Προς το περιεχόμενο

Κάψουλες καφέ για μηχανή Nespresso...προτάσεις!


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Έχει δοκιμάσει κανείς τον corcovanto; Ακούω που διαφημίζεται στο ραδιόφωνο.

Είναι συμβατός με μηχανές nespresso.

https://www.evrika.g...presso-Capsules

Από τιμή βγαίνει στα 0,22/κάψουλα...που είναι πολύ οικονομική.

Από ποιότητα και γεύση;;;; Who knows?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εγω ρε γμτ το ειδα...αλλα δεν ξερω αν αξιζει σαν καφες....Βασικα την μηχανη την εχω 15 μερες....ειπα να παρω απο coffe island για δοκιμη κ ολες οι καψουλες ειχαν χαλια ροη , 2 καψουλες ηταν σαν να σκασανε στο τελος...κ αποκορυφωμα μια που σχιστηκε ακομα κ το αλουμινακι που εχει μπροστα...τελικα πεταξα τις αλλες 3 που περρισεψαν....παρειγγειλα απο nespresso τωρα , αλλα θελω να μαθω κ εγω για corcovado....αν κ ψιλοφοβηθηκα μην εχω τα ιδια παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, εχει παρει το ματι μου κατι καψουλες στο lidl. Απο οτι θυμάμαι ειχαν χαμηλη τιμη, οποτε σιγουρα αξιζει μια δοκιμή.

 

καλημερα!

 

εχω την inissia delonghi και χρησιμοποιω κατα κορρον καψουλες λιντλ (bellarom) .

η τιμης τους 15/1/2017 ηταν 2.29 ευρω οι 10 καψουλες και τις προτεινω χωρις ενδοιασμους!

εχει 2 ποικιλιες, την classicο, για εσπρεσσο των 40 ml και την azzuro για lungo των 110 ml.

προσωπικα, χρησιμοποιω την azzuro, ακομα και για εσπρεσσο, μιας και δινει την εντυπωση, πιο δυνατου καφε, ενω ταυτοχρονα ειναι ελαχιστα πιο αρωματικος και δινει μια "γλυκεια" αισθηση, σε σχεση με τον classic,που ειναι πιο "πικρος" και πιο "βαρυς".

 

 

υπαρχουν ομως και ποικιλιες γνησιες νεσπρεσσο, που μου αρεσουν περισσοτερο απο  των λιντλ πχ( rosabaya, livanto, volluto), οπου και τις χρησιμοποιω συνηθως στον Κυριακατικο καφε μου...!! σε καθημερινη βαση, προτεινω τις συμβατες των λιντλ.

 

 

να δωσω και ενα quirk , οχι κατι επι της ουσιας, περισσοτερο εγκυκλοπαιδικου ενδιαφεροντος... το γνωριζετε, οτι στις καψουλες νεσπρεσσο, το νερο εισχωρει απο τη μυτερη μερια της καψουλας και το ροφημα εξερχεται απο τη μερια του αλουμινοχαρτου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!

 

εχω την inissia delonghi και χρησιμοποιω κατα κορρον καψουλες λιντλ (bellarom) .

η τιμης τους 15/1/2017 ηταν 2.29 ευρω οι 10 καψουλες και τις προτεινω χωρις ενδοιασμους!

εχει 2 ποικιλιες, την classicο, για εσπρεσσο των 40 ml και την azzuro για lungo των 110 ml.

προσωπικα, χρησιμοποιω την azzuro, ακομα και για εσπρεσσο, μιας και δινει την εντυπωση, πιο δυνατου καφε, ενω ταυτοχρονα ειναι ελαχιστα πιο αρωματικος και δινει μια "γλυκεια" αισθηση, σε σχεση με τον classic,που ειναι πιο "πικρος" και πιο "βαρυς".

 

 

υπαρχουν ομως και ποικιλιες γνησιες νεσπρεσσο, που μου αρεσουν περισσοτερο απο  των λιντλ πχ( rosabaya, livanto, volluto), οπου και τις χρησιμοποιω συνηθως στον Κυριακατικο καφε μου...!! σε καθημερινη βαση, προτεινω τις συμβατες των λιντλ.

 

 

να δωσω και ενα quirk , οχι κατι επι της ουσιας, περισσοτερο εγκυκλοπαιδικου ενδιαφεροντος... το γνωριζετε, οτι στις καψουλες νεσπρεσσο, το νερο εισχωρει απο τη μυτερη μερια της καψουλας και το ροφημα εξερχεται απο τη μερια του αλουμινοχαρτου??

τις έχω δοκιμάσει...ακόμα και το lungo της bellarom μου φαίνεται ελαφρύ. 

