Προς το περιεχόμενο

Ποσοστό 15% στην εταιρεία χαρτών HERE κατέχει τώρα η Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Intel ανακοίνωσε ότι σκοπεύει να αποκτήσει το 15% των μετοχών της εταιρείας HERE, που είναι πάροχος ψηφιακών χαρτών και υπηρεσιών τοποθεσίας, από τους σημερινούς ιδιοκτήτες, που είναι οι εταιρείες AUDI, BMW και Daimler.

Οι δύο εταιρείες επίσης, πέρα από την εξαγορά του ποσοστού, συμφώνησαν να συνεργαστούν στον τομέα της έρευνας και της ανάπτυξης μίας κλιμακούμενης αρχιτεκτονικής (proof-of-concept) που θα προσφέρει ενημερώσεις πραγματικού χρόνου σε υψηλής ευκρίνειας χάρτες για μερικώς ή πλήρως αυτό-οδηγούμενα οχήματα. Τα δεδομένα πάντως της υπηρεσίας HERE εκτός από εφαρμογή σε αυτοκίνητα, έχουν και ένα σωρό εφαρμογές σε φορητές συσκευές ή σε συσκευές IoT (Internet of Things). Σύμφωνα με την Intel, η συναλλαγή πρόκειται να ολοκληρωθεί μέσα στο πρώτο τρίμηνο της χρονιάς, και εκπρόσωπος της εταιρείας θα βρεθεί σύντομα στο Διοικητικό Συμβούλιο της HERE.

 

“Τα αυτοκίνητα γίνονται σιγά, σιγά μερικές από τις πιο έξυπνες και συνδεδεμένες συσκευές. Ανυπομονούμε να εργαστούμε με την HERE και τους συνεργάτες μας από τον χώρο της αυτοκινητοβιομηχανίας για να προσφέρουμε ένα σημαντικό τεχνολογικό θεμέλιο για τα έξυπνα και συνδεδεμένα αυτοκίνητα του μέλλοντος” δήλωσε ο CEO της Intel, Brian Krzanich.

 

Αυτό που επιθυμούν να καταφέρουν οι Intel και HERE είναι να αναπτύξουν μία τεχνολογία που θα ανιχνεύει την θέση ενός οχήματος με ακρίβεια εκατοστών, και όχι μέτρων, κάτι που είναι ζωτικής σημασίας μεταξύ άλλων για την ασφάλεια των αυτό-οδηγούμενων ή αυτόνομων οχημάτων. Την συγκεκριμένη τεχνολογία που θα αναπτύξουν οι Intel και HERE θα δοκιμάσουν στα οχήματα τους οι Audi, BMW και Daimler.

 

Link.png Site: SlashGear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και Daimler,Mercedes να την λέμε έτσι για την Γερμανίλα.....
Έτσι όπως λέει ο Έλληνας <αρα πήρα ιένα κουμπρέσουρα κάτσε καλά>
Τέλος πάντων,η Intel όλο αγοράζει,πόσο δυνατή έχει γίνει πια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλά το είπες, για μένα. Για μένα δεν υπάρχει καμία σύγκριση ανάμεσα σε Here και Google Μaps. Οι πρώτοι έδωσαν offline δυνατότητα πολλά χρόνια πριν το κάνουν οι δεύτεροι και εξακολουθούν να είναι καλύτεροι σε αυτόν τον τομέα (τελευταία φορά που τσέκαρα όλη η Ελλάδα ήταν 300-400MB στο Here αλλά πάνω από 2GB στο Μaps).

 

Στους χάρτες της Here βρήκα επαρχιακούς δρόμους που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν. Σε αυτούς της Google δεν εμφανιζόταν τίποτα. Παράδειγμα από του χουριό μ'.

 

post-47640-0-42328500-1483896019_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλά το είπες, για μένα. Για μένα δεν υπάρχει καμία σύγκριση ανάμεσα σε Here και Google Μaps. Οι πρώτοι έδωσαν offline δυνατότητα πολλά χρόνια πριν το κάνουν οι δεύτεροι και εξακολουθούν να είναι καλύτεροι σε αυτόν τον τομέα (τελευταία φορά που τσέκαρα όλη η Ελλάδα ήταν 300-400MB στο Here αλλά πάνω από 2GB στο Μaps).

 

Στους χάρτες της Here βρήκα επαρχιακούς δρόμους που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν. Σε αυτούς της Google δεν εμφανιζόταν τίποτα. Παράδειγμα από του χουριό μ'.

 

attachicon.gifhere.jpg

Πες τα γιατί μερικοί νομίζουν ότι τα Google maps είναι ότι πιο τοπ. Πάω Ασπρόπυργο όπου κανένα gps δεν πιάνει, ανοίγω here και έχω βρει τον προορισμό μου σε χρόνο dt. Πραγματικά σου βρίσκει ότι πιο κουφό υπάρχει. Τι να την κάνω την Google, να μου βρίσκει μόνο το Σύνταγμα και την ομόνοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρα οι πιο ενημερωμένοι χάρτες, είναι δεδομένο αυτο. Μπορεί να βρεθούν λίγες περιοχές που η κάλυψη είναι καλύτερη στο gmaps, αλλά γενικά όποιος καθίσει λίγο να το ψάξει θα το δει γρήγορα γρηγορα.

 

Για όποιον δεν του αρέσει η πλοήγηση ομως, τους here maps χρησιμοποιεί και το copilot και το navigon, που είναι πιο αξιόπιστα κατά μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4ης ειστε μονο κ ενας να σας κανει χαλαστρα.

Τελευταία φορά που τσεκαρα το here maps δεν έβρισκε τιποτα κ με έκανε κύκλους. Για να μη πω για τον υπολογισμό νεας διαδρομής... Καλα τα pois του πθο αθλιο κ απο mls.

Α και με 71 mb τα εχω ολα offline και ο χώρος στο κινητο μου δεν παει χαμένος με το here maps.

Κ το καλύτερο στέλνω απο οποιοδήποτε υπολογιστή την διεύθυνση στο κινητο μου κ αυτο με παει διχως να χρειάζεται να πληκτρολογισω τίποτα.

Το here maps ειναι για οσους παίζουν μόνο ποκεμον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι θα συμβεί αυτό που συμβαίνει με τα πληκτρολόγια η αγορά μικραίνει επικίνδυνα και στους χάρτες για χρήση σε κινητά.

Πάντα οι "εναλλακτικοί" με κάποιο μέγεθος είναι καλό να υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...