Προς το περιεχόμενο

Wine Error


Νυσταγμένος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ.Καινουριος στο linux και εχω το εξης θεμα:Στην εγκατασταση wine στο τελος της εκτελεσης της εντολης:sudo apt-get install -y wine1.7 μου βγαζει σφαλμα:

Possible missing firmware /lib/firmware/i915/bxt_guc_ver8_7.bin for module i915 και

Possible missing firmware /lib/firmware/i915/kbl_guc_ver9_14.bin for module i915 πως το διορθώνω αυτο? Εψαξα και ειδα οτι κατι παιζει με εναν intel driver.

Το μηχάνημα ειναι με integrated graphics της intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια εκδοση του ubuntu μιλαμε και σε ποιο (αρχαιο?) howto ειδες την εντολη?

Το προβλημα δεν εχει αμεση σχεση με το wine αλλα με το apt και τα οσα σου βγαζει ειναι μια απλη προειδοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν αναφερεις σε ποιο howto ειδες την εντολη, να σε ενημεωσω οτι δεν θα πιασει εφοσον εχεις τα στοκ repos, μιας και το πακετο wine-1.7 δεν υπαρχει για την 16.10.

Για να βαλεις το wine, δινεις ειτε

sudo apt-get install wine-stable
για την stable εκδοση, 1.8.x σημερα, ειτε

sudo apt-get install wine-development
αν θες την development, δηλαδη την μετα την σημερινη stable και πριν την επομενη stable, η οποια σημερα ειναι η 1.9.x.

 

Το αλλο με την προειδοποιηση το αγνοεις και περιμενεις να το φτιαξουν με καποια ενημερωση. Δεν δημιουργει καποιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντα τραβαω ενα 

sudo apt-get install playonlinux

και τραβαει αυτο το wine που πρεπει :)

 

Για να μην μπλεκω με πακετα και εκδοσεις ...

 

Περα απο ολο αυτο , το θεμα ειναι οτι το μηνυμα με τα firmwares οπως ειπε και ο τζιμης δεν εχει να κανει με το wine..οποιοδηποτε πακετο και να εγκαθιστουσες θα στο εβγαζε...απλα ειναι ενημερωτικο μηνυμα του apt οτι λειπουν καποια firmwares.

 

Υπαρχει αυτο το σαιτ https://01.org/linuxgraphics/intel-linux-graphics-firmwares που μπορεις να κατεβασεις intel firmwares (bxt=αρα κατεβαζεις το boxton , kbl = kabylake και εγκαθιστας βασει των οδηγιων που εχει)

 

ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΔΙΑΝΟΜΗ ΣΤΟ REPOSITORY ΤΗΣ ΓΙΑ ΠΙΟ "ΣΩΣΤΗ" ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ APT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν αναφερεις σε ποιο howto ειδες την εντολη, να σε ενημεωσω οτι δεν θα πιασει εφοσον εχεις τα στοκ repos, μιας και το πακετο wine-1.7 δεν υπαρχει για την 16.10.

Για να βαλεις το wine, δινεις ειτε

sudo apt-get install wine-stable
για την stable εκδοση, 1.8.x σημερα, ειτε

sudo apt-get install wine-development
αν θες την development, δηλαδη την μετα την σημερινη stable και πριν την επομενη stable, η οποια σημερα ειναι η 1.9.x.

 

Το αλλο με την προειδοποιηση το αγνοεις και περιμενεις να το φτιαξουν με καποια ενημερωση. Δεν δημιουργει καποιο προβλημα.

 

Καλημερα.Εκανα αυτο που ειπες sudo apt-get install wine-stable και μου λεει οτι το wine ειναι ήδη εγκατεστημένο χειροκίνητα.Αρα τωρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα τωρα το χρησιμοποιεις. Το wine δεν εχιε καποιο εικονιδιο να το εκτελεσεις κλπ. Θελει να το τρεξεις απο το φακελο μεσα στο οποιο ειναι το exe με

wine mitsos.exe
στο τερματικο.

Αν θες κατι με interface, βαλε το playonlinux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που πολυ απλα 'τρεχεις' με wine την εφαρμογη windows που επιθυμεις, δεξι κλικ στο exe της εφαρμογης και εγκατασταση στο wine, δεν χρειαζεται να ψαξεις να το βρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα τωρα το χρησιμοποιεις. Το wine δεν εχιε καποιο εικονιδιο να το εκτελεσεις κλπ. Θελει να το τρεξεις απο το φακελο μεσα στο οποιο ειναι το exe με

wine mitsos.exe
στο τερματικο.Αν θες κατι με interface, βαλε το playonlinux.

Έκανα

wine "πρόγραμμά".exe
και μου λέει ότι δεν βρήκε το "πρόγραμμα".exe στο windows/system32/
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ησουν στο φακελο στον οποιο εχεις το exe που θες να τρεξεις?

Ναι,fixed δικο μου λαθος ηταν.Ανοιγμα στο τερματικο επρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ρωτησω επισης:επειδή τρεχω σε dual boot με windows 7 εχω το γνωστο θεμα με την ωρα...πως το fixαρω αυτο? Ειχα δει καποιον οδηγο αλλα τωρα δεν τον βρίσκω.

 

Και επισης: Μπορω σε ubuntu 16.10 που εχω να εγκαταστησω το πακετο Aircrack-ng και να λειτουργησουν ολες οι δυνατοτητες του σαν Kali?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ωρα

http://www.insomnia.gr/topic/628077-dual-boot-και-αλλαγη-ωρας-πισω/?p=55276669

 

Το aircrack-ng μπορεις να το βαλεις σχεδον σε ολες τις διανομες και να παιξει, εφοσον η καρτα σου δουλευει με αυτο (για να παιξει μια καρτα στο aircrack-ng θελει να μπορει να μπει σε monitor mode).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ωραhttp://www.insomnia.gr/topic/628077-dual-boot-και-αλλαγη-ωρας-πισω/?p=55276669Το aircrack-ng μπορεις να το βαλεις σχεδον σε ολες τις διανομες και να παιξει, εφοσον η καρτα σου δουλευει με αυτο (για να παιξει μια καρτα στο aircrack-ng θελει να μπορει να μπει σε monitor mode).

Σε monitor μπαίνει αυτή:http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wn722n-150mbps-high-gain-wireless-n-usb-adapter-p-PER.612420 σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μιας και δουλευει με τον ath9k_htc, ο οποιος κανει monitor mode. Η καρτα αναγνωριζεται ετσι απο το lsusb (τουλαχιστον αυτη που εχω στο pi zero μου)

 

Bus 001 Device 002: ID 0cf3:9271 Atheros Communications, Inc. AR9271 802.11n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...