Προς το περιεχόμενο

Comics/Graphic Novels


BeyondThisLife

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια Καλη χρονια

 

Ειμαι καινουργιος στον χωρο των comics και θα με ενδιεφερε να αρχισω σιγα σιγα να φτιαχνω μια συλλογη.Μου αρεσει παρα πολυ η dc γενικοτερα και απο marvel ιδιαιτερα τα star wars.Εχετε να μου προτεινετε καποια σειρα η καποια μεμονωμενα comics.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτείνω κάποια από DC όπου μου αρέσουν.

Earth One volumes (κυρίως τα Superman και Batman, έχουν βγει επίσης Wonder Woman και Teen Titans και απ' όσο θυμάμαι θα βγει και Flash)

Superman: Red Son

The Flash Rebirth

Flashpoint

Green Lantern - Blackest Night

Green Lantern - Brightest Day

 

Τρέχα γύρευε πάντως τα τεύχη σε Flashpoint - Blackest Night - Brightest Day.

Εδώ έχει λίστες από διάφορα crossover, μου πήρε λίγο καιρό να τα βρω και να τα κατεβάσω.

http://www.readingorders.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες κατι ευχάριστο ως ανάγνωσμα, θα προτιμά το Groo the wanderer! Στην Marvel έβγαλε περίπου 120 τεύχη, τώρα το κυκλοφορεί η Dark Horse...

Αν θέλεις αποκλειστικά superheroes, ρίξε μια ματιά στο friendly neighborhood Spider-Man, νομίζω έφτασε σε volume 2...Καλό θα ήταν να κατεβάζες 2-3 τεύχη σε cbr από όσα σου προτείνουν να δεις αν ειναι αυτό που σου ταιριάζει....

Επεξ/σία από kioukiou800
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να σου αρέσει η DC αγορίνα οι απέναντι ανύπαρκτοι είναι :P

 

Πέρα από την πλάκα.

 

Φυσικά πας όπως είσαι σε The Dark Knight Returns 1986 (για πολλούς το καλύτερο κομικ που υπάρχει και συμφωνώ και εγώ).

 

Μετά υπάρχουν πολλές καλές επιλογές.

 

The killing Joke 1988

The Man of steel 1986

Batman the Black Mirror 2011

Kingdom Come 1996

 

Και προσωπικά αγαπημένα τα Green Arrow του Kevin Smith.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε τη σειρά του Conan (Marvel 1970-1996, Dark Horse 2003-σήμερα), δεν είναι πολλά, καμιά 600αριά τεύχη μόνο...

Επίσης μου άρεσε η ατμόσφαιρα στο Dark Tower του Stephen King.

Tα Watchmen και V for Vendetta του Alan Moore είναι must!

Επίσης και το 300 και το Sin City του Frank Miller, απο τα οποία βγήκαν και οι ομώνυμες ταινίες.

Το Contract With God του Will Eisner ήταν αξιόλογο όπως και το Y: The last man, αν και μετά τη μέση γίνεται μια ψιλοβαρετή επαναλαμβανόμενη αμερικανιά.

Τέλος θα προτείνω το The System του Peter Kuper για τους κοινωνικά προβληματιζόμενους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες κάποιον συγκεκριμένο ήρωα, οπότε θα σου κάνω γενικές προτάσεις από δικά μου διαβάσματα και από αυτά που έχω ακούσει από άλλους.

 

Batman:

Η σειρά της new 52 για τον Batman που είναι γραμμένη από τον Scott Snyder είναι must.

Όπως και το The Killing Joke από τον Alan Moore, που δείχνει με αριστουργηματικό τρόπο την διαφορά φιλοσοφίας του Batman και του Joker (από τον Moore τσέκαρε οπωσδήποτε το V for Vendetta, αριστούργημα).

Δύο πολύ σημαντικά κόμικ του Batman είναι και τα Batman: Year One (η αρχή του Batman, προσωπικά δεν με ενθουσίασε) και το Batman: The Dark Knight Returns (το τέλος του). Και τα δύο είναι γραμμένα από τον Frank Miller.

