Προς το περιεχόμενο

Ιδανικο μεγεθος οθονης για 1920x1080?


nostos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα people.

 

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα νεο PCακι με i3 6ης γενιας, αλλα επειδη τα τελευταια 12+ χρονια αγοραζω / παιζω με laptops, εχω χασει τελειως επαφη με τα desktop parts, οποτε θελω βοηθεια.

 

(Tελευταια φορα που εχτισα PC ηταν επι εποχης... socket 478! :P  )

 

Δεν θα βαλω εξτρα καρτα γραφικων, θα παιζω με την HD 520 του i3.

 

Δεν με ενδιαφερει και πολυ μια αναλυση μεγαλυτερη απο 1920x1080.

(BTW ξερει κανεις μεχρι τι αναλυση υποστηριζει η HD 520?)

 

Οποτε, ερχομαι στην ερωτηση...

 

Τι μεγεθος οθονης πιστευετε οτι ειναι ιδανικο για FHD αναλυση και αν μπορειτε να μου εξηγησετε για ποιον λογο.

 

Ευχαριστω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά έως 25" αν και εξαρτάται και από την απόσταση θέασης. Είναι και λίγο υποκειμενικά αυτά: Εγώ έχω 34άρα ultrawide με 1080p (σαν να λέμε 27" wide) και κάθομαι σε απόσταση 60-80cm περίπου από αυτήν και είμαι μια χαρά. Για την ακρίβεια το μέγεθός της με έχει βολέψει απίστευτα και δεν θα ήθελα με τίποτα μικρότερη. Από την άλλη δεν θα με χάλαγε φυσικά μία 1440p αλλά πέρα από το αυξημένο κόστος, δεν έχω το pc που θα την υποστηρίξει. Υπάρχουν πολλοί που ισχυρίζονται από 27" και πάνω το 1080p κουράζει και ότι βλέπουν pixels. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις μερικές οθόνες από κοντά για να αποκτήσεις ιδίαν άποψη, αλλά αντικειμενικά νομίζω αν ψάχνεις γενικά και αόριστα για το ιδανικό μέγεθος και με δεδομένο ότι η απόσταση θέασης είναι μικρή (~50cm), θα έλεγα να κοιτάξεις σε 23"-24".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή χρησιμοποιείς laptop, θεωρώ ότι έχεις εξοικειωθεί με τη βασική ανάλυση των [email protected]"

Χρησιμοποιώντας ένα ppi calculator, βγαίνει ~100ppi (pixel per inch).

Για να πάρεις τα ίδια ppi σε ανάλυση 1920x1080, θα πρέπει να πας σε 22".

Δηλαδή μια οθόνη 22" full hd, θα εμφανίζει το ίδιο μέγεθος γραμματοσειράς με μια generic οθόνη laptop.

Αν πας σε λιγότερες ίντσες, θα εμφανίζονται μικρότερα τα γράμματα και αντίστοιχα σε μεγαλύτερο μέγεθος, μεγαλύτερα τα γράμματα.

 

Αυτά ισχύουν στην περίπτωση που έχεις ίδια απόσταση χρήσης. Επειδή όμως συνήθως οι οθόνες "κάθονται" πιο μακρυά από τα laptop, καλό είναι ν'ανέβεις στις ίντσες και τα κοιτάξεις από 23" και πάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, βλεπω οτι συγκλινουν οι αποψεις σας.

 

Να προσθεσω μερικα πραγματακια...

 

Το τωρινο laptop που δουλευω ειναι 17αρι με αναλυση 1920x1080, οποτε εχω συνηθισει σε αυτην την αναλυση, τουλαχιστον τα τελευταια 2 χρονια. Καποια στιγμη που εκατσα σε ενα 15αρι με αναλυση 1366x768, μου φανηκαν ολα τεραστια και η επιφανεια εργασιας πολυ μικρη, παρολο που το αμεσως προηγουμενο μου laptop ειχε αυτην την αναλυση και τοτε (οταν το χρησιμοποιουσα) μου φαινοταν ok.

 

Επισης, η αγορα δεν θα γινει αμεσα αλλα θα γινει σιγουρα απο σκρουτζο-μαγαζο, οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να δω την οθονη απο κοντα πριν την αγορα. Ισως να παω σε καποια μεγαλη αλυσιδα που εχει εκθεσεις οπως Media Markt, απλα για να δω τα μεγεθη και τις αναλυσεις και να παρω μια ιδεα.

 

Νομιζω πως οταν ερθει η ωρα της αγορας, θα ανοιξω νεο θεμα για προταση αγορας, μιας και δεν το κατεχω το θεμα με τα specs κλπ.

