Προς το περιεχόμενο

Θέμα με mobile internet Vs Wi-fi (αργές ταχύτητες)


red1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κύριοι και χρόνια πολλά σε όλους.

Το λοιπόν, το θέμα εχει ως εξής : οι ταχύτητες στο άνοιγμα σελίδων στο chrome, ανοιγμα youtube app, google store, refresh στο feed του instagram κτλπ είναι...πολύ διαφορετικές και αργές μέσω wi-fi εντος της οικίας μου Vs του 4G...
Συγκεκριμένα, με 4G ενεργοποιημένο, το youtube ανοιγει εντός 2 δευτερολέπτων και μου έχει εμφανίσει τις καρτέλες με τα προτεινόμενα - σε αντίθεση με το οταν εχω απλώς ενεργοποιημένο το wi-fi οπου ανοιγει η εφαρμογή -->λευκη οθόνη με κυκλάκι να σπινιάρει για 3-4 δευτερόλεπτα--> εμφάνιση άδειων καρτελών  --> εμφάνιση καρτελών (με τις εικόνες) έπειτα απο αλλα 2-3 δευτερόλεπτα.
Στο δε Instagram, αμα κάνω refresh το feed, με 4G κάνει 1-2 δευτερόλεπτα ενω με wi-fi...ενδέχεται να φορτώσει και για 10+ δευτερόλεπτα μεχρι να ολοκληρωθεί το refresh...
Παρομοίως και στο σερφάρισμα οπου με 4G ειναι σχεδόν ακαριαία η φόρτωση σελίδων σε αντίθεση με το wi-fi οπου ενδέχεται να κανει και 20+ δευτερόλεπτα για να ανοίξει μια σελίδα.

Ξέρω, "γενικού τύπου" ερώτηση καθώς μπορεί να μπαίνει στην ολη εξίσωση o γενικός φόρτος του home network αλλά...ελα ομως που δεν...Εχω ορίσει static IP σε οτι ειναι συνδεδεμένο στο δίκτυο, είμαι ο μονος στο χώρο οποτε και ξέρω τι μπορεί να "ρουφάει" ανα πάσα στιγμή και οι ταχύτητες μου ηταν και εξακολουθούν να είναι καλές (OTE VDSL 30άρα).
Απο προχθές το απόγευμα οπου και άλλαξα συσκευή (Xperia XA ultra) εχω τρελαθεί καθώς άκρη δεν βγάζω κύριοι...Το ταπεινό Nexus 4 που είχα μέχρι και πριν λίγες μέρες τέτοιο θέμα δεν είχε...

 

Το καρα-περίεργο είναι οτι οταν δώσω static IP στο κινητό και ενώ η κατάσταση βελτιώνεται (ιδίως οταν αλλάζω τιμή στους DNS servers απο τους default της Google) και ολα αρχίζουν να ανοίγουν (αρκετά πιο γρήγορα)...μετα απο λίγη ώρα αρχίζουν τα ιδια που ανέφερα και πιο πάνω...

Είναι λογικό που το 4G ειναι (πολύ) πιο γρηγορο απο το wi-fi του home network μου ? Ενδέχεται να φταίει το router  (ZTE  ZXDSL 931VII) ? Είναι θέμα ρυθμίσεων ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να καταλαβαίνω πολλά από αυτά που λες :) μήπως φταίει το τηλέφωνο και όχι το δίκτυο; Αφού δεν το είχες με το προηγούμενο κινητό ίσως να φταίει αυτό. Δοκίμασε με ένα άλλο.

Αν και πάλι είναι αργές οι ταχύτητες, περίμενε να σου πει κάποιος άλλος για τα του δικτύου.

Αν όμως είναι καλύτερες, τότε πρέπει να αναζητήσεις τι πρόβλημα στο τηλέφωνο. Τότε τι συζητάμε. Ποιο κινητό πηρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να καταλαβαίνω πολλά από αυτά που λες :) μήπως φταίει το τηλέφωνο και όχι το δίκτυο; Αφού δεν το είχες με το προηγούμενο κινητό ίσως να φταίει αυτό. Δοκίμασε με ένα άλλο.

Αν και πάλι είναι αργές οι ταχύτητες, περίμενε να σου πει κάποιος άλλος για τα του δικτύου.

Αν όμως είναι καλύτερες, τότε πρέπει να αναζητήσεις τι πρόβλημα στο τηλέφωνο. Τότε τι συζητάμε. Ποιο κινητό πηρες;

 

ΧΑ ultra - οπως ανέφερα και στο 1ο μήνυμα ;)

 

Το τηλέφωνο δεν φταίει καθώς σε άλλο δίκτυο που το δοκίμασα πάει κανονικότατα στο browsing κτλπ, οπότε ήταν θέμα δικτύου μου...

Σήμερα έκανα αντικατάσταση του router, άλλαξα και τους DNS servers οπως μου είπε και το παλικάρι της Τ.Υ και...ολα good, browsing σφαίρα πλέον μεσω wifi (στο δικό μου δίκτυο).

 

Ναι, δεν θα έπρεπε να χωνω static IP και να αλλάζω DNS εν ετη 2017 οπου υπάρχει και το DHCP αλλά...ναι... :D

 

Τελός καλό, ολα καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑ ultra - οπως ανέφερα και στο 1ο μήνυμα ;)

 

Το τηλέφωνο δεν φταίει καθώς σε άλλο δίκτυο που το δοκίμασα πάει κανονικότατα στο browsing κτλπ, οπότε ήταν θέμα δικτύου μου...

Σήμερα έκανα αντικατάσταση του router, άλλαξα και τους DNS servers οπως μου είπε και το παλικάρι της Τ.Υ και...ολα good, browsing σφαίρα πλέον μεσω wifi (στο δικό μου δίκτυο).

 

Ναι, δεν θα έπρεπε να χωνω static IP και να αλλάζω DNS εν ετη 2017 οπου υπάρχει και το DHCP αλλά...ναι... :D

 

Τελός καλό, ολα καλά...

Έγινε φίλε μου.Με συγχωρείς , από τη βιασύνη δεν το είδα.

Χαίρομαι, καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...