Προς το περιεχόμενο

Βάζω συσκευές στο πολύμπριζο του pc και βγάζει ήχο σαν να συνδέετε μια συσκευή USB


Alchemist`

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ότι λέει ο τίτλος. Τί φάση? Συνδέω το οτιδήποτε στο πολύμπριζο (δοκίμασα από καφετιέρα μέχρι φορτιστή κινητού, πιστολάκι μαλλιών, τηλεόραση και διάφορα) απ' όπου παίρνει ρεύμα το pc και αν είναι ανοιχτό βγάζει ήχο όπως όταν συνδέεις μια συσκευή USB. Δεν εμφανίζει κανένα μύνημα ή τίποτα παραπάνω (καλά αν έβγαζε να ψάξει drivers για το πιστολάκι μαλλιών θα είχα φρικάρει τελείως) απλά ακούγεται αυτός ο ήχος. Θα πρέπει να ανυσηχώ? Υπάρχει μήπως κάποιο πρόβλημα με ρεύμα/τάση? Και γενικώς WTF? Πως είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. τον ήχο στον κάνει οταν απλά συνδέεις κάποιο καταναλωτή (πιστολάκι! καφετιέρα! ) ή αν βάλεις μπροστά τον καταναλωτή (φτιάξε καφέ στον υπολογιστή). 

Το πολύπριζο είναι απλό ή από τα ακριβά με προστασία υπερτασης;

Η πρίζα έχει γείωση που να λειτουργεί; <- Αυτό ειναι βασικό ερώτημα

Στο πολύπριζο δουλευει η γείωση;

Αν συνδέσεις αλλο πολύπριζο εχεις τα ίδια συμπτώματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα plug and play φαση τσεκαρε μηπως κανα καλωδιο δεν κανει καλη επαφή και απλα ειναι τυχαιο το ολο σκινικό.

 

Δεν παίζει ρε σύ κάτι τέτοιο. Έχω ένα πολύμπριζο με 5 θέσεις. Στις 2 έχω το τροφοδοτικό του Pc και την οθόνη. Σήμερα το πρωί πρώτη φορά δοκίμασα να βάλω έναν εξωτερικό σκληρό στην τρίτη θέση. Το βάζω στην πρίζα και πριν συνδέσω το USB ακούω τον ήχο. Λέω ιδέα μου θα είναι και δεν έδωσα σημασία. Βάζω προ λίγο την τηλεόραση (η οποία δεν είναι συνδεδεμένη με το pc) και ακούω τον ίδιο ήχο... Φρίκαρα λίγο και άρχισα να δοκιμάζω πράγματα... Όλα το ίδιο πράγμα. Με το που τα βάζεις στο πολύμπριζο βγάζει ήχο το Pc σαν να συνδέεται συσκευή USB...

 

Ακούγετε τελείως τρολλιά το θέμα αλλά δεν κάνω πλάκα... Έχω μείνει μαλάκας από την ώρα που το είδα.

 

  1. τον ήχο στον κάνει οταν απλά συνδέεις κάποιο καταναλωτή (πιστολάκι! καφετιέρα! ) ή αν βάλεις μπροστά τον καταναλωτή (φτιάξε καφέ στον υπολογιστή). 
  2. Το πολύπριζο είναι απλό ή από τα ακριβά με προστασία υπερτασης;
  3. Η πρίζα έχει γείωση που να λειτουργεί; <- Αυτό ειναι βασικό ερώτημα
  4. Στο πολύπριζο δουλευει η γείωση;
  5. Αν συνδέσεις αλλο πολύπριζο εχεις τα ίδια συμπτώματα;

 

 

1. Το κάνει όταν η συσκευή ενεργοποιείται. Αν είναι στο off δεν κάνει τίποτα. Στην περίπτωση όμως της τηλεόρασης που ακόμη και κλειστή παίρνει κάποιο ρεύμα γίνεται απευθείας.

2. Της πλάκας είναι το πολύμπριζο από σουπερ μαρκετ.

3. Δεν έχω ιδέα. Πως το βλέπω αυτό.

