Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mariaap είπε

Παιδια να ρωτήσω κάτι εαν γνωρίζετε. Με το κεα έχουμε μήπως κάποιου είδους ασφάλιση?

στη σελιδα τους λενε για "δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ανασφάλιστων".

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, οι δικαιούχοι ΚΕΑ θα πάρουν και επιταγή ακρίβειας 250 ευρώ ή μόνο το διπλό μηνιάτικο του Δεκεμβρίου? Αν γνωρίζει κάποιος. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Αν κρίνω από περισυ,μόνο το διπλό μηνιατικο.

Υπήρχε και πέρσι επιταγή ακρίβειας και δεν την πήρανε? Ε τότε λογικά ναι.. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2022 στις 11:32 ΠΜ, kostaspsilos13 είπε

Παιδιά, οι δικαιούχοι ΚΕΑ θα πάρουν και επιταγή ακρίβειας 250 ευρώ ή μόνο το διπλό μηνιάτικο του Δεκεμβρίου? Αν γνωρίζει κάποιος. Ευχαριστώ 

Tα 250 τα παιρνουν ο ανεργοι 12-24 μηνων, οι οποιοι δε θα πρεπει να  παιρνουν κεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2022 στις 11:32 ΠΜ, kostaspsilos13 είπε

Παιδιά, οι δικαιούχοι ΚΕΑ θα πάρουν και επιταγή ακρίβειας 250 ευρώ ή μόνο το διπλό μηνιάτικο του Δεκεμβρίου? Αν γνωρίζει κάποιος. Ευχαριστώ 

Διπλό μηνιατικο.

Ας πάρει και κανένας άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το ΚΕΑ μήπως έχει τύχει σε κανέναν.

Πάω να κάνω νέα αίτηση στο ΚΕΑ και μου γράφει ο αριθμός παροχής πρέπει να ελέγθει από τον δεδδηε.Να πω ότι σήμερα άλλαξε το όνομα στην ΔΕΗ. Ξέρει κανένας τι παίζει? Έχω δωρεάν παραχώρηση και η ΔΕΗ ήταν στην μάνα μου οπότε για ότι ήθελα πήγαινα στον δήμο αλλά είδα ότι πλέον στον δήμο δεν βγάζω άκρη και έτσι ήρθε η ΔΕΗ στο όνομα μου. Ξέρει κανείς τι γινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mageironi είπε

Καλησπέρα.

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το ΚΕΑ μήπως έχει τύχει σε κανέναν.

Πάω να κάνω νέα αίτηση στο ΚΕΑ και μου γράφει ο αριθμός παροχής πρέπει να ελέγθει από τον δεδδηε.Να πω ότι σήμερα άλλαξε το όνομα στην ΔΕΗ. Ξέρει κανένας τι παίζει? Έχω δωρεάν παραχώρηση και η ΔΕΗ ήταν στην μάνα μου οπότε για ότι ήθελα πήγαινα στον δήμο αλλά είδα ότι πλέον στον δήμο δεν βγάζω άκρη και έτσι ήρθε η ΔΕΗ στο όνομα μου. Ξέρει κανείς τι γινετε?

Θα περιμένεις 2-3 ημέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη στην αιτηση για το κεα αναφροντε εισοδηματα ΜΙΣΘΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ απο το 21 ,ποιο επισημο εγραφο  απο τον εφκα που κατεβασα (λογιαριασμος ασφαλισης)  υπαρχει? απο τον εφκα δεν κατεβαζουμε την περιοδο που θελουμε αν χρειαζετε  να αποδειξουμε για συγκεκριμενη περιοδο οτι δεν ειχαμε εισοδηματα? Μ

 

Επεξ/σία από Sotorious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Sotorious είπε

επειδη στην αιτηση για το κεα αναφροντε εισοδηματα απο το 21 ,ποιο επισημο εγραφο  απο τον εφκα που κατεβασα (λογιαριασμος ασφαλισης)  υπαρχει? απο τον εφκα δεν κατεβαζουμε την περιοδο που θελουμε αν χρειαζετε  να αποδειξουμε για συγκεκριμενη περιοδο οτι δεν ειχαμε εισοδηματα?

 

Η δουλειά έχει ο ΕΦΚΑ με τα εισοδήματα?

Αν το 2022 ήσουν ΕΦΚΑ μη μισθωτός, που ξέρει το σύστημα ότι δεν έχεις 'κέρδη' ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2022 στις 7:30 ΜΜ, Iryna1973 είπε

Από το 2023 όλο το ποσό του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος θα μπαίνει στην προπληρωμένη κάρτα;

Ετσι φαινεται. Τα νεα το γραψανε ηδη τον Οκτωβρη:

 

https://www.tanea.gr/2022/10/05/economy/epidomata-telos-oi-pliromes-se-metrita-ti-allazei-apo-to-2023/

Επεξ/σία από lyap13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
4 ώρες πριν, mariaap είπε

Παιδιά καλημερα, πήρα πρώτη φόρα το κεα τον νοέμβριο του 22, το 6μηνο λήγει τον απρίλιο. Η ανανέωση θα γίνει μέσα στον απρίλιο ξανά?

αν στην αιτηση σου γραφει, ισχυς 11/22 εως 04/23, τοτε 05/23 θα ακυρωθει και θα κανεις νεα αιτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ατομο το οποιο διαμενει ως και σημερα φιλοξενουμενο στο πατρικο. Εχει μηδενικο εισοδημα και δεν υπαρχουν περιουσιακα στοιχεια. 

Αν ενοικιαστει στο ονομα του μικρη γκαρσονιερα και εχει και την παροχη δεη στο ονομα του, θα μπορει να ενταχθει στο ΚΕΑ?

Στη δηλωση του 21 φαινοταν ως φιλοξενουμενο σε νοικοκυριο που το επιαναν τα περιουσιακα ορια και δεν το δικαιουνταν. Η δηλωση του 22 δεν εχει γινει ακομα προφανως. 

Η σωστη σειρα ειναι μισθωτηριο/ΔΕΗ στο ονομα του, μετα φορολογικη δηλωση του 22 στη νεα διευθυνση (παρολο που ηταν φιλοξενουμενο στο πατρικο το 22) και εν συνεχεια αιτηση για ΚΕΑ?

Ευχαριστω

Επεξ/σία από jpsih
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...