Προς το περιεχόμενο

Το νέο Dell 27 Ultrathin monitor είναι bezel-less και από τα λεπτότερα στην αγορά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα εγω Δεν ειπα  κατι για αναλύσεις ....  για  το 16:9 λεω που το 2017 φαίνεται λες και είμαστε 10 χρονια πισω .

 

Είναι δυνατον να παρει καποιος οθονη τωρα που δεν είναι 21:9 Ultrawide ? και για παιχνίδια και για ταινίες ?

Γιατι να βλέπεις τα παιχνίδια κομμένα ?  και τις ταινίες με μαυρες μπαρες πανω κατω ? και να δουλευεις σε μικρο Desktop ?

 

Αξιζει να παρεις μια παλια 16:9 αν θες να βλέπεις παλιο περιεχομενο Στο YouTube και παλια παιχνίδια , όμως αντε το πολύ μεχρι 300 ευρο ετσι για λογους συναισθηματικούς να θυμάσαι τα παλια .

 

Με 700 ευρο εχει 3440χ1440 21:9 και μάλιστα Curved

Εσένα δηλαδή σ' αρέσει να βλέπεις ταινίες με μπάρες δεξιά-αριστερά; Ή δεν βλέπεις ταινία αν δεν είναι 1:2.35?

Αλλά αν το δω κι αλλιώς, τι σε πειράζουν οι μπάρες αν έχεις αρκετά μεγάλη οθόνη;

Τέλος πάντων, δεν υπάρχει σωστή και λάθος αναλογία, ούτε παλιά και καινούργια. Ταινίες CinemaScope παίζονται δεκαετίες τώρα, από τότε που η τηλεόραση ήταν 1:1.33.

Εγώ π.χ. που δουλεύω με 2 ή 3 monitor, προτιμώ τρία 4:3 ή δύο 16:9. Τα 21:9 δεν με βολεύουν, οπότε μην κρίνεις μόνο απ' τις δικές σου ανάγκες.

Να μην ξανα πας CINEMA Μιας και τοσα χρονια αυτό βλέπεις  21:9   προφανος βλέπεις Λαθος η βλέπεις από την TV του σπιτιου σου με μπαρες πανω κατω στις ταινιες .

Δεν είναι όλες οι ταινίες 1:2.35. Εξάλλου το standard του Cinema (dcp) είναι 1:1.89. Φυσικά ο κάθε δημιουργός κάνει ό,τι γουστάρει αλλά δεν μπορούμε να "τρέχουμε" πίσω απ' τον καθένα αγοράζοντας monitors που να ταιριάζουν. Παίρνεις την μεγαλύτερη οθόνη που μπορείς ώστε όλα τα φορμάτ να έχουν ικανοποιητικό μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και το ξαναλέω ... όσοι γράφουν δοξασίες για το 21:9 φορματ (ανάθεμα αν ξέρουν τι ακριβώς είναι) δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ποιο είναι το λάθος και ποιο είναι το σωστό φορματ όταν βλέπουν τηλεόραση .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21:9 να δεχθω πως ειναι καλη για παραγωγικοτητα και για αυτους που θελουν να τρεχουν δυο προγραμματα ταυτοχρονα. Αλλα αυτους που εξυμνουν οτι ειναι το τελειο για το gaming και ταινιες, bitch please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21:9 να δεχθω πως ειναι καλη για παραγωγικοτητα και για αυτους που θελουν να τρεχουν δυο προγραμματα ταυτοχρονα. Αλλα αυτους που εξυμνουν οτι ειναι το τελειο για το gaming και ταινιες, bitch please.

 

Έχεις δοκιμάσει και το λες αυτό? Ένα μήνα που την έχω, έχω ξαναβρεί το passion για gaming. Ολα τα παιχνίδια είναι καλύτερα σε 21:9, από το nba2k, τα racing, τα startegy, τα fps, τα action adventure και τα rpg, ολα είναι καλύτερα. και το λεω χωρίς καμία υπερβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά τα ραλάκια έχουν τεράστια διαφορά σε 21:9, βλέπεις πολύ περισσότερο δεξιά και αριστερά. Το κακό είναι πως πολλά παιχνίδια ακόμα έχουν θέμα μ' αυτό το ratio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου λιγο πως ειναι το gaming σε 21:9 γιατι ηθελα πολυ να παρω αλλα ανακαλυψα πως πολλα απο τα games μου θα παιζουν με μαυρες μπαρες στα πλαγια και πηγα παλι σε 16:9. Εχει βελτιωθει καθολου η κατασταση;

 

