Προς το περιεχόμενο

Νεα Συνδεση Vdsl Vodaphone χτες - Ερωτησεις


dino999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας  Χρόνια  Πολλά και Καλή χρονιά σε όλους

 

Χτες μου άλλαξαν την σύνδεση από ADSL σε VDSL .

Θα ήθελα τα φώτα σας (είναι και μέρες τέτοιες) αν μου έχουν σεταρι το ρουτερ σωστά .

Διαβάζοντας σε άλλα  μηνύματα κατάλαβα ότι πολλά πράγματα χρειάζονται να γίνουν σωστά για να έχουμε καλή σύνδεση (upload / download speed) , δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω τα περισσότερα που αναφέρονται, γι’ αυτό θα αναφέρω τις παρατηρήσεις μου και αν κάποιος γνώστης καταλάβει ότι χρειάζεται διαφοροποίηση σε κάποια settings για καλύτερο Ίντερνετ, Παρακαλώ να μου το αναφέρει. Σε Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και να είσαι πάντα καλά.

​Router : ZTE HN 367N

 

 

post-426950-0-68305500-1483438674_thumb.jpg

post-426950-0-62670200-1483438961_thumb.jpg

post-426950-0-91729900-1483439126_thumb.jpg

post-426950-0-64948600-1483439131_thumb.jpg

post-426950-0-74244400-1483439281_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις ρυθμισεις δεν μπορεις να κανεις κατι.το μονο που μπορει να φτιαξεις ειναι το παρακατω 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

για να μην εχεις bridge taps και να παρεις το μεγιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση .

 

Συνέχισα το διάβασμα στο Forum και διάβασα αυτό:

http://www.insomnia.gr/topic/569203-πρόβλημα-με-router-zxhn-h367n-της-hol-vdsl2/page-2

στο μήνυμά αυτό αναφέρεσαι σε τρία πράγματα που δεν ξέρω τη κάνουν αλλά θα σε ρωτήσω αν είναι εντάξει

 

1. Στο DSL Link Info στο Actual Rate πρέπει να είναι 38287 η 50000

 

2. Στο DSL Link Info στο Attainable Rate τα δικα μου είναι οκ?  Βλέπω στον άλλο φίλο hall2001 :  

    Attainable Rate(Up/Down) 31712/72647 kbps

 

3. Στο DSL Link Info στο Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved στο φιλο  hall2001:

    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved και του κάνεις σύσταση να αλλάξει το   interleaved σε Fast

 

Βέβαια βλέπω ότι ο άλλος φίλος που αναφέρονται η απάντησης σου έχει άλλο Profile 17a και εγώ έχω 8b

διαβάζοντας την αναφορά σου στο link https://en.wikipedia.org/wiki/Very-high-bit-rate_digital_subscriber_line

καταλαβαίνω ότι αυτό το profile έχει μεγαλύτερες δυνατότητες , θα έπρεπε να το ζητήσω αυτό και για μένα ?

 

​Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το 17a profile είναι συνήθως από ΚΑΦΑΟΥ ενώ το 8b από Αστικό Κέντρο. Το 1ο είναι σημαντικά πιο κοντά στα σπίτια μας από το 2ο, γι' αυτό έχει κι υψηλότερο συγχρονισμό ο hall2001.

 

Όπως είπε κι ο poulinos, checkαρε την εσωτερική σου καλωδίωση σύμφωνα με αυτά που γράφει το guide της Cyta, είναι ουσιαστικά το μόνο που μπορείς να κάνεις μιας και λογικά παίρνεις από Αστικό Κέντρο. 

 

Btw, περιοχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση .

​Το σπιτι μου βρίσκεται στην Βουλιαγμένη . Το Καφαο από το σπίτι είναι 20 μέτρα και το κτήριο του ΟΤΕ που εκεί βρίσκεται το DSLAM είναι περίπου 250 μέτρα. Αλλά δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει σύνδεση σε αστικό κέντρο σε σχέση με σύνδεση στο ΚΑΦΑΟ.

Εγώ καταλαβαίνω ότι Καφαο είναι το μεταλλικό μεγάλο κουτί που βρίσκεται στην γωνία και πηγαίνει το καλώδιο από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σε αυτό το κουτί .

​Το διάβασα το PDF της CYTA και δεν μπλέκουν τηλεφωνικές γραμμές με γραμμές του Internet στο σπίτι .

​Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση .

 

Συνέχισα το διάβασμα στο Forum και διάβασα αυτό:

http://www.insomnia.gr/topic/569203-πρόβλημα-με-router-zxhn-h367n-της-hol-vdsl2/page-2

στο μήνυμά αυτό αναφέρεσαι σε τρία πράγματα που δεν ξέρω τη κάνουν αλλά θα σε ρωτήσω αν είναι εντάξει

 

1. Στο DSL Link Info στο Actual Rate πρέπει να είναι 38287 η 50000

 

2. Στο DSL Link Info στο Attainable Rate τα δικα μου είναι οκ?  Βλέπω στον άλλο φίλο hall2001 :  

    Attainable Rate(Up/Down) 31712/72647 kbps

 

3. Στο DSL Link Info στο Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved στο φιλο  hall2001:

    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved και του κάνεις σύσταση να αλλάξει το   interleaved σε Fast

 

Βέβαια βλέπω ότι ο άλλος φίλος που αναφέρονται η απάντησης σου έχει άλλο Profile 17a και εγώ έχω 8b

διαβάζοντας την αναφορά σου στο link https://en.wikipedia.org/wiki/Very-high-bit-rate_digital_subscriber_line

καταλαβαίνω ότι αυτό το profile έχει μεγαλύτερες δυνατότητες , θα έπρεπε να το ζητήσω αυτό και για μένα ?

