Προς το περιεχόμενο

8 giga ram σε gigabyte ga965p-ds3 rev 1.1


theoritikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να βάλω 8 giga ram σε αυτή τη μητρική (Το μέγιστο που υποστηρίζει) .

Τι είναι καλύτερο να κάνω; Να βάλω 4 μνήμες ddr2 των 2 giga, και έτσι να καλύψω και τις 4 θύρες, ή να βάλω 2 μνήμες των 4 giga;

 

Επίσης μια ρητορική ερώτηση. Γιατί οι ddr2 μνήμες κοστίζουν όσο οι ddr3 στα ελληνικά μαγαζιά (και σκρουτζομαγαζα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να βάλεις το ίδιο είναι. Δεν υπάρχει καμμία διαφορά.

 

Αλλά το ερώτημα είναι αν θα παίξουν οι 2 4αρες. Θα ρισκάρεις αρκετά. Χώρια που είναι ακριβές. Αλλά και 4 των 2 ακριβά θα τις πληρώσεις. Μόνο στα μεταχειρισμένα δες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βάλεις 4 μνήμες των 2gb  είναι ποιο γρήγορο γιατι περισσοτερα mghrz αλλιως απο οικονομια βαλε την 2 επιλογη

 

Ε;

Ε;

Ε;

 

the fail with this one is over 9000.

 

 

Tώρα τι έχεις;

2χ4 άντε να βρεις,και θα τις χρυσοπληρώσεις και μεταχειρισμένες.

Προφανώς πας σε 4χ2,τι φοβάσαι,μην δεν σου μείνει θύρα ραμ για αναβάθμιση;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the fail with this one is over 9000.

 

 

Tώρα τι έχεις;

2χ4 άντε να βρεις,και θα τις χρυσοπληρώσεις και μεταχειρισμένες.

Προφανώς πας σε 4χ2,τι φοβάσαι,μην δεν σου μείνει θύρα ραμ για αναβάθμιση;

 

Για αυτό το λόγο διστάζω να προβώ σε αγορά. Είτε αγοράσω 2 μνήμες των 4 giga είτε 4 μνήμες των 2 θα τις χρυσοπληρώσω, ακόμα και μεταχειρισμένες. Είναι και αρκετά παλιά η motherboard και δεν ξέρω πόσο συμβατές θα είναι οι μνήμες.

 

Αυτή τη στιγμή έχω 4 μνήμες απο 1 giga η καθεμιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή,οι τιμές είναι τέτοιες,γιατί υπάρχουν πολλά συστήματα ddr2 που ακόμα εκτελούν άριστα πλήθος εργασιών.

Το μόνο που έχει αλλάξει είναι η ανάγκη για ραμ.Στην εποχή τους ,με 2 gb ήσουν μια χαρά,τώρα με 4 και χωλαίνεις,αργά αργά,στο browsing.

Οπότε,αν δεν θες ή δεν μπορείς να δώσεις 200+ για νέο μηχάνημα ,θα δώσεις 40+ για μνήμη,για να συνεχίσεις να κάνεις την δουλειά σου.

 

Εσένα για ποιον ακριβώς λόγο δε σου φτάνουν τα 4 gb;

Αν είναι για gaming,πες μας και το υπόλοιπο σύστημα,να δούμε αν αξίζει,αλλά μάλλον δεν...

Θα μπορούσες να βάλεις απλά και 2χ2 να πας στα 6,και να κάνεις την δουλειά σου πιο άνετα γενικά.Μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το pc το μόνο 'βαρύ' που κάνω είναι να βλέπω βίντεο στο youtube σε high definition.

Με το πρωτόκολλο html 5 τα βίντεο που είναι σε 1080π60fps έχουν πολλά κολλήματα.  Αν είναι σε 30fps παίζουν αλλά αρκετές φορές χάνονται frames.

Με flash παίζουν απροβλημάτιστα 8 στις 10 φορές, αλλά και εκεί μερικές φορές το pc ζορίζεται.

Θεωρώ πως αν βάλω παραπάνω ram, ίσως να λυθεί το πρόβλημα επειδή είναι σχετικά φθηνή λύση.

Δεν θέλω να αγοράσω  νεο pc,  μου φαίνεται υπερβολή να δώσω λεφτά για νεο σύστημα απλά και μόνο για το youtube...

 

Το σύστημα είναι αυτό

 

motherboard gigabyte ga-965p-ds3 rev.1

intel core 2 duo e6400

4 giga ram

psu corsair cx500

ssd sandisk 128 gigabyte

ati radeon hd 5570

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βάλεις 4 μνήμες των 2gb  είναι ποιο γρήγορο γιατι περισσοτερα mghrz αλλιως απο οικονομια βαλε την 2 επιλογη

Ενταξει το τερματισες!!   :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ραμ δεν πρόκειται να παίξει το video καλύτερα εννοείτε πως δεν χρειάζεται 8gb ram για να βλέπεις video στο youtube αν είναι δυνατόν,αυτό που χρειάζεται να αλλάξεις είναι ο cpu και να βάλεις έναν core 2 quad q6600 που θα βρεις με 20 ευρώ εδώ στο insomnia οπότε από το να δώσεις 40-50 ευρώ για ραμ και να μην δεις την παραμικρή διαφορά βάλε επεξεργαστή και τελειώνεις εκεί!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ραμ δεν πρόκειται να παίξει το video καλύτερα εννοείτε πως δεν χρειάζεται 8gb ram για να βλέπεις video στο youtube αν είναι δυνατόν,αυτό που χρειάζεται να αλλάξεις είναι ο cpu και να βάλεις έναν core 2 quad q6600 που θα βρεις με 20 ευρώ εδώ στο insomnia οπότε από το να δώσεις 40-50 ευρώ για ραμ και να μην δεις την παραμικρή διαφορά βάλε επεξεργαστή και τελειώνεις εκεί!!

 

Η μια οποιαδήποτε κάρτα γραφικών του πενηντάρικου...

Βασικά τπτ δεν χρειάζεται μάλλον λάθος σεταρισμένο το pc.

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το hardware acceration αν είσαι με chrome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μια οποιαδήποτε κάρτα γραφικών του πενηντάρικου...

Βασικά τπτ δεν χρειάζεται μάλλον λάθος σεταρισμένο το pc.

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το hardware acceration αν είσαι με chrome

https://www.youtube.com/watch?v=nJ4RpuMwMnE

Το δοκίμασα σε Firefox, αλλά δεν έπιασε.

Μετά έβαλα chrome, αλλά πάλι τα ίδια..

 

Ξέχασα να γράψω πως Έχω Windows 10 . Ειμα ι ένα βημα να τα ξηλωσω και να πάω πίσω στα 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου οτι εχεις βαλει win10x64 με 4GB ram. λιγο πανω απο 2 σου ρουφανε τα windows

_zpsfaojtqbo.jpg οριστε απο το δικο μου

σε σένα έχει πάνω από 2 επειδή έχεις 8 γιγα αυτός που έχει 4 δεν νομίζω να τραβάει περισσότερα από 1.2-1.5 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.microsoft.com/el-gr/windows/windows-10-specifications

λεει για τα minimum requirements. 2 σου τα ρουφαει μονο για να ξεκινησει παντα μιλαμε για X64 edition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι ακριβως κανετε εσεις και σας τρωει 2+ εμενα παντως ειναι στα 1.2gb χρηση.  Και ναι ειναι x64 και εχω 8gb συνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...