικά η εγκατάσταση έγινε σε μπλε (usb 3) θύρα ή σε μαύρη (usb 2);

Να σου πω τη αλήθεια, στις οδηγίες που διάβασα στο manual έλεγε για usb 3 drivers και ενσωμάτωση στο iso των 7, το οποίο με παραξένεψε αλλά φαντάστηκα ότι δε θα παίζει ρόλο.

 

Αφού όμως τα κατάφερες όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Motherboard που εχω βαλει ειναι usb 3 ενω το hubaki ειναι usb 2.μαλλον ηθελε να μπει σε usb3.εχω hubακι  με πολλαπλες θυρες εκει το εβαζα και δεν εμπαιναν.να ρωτησω κατι αλλο μην ανοιγω αλλο θεμα.το mouse μου γτ δεν κανει scrolldown και ο δειχτης δε κινειται σφαιρα οπως πριν...ψιλοαργει.....αλλαξα μπαταριες τσεκαρα ρυθμισεις τπτ.και κατι αλλο :) στα bios πως βγαζω τα passwords που εχω βαλει ως admin και user?το εβαλα στις εργοστ ρυθμισεις αλλα τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως για να αφαιρέσεις ένα pass από το bios βάζεις πρώτα το σωστό pass και μετά αφήνεις το νέο pass κενό.

Αυτό για το κλασσικό bios, για το uefi δεν είμαι σίγουρος, δοκίμασε το με τον ίδιο τρόπο.

Το mouse ή θα ρυθμίζεται από τον πίνακα ελέγχου ή από το δικό του control panel. Οι κατασκευαστές ποντικιών δίνουν συνήθως και software χειρισμού. Το δικό σου έχει κάτι τέτοιο; Ποιο mouse είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...