Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Κλιματιστικού


ssd93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα παιδιά του φόρουμ και ζητώ τα φώτα τους. Έξω αυτή τη στιγμή εδώ στο κέντρο της Αθήνας χιονίζει φουλ και το έχει στρώσει. Τα παλιά μου κλιματιστικα τα έχουν παίξει και κάνουν απόψυξη της εξωτερικής μονάδας κάθε 20 λεπτά. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι ακόμα και ένα 12άρι fujitsu Ιnverter που το πήρα πρόπερσυ κάνει και αυτό defrost και το πλήρωσα πανάκριβα γιατί υποτείθεται ότι δουλεύει μέχρι τους -10, αλλά δυστυχώς και αυτό κάνει τα ίδια με το 30 χρονών Sharp που έχω.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό το πράγμα και αν υπάρχει έστω ένα κλιματιστικό ανεξαρτήτως κόστους που να μην πιάνει τόσο εύκολα πάγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω κατω το ιδιο ρωτησα πριν λιγο σε αλλο θεμα. Defrost κανει, δουλευει μετα;

Μηπως να τα αφηναμε ανοιχτα ολη νυχτα για να μην πιασουν παγο; Εχει νοημα;

Εμενα λειτουργει παντως οχι τελεια, αλλα την παλευει. Ζεσταινομαι σχετικα.

Επισης δεν εχω το κρυο της αθηνας, χιονιζει με -2 τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είμαι ψυκτικος αλλά και στον στρατό που έχουμε δεν δουλεύουνε καλά. Και δεν έχουμε μια μάρκα είναι 6 διαφορετικά και όλα το ιδιο. Στην καλύτερη θα σταματάει να κάνει defrost γιατί θα έχει παγώσει έξω και στην χειρότερη ξαφνικά θα βγάζει κρύο αερα! Θα βγάλει για λίγο ζεστό αέρα μετά κάνει defrost θα βγάλει ζεστό μετά defrost και ο χώρος δεν ζεστάνετε ποτε.Η λύση είναι ότι σε τέτοιες θερμοκρασίες δεν μπορείς να ζεσταθεις με κλιματιστικό. Κρατά τα λεφτά πάρε καμία σόμπα κ ξύλα η πάρε καμία ηλεκτρική αλογονου η όπως τα λένε δεν τα ξέρω και καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι δουλεύουν όλα κανονικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα πέραν του ότι με το συνεχόμενο defrost δεν ζεστένεται ο χώρος ουσιαστικά για αυτό ψάχνω κάποιο το οποίο να αντέχει λίγο παραπάνω, δηλαδή στον Καναδά ή στη Ρωσία πως λειτουργούν τα κλιματισιτκά? 

Διάβασα για κάποια τα οποία έχουν στην εξωτερική μονάδα κάποια αντίσταση η οποία καθυστερεί το πάγωμα, κάτι είναι κι αυτό, απλά αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αναλογα την ποιοτητα του κλιματιστικου και τις ρυθμισεις .Πολλα κανουν αποψυξη αλλα διατηρουν την θερμοκρασία στο εσωτερικο χώρο .Σχετικά αναφερουν οι οδηγίες . Μηχανηματα για Βορειες χώρες εχουν πιο ενισχυμενη κατασκευη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα ενα Midea  12ρι ππαντως πριν 3 μήνες και μπορώ να πω οτι ειμαι ευχαριστιμένος με -8 ε3ω μια χαρά τν παλεψε χωρις να κανει defrost, μόνο σήμερα πριν λίγη ώρα το ειδα να κανει πρωτη φορα εν ώρα λειτουργέιας λογο χιονου ισως,,
το μόνο - ειναι οτι με -4 εξω εχω μεσα στο σπιτι +12 με +15μαχ (αυτο ειναι και τα αρντκα ενως a/c εαν εχει ψ0λκρυο εξω δεν μπορει να ζεστανει καλα μεσα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντικός παράγοντας φαίνεται να είναι τελικά η υγρασία γιατί πριν ρίξει χιόνι αν και ειχε κρύο εμένα δεν είχε κάνει καθόλου defrost και είχα 21 βαθμούς μέσα στο σπίτι. Μπήκα μετά στο μετεό και έλεγε υγρασία 84% χθες το βράδυ για Αθήνα, και εφόσον ο πάγος δημιουργείται από την υγρασία της ατμόσφαιρας για αυτό και έκοψε.

Επιμένω όμως ότι κάτι δεν πάει καλά, δεν είναι δυνατό πχ. η Daikin ή Fujitsu που είναι Ιαπωνικές εταιρείες να κάνουν άλλες κατασκευές για τις Βόρειες χώρες και άλλες για τις Νότιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daikin mitsubishi θεωρουνται ποιοτικα απο θεμα συμπιεστη. Αν αυτα τα 2 δεν μπορουν κανενα δεν μπορει.

 

Τα κλιματιστικα δεν συστηνονται για -10 θερμοκρασιες νορβηγιας ρωσσιας, εκει εχουν αλλα πραγματα να ζεσταινονται δεν βαζουν κλιματιστικα για ζεστη.

 

Αυτη ειναι η κατασκευη των inverter δεν ειναι για -5 -10. Καποια παλια κλιματιστικα δεν παιζουν και καθολου. Ολοι το ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mitsubishi SF42 που το δουλεψα αυτο το καιρο με -3 εξωτερικη εκανε αποψυξη περιπου καθε 5 ωρες με σταθερη θερμοκρασια μεσα στους 22. Οταν εκανε την αποψυξη το εχανε και μετα απο περιπου 5-10 λεπτα το εβρισκε παλι και εσβηνε το λαμπακι της εσωτερικης μοναδας. Εξαιρετικη πραγματικα λειτουργια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προσωπική εμπειρία όπου τα καταστήματα στην Αγγλία ήταν με Inverter. Ενδεικτικά είπα τη Ρωσία λόγω θερμοκρασιών.

έκανα αναζήτησή .... στην Ρωσία και Βόρειες χώρες τοποθετούν ένα έξτρα κιτ για χειμερινή χρήση που βοηθάει να λειώσει ο πάγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν αντιστοιχα κατασκευαστικά τα μηχανηματα για τις Βορειες χώρες γι'αυτο και μεγαλυτερα ορια λειτουργιας .Σε κάθε περιπτωση διαβαζετε τις οδηγιες του κλιματιστικου σας για μειωμενη αποδοση σε σχεση ,ορια,ρυθμίσεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...