4. Δεν έχω ιδέα.

5. Αυτό δεν το δοκίμασα (και δεν έχω πρόχειρο άλλο πολύμπριζο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα γείωσης όπως σωστά είπε ο isay, πρέπει να είναι. Τσέκαρέ το.

 

Δεν ξέρω πως ακριβώς να το τσεκάρω. Θα αλλάξω πολύμπριζο για αρχή από δευτέρα. Είναι βασικά επικίνδυνο κάτι τέτοιο για τις συσκευές?

 

Φιλοσοφικό το ακόλουθο ερώτημα, αλλα αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα είναι γιατί το Pc νομίζει ότι του συνδέεται κάτι? Το τροφοδοτικό δεν ομαλοποιεί την εισερχόμενη τάση κτλπ (δεν έχω ηλεκτρολογικές γνώσεις)? Πως είναι δυνατόν να επηρεάζεται από κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρε σύ κάτι τέτοιο. Έχω ένα πολύμπριζο με 5 θέσεις. Στις 2 έχω το τροφοδοτικό του Pc και την οθόνη. Σήμερα το πρωί πρώτη φορά δοκίμασα να βάλω έναν εξωτερικό σκληρό στην τρίτη θέση. Το βάζω στην πρίζα και πριν συνδέσω το USB ακούω τον ήχο. Λέω ιδέα μου θα είναι και δεν έδωσα σημασία. Βάζω προ λίγο την τηλεόραση (η οποία δεν είναι συνδεδεμένη με το pc) και ακούω τον ίδιο ήχο... Φρίκαρα λίγο και άρχισα να δοκιμάζω πράγματα... Όλα το ίδιο πράγμα. Με το που τα βάζεις στο πολύμπριζο βγάζει ήχο το Pc σαν να συνδέεται συσκευή USB...

 

Ακούγετε τελείως τρολλιά το θέμα αλλά δεν κάνω πλάκα... Έχω μείνει μαλάκας από την ώρα που το είδα.

 

1. Το κάνει όταν η συσκευή ενεργοποιείται. Αν είναι στο off δεν κάνει τίποτα.

2. Της πλάκας είναι το πολύμπριζο από σουπερ μαρκετ.

3. Δεν έχω ιδέα. Πως το βλέπω αυτό.

4. Δεν έχω ιδέα.

5. Αυτό δεν το δοκίμασα (και δεν έχω πρόχειρο άλλο πολύμπριζο)

Μου μυρίζει θέμα γείωσης σε συνδυασμό με διαρροή από το πολύπριζο. Θεωρώ πολύ πιο πιθανό το θέμα της γειωσης.

 

Το πως το ελέγχεις. Αν ΔΕΝ εχεις ιδέα, φωνάζεις ένα ηλεκτρολόγο ή κάποιο φίλο που να σκαμπάζει από ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά και να εχει πολύμετρο. 

Ενας μπακαλίστικος (αλλά αρκετά αξιόπιστος) τρόπος ειναι η μέτρηση και τα παρακάτω αποτελέσματα

Φάση - ουδέτερος : 220v

Φάση - γείωση : 220v

Ουδέτερος - γείωση : 0 v

 

Αν τα δυο τελευταία ειναι 0v τότε εχεις πρόβλημα με γείωση και πρέπει να το λύσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι ρε παιδιά. Όπως είπα θα αλλάξω ένα πολύμπριζο για αρχή την δευτέρα. Αν το πρόβλημα παραμένει πάω σε ηλεκτρολόγο γιατί δεν έχω ιδέα απο τέτοια θέματα. Παρεπιπτώντος ευχαριστώ που απαντήσατε με σοβαρότητα. Περίμενα ότι θα με πάρουν στο ψιλό όταν δημιούργησα το νήμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι ρε παιδιά. Όπως είπα θα αλλάξω ένα πολύμπριζο για αρχή την δευτέρα. Αν το πρόβλημα παραμένει πάω σε ηλεκτρολόγο γιατί δεν έχω ιδέα απο τέτοια θέματα. Παρεπιπτώντος ευχαριστώ που απαντήσατε με σοβαρότητα. Περίμενα ότι θα με πάρουν στο ψιλό όταν δημιούργησα το νήμα.