 

Οποτε... κραταω το 23''-24'' ή ισως και 25αρα?

Παραπανω (ή παρακατω) οχι, ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά είπες όταν έρθει η ώρα της αγοράς πόσταρε εδώ http://www.insomnia.gr/topic/574589-%CE%B2%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82/page-349?do=findComment&comment=55401997 τις λεπτομέρειες (budget, χρήση κτλ) και θα σου προταθούν οθόνες. Τσέκαρε αν μπορείς μια 27άρα να δεις αν σου κάνει και σε βολεύει, αλλιώς σε βλέπω για 23άρα ή και σε 29άρα ultrawide αν ψήνεσαι... http://www.displaywars.com/23-inch-16x9-vs-29-inch-21x9

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το τελευταιο link ειναι πολυ χρησιμο!

 

Νομιζω πως το ultra wide ειναι overkill για την περιπτωση μου, αλλα χωρις να δω κατι απο κοντα δεν μπορω να εχω σαφη αποψη...

 

TY!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει μια προσφατη επισκεψη σε mediamrkt για να δω οθονες σε λειτουργια. Με ενδιεφεραν 27αρες οθονες και κατεληξα οτι σε αυτο το μεγεθος η αναλυση 1920χ1080 ειναι πολυ μικρη, ολα ειναι πολυ μεγαλα, οποτε εκανα αγορα οθονης με 2560χ1440 αναλυση.

Οποτε νομιζω για 1920χ1080 πρεπει να πας σε 24αρα, οχι παραπανω (ή σε 29αρα ultrawide). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει μια προσφατη επισκεψη σε mediamrkt για να δω οθονες σε λειτουργια. Με ενδιεφεραν 27αρες οθονες και κατεληξα οτι σε αυτο το μεγεθος η αναλυση 1920χ1080 ειναι πολυ μικρη, ολα ειναι πολυ μεγαλα, οποτε εκανα αγορα οθονης με 2560χ1440 αναλυση.

Οποτε νομιζω για 1920χ1080 πρεπει να πας σε 24αρα, οχι παραπανω (ή σε 29αρα ultrawide).

Μια μικρή διευκρίνηση: Από εδώ στα windows μπορείς να ρυθμίσεις το μέγεθος των γραμμάτων και των περιθωρίων των μενού. Βέβαια από ένα σημείο και έπειτα τα εικονίδια (λ.χ. στην taskbar) αν τα κάνεις υπερβολικά μικρά θα αρχίσουν να pixelιάζουν λόγω ανάλυσης, αλλά έχεις αρκετό περιθώριο να τα κάνεις ικανοποιητικά μικρά (για μένα πάντα, είπαμε αυτά είναι σχετικά)post-60587-0-83930300-1484393645_thumb.png

Για να μικρύνεις τα εικονίδια μόνο είναι ακόμα πιο απλό (ctrl+wheel up or down):

Και για να το ολοκληρώσουμε :P όσον αφορά τους browsers υπάρχουν add-ons όπως αυτό στον firefox: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/nosquint-plus/?src=api

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ορέξως...

 

Εγώ θεωρώ την 27άρα ιδανική για 1080p ανάλυση. Μεγάλα εικονίδια, ευδιάκριτα μενού κλπ.

Την έχω δουλέψει για photoshop, cad, surfing σε απόσταση 70-80εκ και είναι μια χαρά για

τα δικά μου μάτια.

 

Για προσωπική χρήση προτιμώ 32'' στα 1440p μιας και δουλεύω σε απόσταση 100-110εκ.

Την ίδια ανάλυση σε 27άρα την έχω δει και μου φάνηκαν πολύ μικρά τα μενού στις εφαρμο-

γές για την παραπάνω απόσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ορέξως...

 

Εγώ θεωρώ την 27άρα ιδανική για 1080p ανάλυση. Μεγάλα εικονίδια, ευδιάκριτα μενού κλπ.

Την έχω δουλέψει για photoshop, cad, surfing σε απόσταση 70-80εκ και είναι μια χαρά για

τα δικά μου μάτια.

 

Για προσωπική χρήση προτιμώ 32'' στα 1440p μιας και δουλεύω σε απόσταση 100-110εκ.

Την ίδια ανάλυση σε 27άρα την έχω δει και μου φάνηκαν πολύ μικρά τα μενού στις εφαρμο-

γές για την παραπάνω απόσταση.

 

 

Συμφωνω απολυτα, τα 27αρια 1080p Freesync monitors ειναι πολυ καλο value for money, για ολες τις χρησεις.

 

https://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...