 

​Thanks

παμε μια μια τις ερωτησεις.
α.οταν καποιος συγχρονιζει στα 50 το actual rate Πρεπει να ειναι 50.ειναι το ποσο συγχρονιζεις.εσυ δεν συγχρονιζεις 50 αλλα 38 οσο εισαι.
β.το attainable rate ειναι το μεγιστο που μπορει να φτασει η γραμμη σου.αν συγχρονιζεις 50 το attainable Μπορει να ειναι απο 50 και πανω και σου δειχνει το μεγιστο θεωρητικο που μπορει να φτασει η γραμμη σου αμα την ξεκλειδωσεις.
αν παιζεις στα 38 το attainable θα ειναι λιγο παραπανω αφου δεν φτανεις καν τα 50.
γ.εφοσον ο αλλος παιζει στα 50 Mbit και εχει attainable παραπανω μπορει να γυρισει σε Fast path για να εχει 
μικροτερο Ping χωρις ομως να χασει σε ταχυτητα.εσυ αμα το κανεις θα χασεις σε ταχυτητα.
δ.αν εισαι μακρυα απο το αστικο κεντρο με το να σου δωσουν ενα μεγαλυτερο Profile δεν θα μπορεσεις να το εκμεταλευτεις οποτε
μπορει να κερδισεις λιγο σε ταχυτητα και β.η γραμμη μπορει να γινει πιο ασταθης.

Ευχαριστώ για την απάντηση .

​Το σπιτι μου βρίσκεται στην Βουλιαγμένη . Το Καφαο από το σπίτι είναι 20 μέτρα και το κτήριο του ΟΤΕ που εκεί βρίσκεται το DSLAM είναι περίπου 250 μέτρα. Αλλά δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει σύνδεση σε αστικό κέντρο σε σχέση με σύνδεση στο ΚΑΦΑΟ.

Εγώ καταλαβαίνω ότι Καφαο είναι το μεταλλικό μεγάλο κουτί που βρίσκεται στην γωνία και πηγαίνει το καλώδιο από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σε αυτό το κουτί .

​Το διάβασα το PDF της CYTA και δεν μπλέκουν τηλεφωνικές γραμμές με γραμμές του Internet στο σπίτι .

​Thanks

σε 250 μετρα θα πρεπε να εχεις 50αρι χωρις προβλημα.λογικα απο παλιο καφαο παιρνεις σωστα?το πως ειναι το παλιο και πως το καινουριο μπορεις να το δεις και στο Guide της υπογραφης μου.

το pdf της cyta αναφερεται στο πως να μην εχεις bridge taps>δεν εχει σημασια αμα εχεις voip ή κανονικη τηλεφωνια.οι διαφορες ειναι μικρες.αν εχεις εστω και μια τηλεφωνικη συσκευη με φιλτρο τοτε εχεις σιγουρα και bridge tap.

Οσο για το vdsl

το vdsl μπορει να παιξει με 2 τροπους.ειτε απο το αστικο κεντρο ειτε απο το καφαο(Kv).

θα στο δωσω με παραδειγμα απλο για να το καταλαβεις.

εγω μενω 2 Km μακρυα απο τον οτε.στα 2 Km δεν παιζει vdsl απο το αστικο κεντρο λογω αποστασης οποτε αν μου δωσουν απο το αστικο κεντρο δεν θα κερδισω τιποτα.στην περιοχη μου ομως εχουν αλλαξει τα καφαο του οτε και εχουν μπει οι καινουριες καμπινες 

οι οποιες εχουν dslam μεσα οποτε αντι να προσπαθω να παρω vdsl απο το αστικο κεντρο στα 2 km μπορω να παρω vdsl απο το καφαο του οτε το οποιο οπως ειπαμε εχει dslam και το οποιο σε μενα ειναι στα 40 μετρα αποσταση.εσυ επειδη εισαι κοντα στον οτε γιατι τα 250 μετρα ειναι κοντα υπαρχει περιπτωση να μην σου αλλαξουν το καφαο με το καινουριο διοτι εισαι ηδη κοντα.αλλα αμα εχεις bridge taps βλεπε Pdf cyta τοτε ειναι καπως λογικο που χανεις σε ταχυτητα.οποτε σε πρωτη φαση πρεπει να φτιαξεις την καλωδιωση ή να δεις εστω ποσο συγχρονιζεις κατω στον κατανεμητη.β.για την αποσταση το μονο που μπορω να σου πω ειναι ο ο οτε της βουλιαγμενης ειναι Αφροδίτης & Αιόλου οποτε εσυ ξερεις ποσο κοντα ειναι.το καλωδιο βεβαια μπορει να κανει τον γυρο.αν φτιαξεις καλωδιωση και ανεβεις μετα ισως να μπορουσαν να σου βαλουν και αλλο Profile μηπως κερδισεις και αλλο σε ταχυτητα.

χαρακτηριστικα γραμμης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...