Εγώ την έχω βρει με τις επαναγεμιζόμενες κάψουλες για nespresso. Τις γεμίζω με ιταλικό Lavazza Crema e Gusto. Πίνεις αληθινό espresso, κανονίζεις μόνος σου πόσο ελαφρύ ή βαρύ θες τον καφέ ανάλογα με την ποσότητα που βάζεις στη κάψουλα και εξοικονομείς ένα κάρο λεφτά.

coffeecup145744164956decb710c39e.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κάνουν και πόσο κρατάνε αυτές οι κάψουλες; και που τις πουλάνε; ήμουνα έτοιμος να πάρω μηχανή Αλλά διάβασα ότι τα lidl σταμάτησαν να φέρνουν οπότε κοιτάω τι επιλογές υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κάνουν και πόσο κρατάνε αυτές οι κάψουλες; και που τις πουλάνε; ήμουνα έτοιμος να πάρω μηχανή Αλλά διάβασα ότι τα lidl σταμάτησαν να φέρνουν οπότε κοιτάω τι επιλογές υπάρχουν

εγώ τις αγόρασα από εδώ http://i-home.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30795 με 7 ευρώ τη μια. Εδώ και ενάμιση χρόνο δουλεύουν μια χαρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις έχω δοκιμάσει...ακόμα και το lungo της bellarom μου φαίνεται ελαφρύ. 

Εγώ την έχω βρει με τις επαναγεμιζόμενες κάψουλες για nespresso. Τις γεμίζω με ιταλικό Lavazza Crema e Gusto. Πίνεις αληθινό espresso, κανονίζεις μόνος σου πόσο ελαφρύ ή βαρύ θες τον καφέ ανάλογα με την ποσότητα που βάζεις στη κάψουλα και εξοικονομείς ένα κάρο λεφτά.

coffeecup145744164956decb710c39e.png

 

εχω ηδη παραγγειλει απο εξωτερικο και τις αναμενω.υπαρχουν πολλοι τυποι επαναγεμιζομενων καψουλων, αλλα αυτη που παρεθεσες, πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος τυπος αναλογικα.

 

αν μπορεις να αναφερεις, για τις συγκεκριμενες καψουλες, καποιον οδηγο, θα ηταν μεγαλη βοηθεια για μενα. πχ. για λουνκο 110ml ποσο καφε βαζεις, αν πρεπει να την γεμιζεις μεχρι επανω, ή να αφηνει καποιο κενο για εκτονωση του νερου,χοντροκομμενο η ψιλοκομμενο και αν χρειαζεται αρκετο πατημα μεσα η καθολου.

 

να πω και ενα τιπ για τις pixie/inissia/U. ακριβως απο κατω απο τη μηχανη, εχει μια οπη βαθους 5+ εκατοστων, οπου εκει μπορεις να κρυψεις το περισσευων καλωδιο :-) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ηδη παραγγειλει απο εξωτερικο και τις αναμενω.υπαρχουν πολλοι τυποι επαναγεμιζομενων καψουλων, αλλα αυτη που παρεθεσες, πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος τυπος αναλογικα.

 

αν μπορεις να αναφερεις, για τις συγκεκριμενες καψουλες, καποιον οδηγο, θα ηταν μεγαλη βοηθεια για μενα. πχ. για λουνκο 110ml ποσο καφε βαζεις, αν πρεπει να την γεμιζεις μεχρι επανω, ή να αφηνει καποιο κενο για εκτονωση του νερου,χοντροκομμενο η ψιλοκομμενο και αν χρειαζεται αρκετο πατημα μεσα η καθολου.

 

να πω και ενα τιπ για τις pixie/inissia/U. ακριβως απο κατω απο τη μηχανη, εχει μια οπη βαθους 5+ εκατοστων, οπου εκει μπορεις να κρυψεις το περισσευων καλωδιο :-)

το πώς πίνει ο καθένας τον καφέ του είναι καθαρά υποκειμενικό. Μόνος σου θα πειραματιστείς τις πρώτες φορές για να δεις πώς θα βγαίνει ο καφές ακριβώς όπως τον θέλεις εσύ. Εννοείται οτι έτσι και τον πατήσεις με το κουταλάκι θα βγει βόμβα. Εγώ απλά το γεμίζω μέχρι πάνω χωρίς να τον πατήσω, καθαρίζοντας το εξωτερικό περίβλημα από τυχόν καφέ. Εννοείται οτι δεν θα βάλεις χοντροαλεσμένο, νομίζω οτι ούτε η nespresso έχει τέτοιο καφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ηδη παραγγειλει απο εξωτερικο και τις αναμενω.υπαρχουν πολλοι τυποι επαναγεμιζομενων καψουλων, αλλα αυτη που παρεθεσες, πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος τυπος αναλογικα.....

Αυτές τις συγκεκριμένες έχεις παραγγείλει;

απο που;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις συγκεκριμένες έχεις παραγγείλει;

απο που;;;

 

aliexpress. στο κινητο. γραφεις nespresso  στο ψαχτηρι , το σορταρεις "number of orders". και διαλεγεις  10 κομματια με 16,03 ευρω. :-D  :-D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δείτε και αυτή την πρόταση www.brewyourowncoffee.com. Αφορά μεταλλικές ανοξείδωτες επαναγεμιζόμενες κάψουλες οι οποίες σφραγίζουν με αυτοκόλλητο αλουμινένιο καπάκι και λειτουργούν όπως του κατασκευαστή. Υγιεινές υλικό και υπέροχη κρέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...