Έχουμε διαβάσει (και γράψει) και χειρότερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι εχουμε διαβασει δεν παιζει.Θέμα γειωσης παντως καθαρα άμα έχεις ένα σταυρό αυτες τις κουμουτσες δοκιμασες να βαλεςι εκει οθονη πυργο και οχι το πολυπριζο ξέρω γω.Άμα αλλάξεις πολύπριζο και στο κάνει πάλι τότε φώναξε άμεσα άνθρωπο να δει το θέμα γειώση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που κάνω hijack το ποστ,αλλά ίσως  είναι σχετικό το πρόβλημά μου.Όταν ακούω μουσική...και scrollarw με το ποντίκι το facebook πχ προς τα κάτω,ακούω από τα ηχεία ενα κρουτς κρουτς...όταν σταματήσω σταματάει και ο ήχος.Μπορεί να το ακούσω και όταν πηγαίνω από καρτέλα σε καρτέλα.Η απόδοση του υπολογιστή είναι κανονική όταν γίνεται αυτό.Επίσης πολλές φορές δείχνει notification το λειτουργικό ότι αποσυνδέω ένα από τα τρία καλώδια που πάνε από το woofer στην κάρτα ήχου.Και μετά συνδέεται πάλι. Να φωνάξω εξορκιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει νορμαλ περιπτωση ειναι η δικια σου. Στο σπιτι της αδερφης μου οταν αναβει το φως της κουζινας αν ειναι κλειστη η τηλεοραση στο σαλονι αναβει ενω αν ειναι ανοικτη σβηνει!

 

Προς το παρων το εχουμε αποδωσει στο πνευμα της γιαγιας που εμενε πριν εκει. Αν ειναι να φωναξουμε ηλεκτρολογο στοιχίζει αρκετα οποτε καλυτερο το υπερφυσικο.. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που κάνω hijack το ποστ,αλλά ίσως  είναι σχετικό το πρόβλημά μου.Όταν ακούω μουσική...και scrollarw με το ποντίκι το facebook πχ προς τα κάτω,ακούω από τα ηχεία ενα κρουτς κρουτς...όταν σταματήσω σταματάει και ο ήχος.Μπορεί να το ακούσω και όταν πηγαίνω από καρτέλα σε καρτέλα.Η απόδοση του υπολογιστή είναι κανονική όταν γίνεται αυτό.Επίσης πολλές φορές δείχνει notification το λειτουργικό ότι αποσυνδέω ένα από τα τρία καλώδια που πάνε από το woofer στην κάρτα ήχου.Και μετά συνδέεται πάλι. Να φωνάξω εξορκιστή;

Αυτα τα χρατς χρατς που ακους ειναι παρασιτα..αν εχεις ηχεια των 20-30 ευρω ναι ειναι λογικο..και γω monitor των 100 που εχω ακουω χαμηλα παρασιτα(δεν ενοχλουν δλδ)...θεωρητικα ειναι θεμα γειωσης και ηχειων(κατα ποσο φιλτραρει τα παρασιτα)

Αν ειμαι καπου λαθος διορθωστε με!

Ενταξει νορμαλ περιπτωση ειναι η δικια σου. Στο σπιτι της αδερφης μου οταν αναβει το φως της κουζινας αν ειναι κλειστη η τηλεοραση στο σαλονι αναβει ενω αν ειναι ανοικτη σβηνει!

 

Προς το παρων το εχουμε αποδωσει στο πνευμα της γιαγιας που εμενε πριν εκει. Αν ειναι να φωναξουμε ηλεκτρολογο στοιχίζει αρκετα οποτε καλυτερο το υπερφυσικο.. :)

Δεν εισαι ο μονος...ειχε ανοιχτει θεμα στο μπλα-μπλα... κατι ειχε σχεση με μια λαμπα φως με το καζανακι της τουαλετας!!  :-D  :-D  :-D

Κατι βραχυκυκλωμα να το πω δημιουργειται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...