Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΦΩΤΟ-PC - HELP!


elteo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλημερα και χρονια πολλα!

 

Εχω ενα προβλημα που μου προεκυψε προσφατα και δεν μπορω να βγαλω ακρη..

Εχω μια ψηφιακη φωτο την Canon A20 Powershot.

Μεχρι πριν λιγο καιρο ολα ηταν καλα!Προχθες που χρειαστηκε να περασω καποιες φωτο στον υπολογιστη αντιμετωπισα προβλημα.

Δεν την εβλεπε με τιποτα το προγραμμα που εχει η Canon αλλα ουτε και το ACDSee 4,0 που εχω.

Μου εβγαζε οτι δεν ειναι συνδεδεμενη παροτι ειχα το usb καλωδιο συνδεδεμενο!

Απεγκατεστησα και ξαναεγκατεστησα drivers-προγραμματα της Canon αλλα τα ιδια.

Οταν την συνδεω κανει εκεινο τα χαρακτηριστικο ηχο οταν βαζω usb συσκευη στα xp home που εχω!Αλλα μετα τιποτα..κανονικα μετα ξεκιναγε αυτοματα το προγραμμα απεικονισης εικονων της Canon αλλα τιποτα..

Δοκιμαζω χειροκινητα απο την Εναρξη αλλα τιποτα.

Μου λεει οτι δεν ειναι συνδεδεμενη και αν θελω να την σεταρω..το κανω αλλα μου βγαζει μηνυμα λαθους..!

Εχω απελπιστει...ξερει κανεις γιατι πρωτη φορα στον 1,5 χρονο εχω προβλημα μαζι της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koitaxe ligo kai tis rithmiseis tis canon. Pithanon ean exei kapoia rithmiseis gia usb na tin exeis peiraxei. Egw exw mia sony kai exei diaforetikes leitougies sto usb mode, episis exw dei se alli mixani na einai enirgopoimeni na douleuei san webcamera, opote me to pou tin ebazes epanw eblepes mono oti photo eixe travixei san webcamera kai den tin eblepe oute san removable disk drive.

kai katholou na min exeis perasmenoun drivers tis mixanis, efoson einai usb tha tin dei san removable disk drive, mpeneis mesa kai trabas tis photos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (ασυμβατότητας) μου προέκυψε και μένα το τελευταίο καιρό με την Canon Powershot S45 που έχω. Δεν μπορώ να κατεβάσω τις photos στο σκληρό μέσω του Zoombrowser της Canon (δεν βρίσκει την συσκευή ενώ φυσικά αυτή είναι συνδεδεμένη).

Αυτό συμβαίνει τόσο στα Win2k που έχω στο desktop (όχι βέβαια απ' την αρχή της εγκατάστασης των drivers etc) όσο και στα WinXp home του laptop (εδώ συνέβει από την αρχή της εγκατάστασης των drivers...).

Έχω δοκιμάσει όλους τους δυνατούς (ορθόδοξους και μη...) συνδιασμούς, με install, uninstall, κάποιες μικροεπεμβάσεις στη registry (αφαίρεση των αντίστοιχων κλειδιών), έχω ζητήσει βοήθεια από την αντιπροσωπεία της Canon αλλά η υπεύθυνη δυστυχώς δεν μπόρεσε τελικά να με βοηθήσει... :roll:

Πάντως στα WinXp η συσκευή αναγνωρίζεται ως removable disk και μπορείς έτσι μέσω των Win να τις κατεβάσεις στο σκληρό...

Αν έχει κάποιος καμμιά ιδέα για το τι άλλο θα μπορούσε να γίνει ας απαντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elteo, αν δεν έχει τσακίσει πουθενά το καλώδιο σου και δεν κάνει επαφή, τότε μπορεί απλά να φταίει κάποιο κλασσικό σκάλωμα του λειτουργικού σου... Προτείνω να δοκιμάσεις την κάμερα σου και σε ένα άλλο pc να δεις αν εκεί θα την αναγνωρίσει κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε σε έναν άλλο υπολογιστή (χωρίς drivers κλπ) αν την αναγνωρίζει.Οι usb συσκευές δεν χρειάζονται drivers.θα στην δείχνει σαν αφαιρούμενο δίσκο μαζί με τον σκληρό,τη δισκέτα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Jaco..

Εαν ειχε προβλημα το καλωδιο δεν ακουγονταν εκεινος ο ηχος οταν συνδεω μια usb συσκευη.

Οσο για αλλο pc δυστυχως δεν εχω.Μονο ενα laptop εχω και με αυτο πορευομαι εδω και 1 χρονο!

Σημειωνω οτι δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα με τα προανεφερθεντα (hardware - software)..

Kαι διαβαζοντας το post του φιλου placebo με εζωσαν τα φιδια!

Αληθεια ξερει κανεις πως μπορω να την δω ως removable disk?

Στον My Computer παντως δεν εμφανιζει κατι τετοιο ωστε να κανω browse!

Tι απελπισια και αυτη...να εχεις τις φωτο και να μην μπορεις να τις σωσεις στον υπολογιστη...! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμ... Είδα πρώτα το p.m. σου και σου απάντησα για τη λήψη εικόνων μέσω των Windows....

Αφού όμως βρήκες τι φταίει δε μας λες και μας βρε elteo τι ακριβώς πρέπει να διορθώσουμε στα Xp για να δουλέψει το software της Canon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia se genikes grammes to software tis canon exei provlima me ta Xp.Ego exo mia Canon powershot A70 kai sto computer mou me ta Xp den pernaei to programma ths me tipota!Sto laptop mou, pou exo Windows 2000, kanena provlima :ti vrike me ti mia oi drivers perasan me ti mia ,to programma doulepse katefthian(To kalo einai oti sto kouti tis mixanis grafei ena megaloprepes "designed for windows Xp").Milisa me enan xaderfo mou pou einai fwtografos kai mou eipe oti me ta Xp antimetopizei kai aftos provlima otan paei na sindesei tin dikia tou canon kai mou eipe episis oti epikoinonise me tin canon kai tou eipan oti ftaine ta xp pou den doulevei to programma.

Emena den me noiazei idiaitera giati me to laptop ithela na ti sindeo , alla opoios exei provlima me xp kai den exei enallaktikes liseis me alla windows mporei na agorasei ena card reader (peripou 30 euro)outws wste na to vlepei o ypologistis san exoteriko skliro, na vazei tin compact flash mesa kai antigrafei mia xara tis fotografies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εβλεπαν και καλα κανονικα οτι λειτουργει...φλουδες μπλε!

Την κατηργησα μεσα απο την διαχειριση του Μy computer και την ξαναεγκατεστησα μεσα απο τα xp αφου ειχα βαλει τους drivers της!

Και ω του θαυματος δουλεψε...και με το software της Canon!

Toσο απλα.. :shock: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...