Να σου απαντήσω και εγώ, ειδικά το gaming σε ultrawide monitor είναι τελείως διαφορετική εμπειρία, κατά τη γνώμη μου όλα τα hertz, τα pixel και τα gsync του κόσμου δεν φτουράνε μία μπροστά σε ένα ultrawide panel, ειδικά σε cinematic παιχνίδια με γραφικάρες όπως τα tomb raider και το witcher 3

 

 

Όσο για το ότι αρκετά παιχνίδια δεν το υποστηρίζουν, αυτό δεν ισχύει. Το overwatch είναι το μοναδικό που ξέρω ότι αναγκαστικά θα to παίξεις με μαύρες μπάρες στις άκρες (το γιατί να θες παίξεις overwatch δεν είναι της παρούσης ). Γιατί ακόμα και να μην υποστηρίζει το παιχνίδι native 21:9 , υπάρχουν φιξάκια τα οποία διορθώνουν το πρόβλημα εύκολα, όπως στο dota. Εγώ ένα μήνα που έχω τη δικιά μου, έχω παίξει τα tomb raider, dirt rally, nba 2k, witcher, titanfall και total war, όλα native 21:9. Υπάρχει λόγος που εκτός από το PCMASTER RACE υπάρχει πλέον και το ULTRAWIDE MASTERACE.

 

Aν σκέφτεσαι να πας σε 21:9, πάρε μια 34άρα 1080p αν είσαι σε budget ή 1440p αν το αντέχει η τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ξαναλέω ... όσοι γράφουν δοξασίες για το 21:9 φορματ (ανάθεμα αν ξέρουν τι ακριβώς είναι) δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ποιο είναι το λάθος και ποιο είναι το σωστό φορματ όταν βλέπουν τηλεόραση .....

 

Τι εννοείς φίλος πιο είναι το λάθος και ποιο είναι το σωστό? Για μένα σωστό είναι αυτό που απολαμβάνω περισσότερο, simple as that. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ ο κάθε wannabe tech guru του Insomnia να μην μας ζαλίζει με το κατά πόσο θεωρεί τις 21:9 το glorious monitor... Ο καθένας αγοράζει ότι τον βολεύει, κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά. Σε μερικούς δεν αρέσει η οθόνη τους να μοιάζει με πιατέλα σερβιρίσματος, όπως και σε κάποιους μπορεί και να αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαγγελματικη χρηση?

εξαρταται...

γιατι επαγγελματιας ειναι αυτος που γραφει κωδικα επαγγελματιας ειναι αυτος που τρεχει Premiere.

Γενικότερα, βάση των πελατών μου, ο επαγγελματίας προτιμά 16:10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-350151-0-39970900-1483475866_thumb.jpg

 

Magenta:   27"         16:9   (π.χ. 2560x1440 @ 110ppi)

  Green:     34"      2.39:1   (π.χ. 3440x1440 @ 110ppi)

   Red:        30"       16:10   (π.χ. 2560x1600 @ 100ppi)

  Cyan:    37.5"      2.40:1   (π.χ. 3840x1600 @ 110ppi)

 Yellow:  42.51"        16:9    (π.χ. 3840x2160 @ 105ppi)

 

 

Ειδικά στα τρία που τα ppi είναι ίδια, η σύγκριση είναι άμεση (ό,τι βλέπουμε είναι και το real estate που παίρνουμε).

 

Η ψήφος μου στο cyan :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν μόνο αυτή η LG. Μαζεύω από τώρα να είμαι έτοιμος όταν το βγάλει η Dell σε Ultrasharp.

 

https://pcmonitors.info/lg/lg-38uc99-37-5-inch-curved-ultrawide-with-3840-x-1600-resolution

http://www.lg.com/de/monitore/lg-38UC99-W

http://www.skroutz.gr/s/10535285/LG-38UC99-W.html

https://geizhals.eu/lg-electronics-38uc99-w-a1501656.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Την είχα ξεχάσει τελείως.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα την Dell

 

https://www.skroutz.gr/s/9130145/Dell-P4317Q.html?from=account_notifications

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βρίσκομαι σε αυτό το δίλημμα: Μετά τις 1440p, τι;

Η 37.5" δίνει ένα επιπλέον μισό πλάτος της 27άρας (για τρία παράθυρα σε multitasking) + το πολυπόθητο κάθετο real estate.

H 42.5" χμμμ, είναι κομματάκι ογκώδης, πρέπει να έχεις λαιμό καμηλοπάρδαλης :)

 

Υπάρχει και η Phillips στις 42.5" λίγο πιο προσιτή

http://www.skroutz.gr/s/9161793/Philips-BDM4350UC.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...