Τσέκαρε και το Batman: Hush για να δεις διάφορους εχθρούς του Batman.

Και η σειρά του Grant Morrison για τον Batman δεν ήταν κακή. Παρουσιάζει και τον γιο του Batman, τον Damian Wayne.

 

Superman:

Τσέκαρε το All-Star Superman από τον Grant Morrison. Εμένα δεν με ενθουσίασε, αλλά γενικά είναι μια από τις πιο αγαπημένες ιστορίες του Superman γενικότερα.

Μια ιστορία του Superman που μου άφησε μια πολύ ωραία γεύση είναι το Superman: For All Seasons του Jeph Loeb. Υπέροχο. Αλλά να ξέρεις αφορά πιο πολύ τον Clark και όχι τόσο τον Superman.

Το Superman: Brainiac του Geoff Johns ήταν επίσης πάρα πολύ καλό. Όπως λέει και ο τίτλος, αφορά τον Supeman να πολεμά τον Brainiac.

Επίσης, διάβασε την ιστορία Superman: For the man who has everything από τον Alan Moore.

 

Justice League:

Διάβασε την σειρά της new 52 που είναι γραμμένη από τον Geoff Johns. Γαμάτη σειρά.

 

Flash:

Τσέκαρε ότι είναι γραμμένο από τον Geoff Johns. Τα περισσότερα είναι γραμμένα με πρωταγωνιστή τον Wally West, αλλά έχει και υλικό με τον Barry Allen. Ο Zoom (όχι ο Professor Zoom) είναι δημιουργία του Johns, γαμάτος κακός.

Και η σειρά του Flash της new 52 δεν ήταν κακή.

 

Wonder Woman:

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την σειρά της new 52.

 

Green Arrow:

Δες την σειρά Green Lantern/Green Arrow από τον Denny 'O Neil. Αφορά σημαντικά κοινωνικά θέματα.

 

Για Marvel, τσέκαρε Ultimate Spider-Man (reboot του Spidey σε ένα άλλο σύμπαν) από Bendis και Spider-Man: Blue (πως γνώρισε ο Peter την Gwen Stacy) από Loeb και Hawkeye από Fraction (βλέπεις έναν ήρωα που δεν έχει υπερδυνάμεις και έτσι είναι διαφορετικός ως προς όλα σε σχέση με τους άλλους avengers). Δυστυχώς, από Marvel δεν έχω διαβάσει πολλά. Από αυτά που ακούω, γενικά τσέκαρε τον Daredevil που έχει πολλά καλά runs.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας.Δευτερο λαθος μου που παρελειψα τους χαρακτηρες που με ενδιαφερουν παρ ολα αυτα απο dc μου αρεσουν ολοι αρκει να ειναι αξιολογο το comic.Κυριως ο μπατμαν μου αρεσει και οχι τοσο ο σουπερμαν αλλα δεν θα ελεγα πχι σε ενα καλο comic.Οκ να μην πω για flash απο τους αγαπημενους μου.Μπορω να πω οτι μαντεψατε τα γουστα μου αθελα σας.Επισης για το watchmen εχω ακουσει πολυ καλα λογια και σκεφτομαι να το παρω.Σκεφτομαι να παρω και την σειρα batman rebirth ξερετε κατι γι αυτην αξιζει.Οσο για το flashpoint εχω λαβει τα καλυτερα λογια απο φιλο.Τωρα masterpieces οπως vfv και the killing jokes εννοειται πως θα ειναι μεσα στην λιστα περιμενω και αλλες προτασεις.Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης η σημαντικοτερη ερωτηση.Απο που να αγοραζω κομιξ ειτε απο ελλαδα ειτε απο μαγαζοα του εξωτερικου.Ξερω οτι το public πουλαει αρκετα αλλα ειναι καπως ακριβα.Βεβαια ξερω οτι τα κομικς γενικα θελουν καποιες θυσιες χρηματικες αλλα γενικα που μπορω να βρω ποικιλια με προσιτες τιμες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...