Προς το περιεχόμενο

Asus H110M-A + Intel G4400 = Overclocking?


makis_kom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω  Asus H110M-A και Intel G4400. Σκέφτομαι να κάνω ένα μικρό overclocking στο σύστημα.

Έψαξα να βγάλω άκρη αλλά δεν μπόρεσα. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται ή άδικα παιδεύομαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω  Asus H110M-A και Intel G4400. Σκέφτομαι να κάνω ένα μικρό overclocking στο σύστημα.

Έψαξα να βγάλω άκρη αλλά δεν μπόρεσα. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται ή άδικα παιδεύομαι;

Αδικα παιδευεσαι. Θες Ζ170 το λιγοτερο (για bclk overclock με παλαιοτερο Bios). διαφορετικα το ξεχνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ευχαριστώ

πληροφοριακά, τον δικό μου g4400 τον έφτασα 4,5ghz (βασικά δεν προσπάθησα για παραπάνω) με την μητρική του pc2. Μια καλούτσικη z170 την θες!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω  Asus H110M-A και Intel G4400. Σκέφτομαι να κάνω ένα μικρό overclocking στο σύστημα.

Έψαξα να βγάλω άκρη αλλά δεν μπόρεσα. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται ή άδικα παιδεύομαι;

εγω δεν θα σ πρωτινό να κανεις οβερκλοκ γτ ειμαι της άποψης αν κάνεις οβερκλοκ τον καταπονης και εκτός αυτο του μειώνεις την διάρκεια ζωης του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν θα σ πρωτινό να κανεις οβερκλοκ γτ ειμαι της άποψης αν κάνεις οβερκλοκ τον καταπονης και εκτός αυτο του μειώνεις την διάρκεια ζωης του!

Μονο αν υπερβεις το όριο του vcore που δίνει η intel. Φυσικά και μπορείς να τον κανείς degrade αλλά οχι αν παίζεις μέχρι 4,2-4,4ghz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι Z170 κάνουν;

Φαντάζομαι θα χρειαστεί και ψήκτρα ο επεξεργαστής, γιατί χρησιμοποιώ την εργοστασιακή.

Στα πόσα δουλεύει ας πούμε χαλαρά χωρίς να καταπονείται ιδιαίτερα;

Π.χ. 4000ΜHz ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι Z170 κάνουν;

Φαντάζομαι θα χρειαστεί και ψήκτρα ο επεξεργαστής, γιατί χρησιμοποιώ την εργοστασιακή.

Στα πόσα δουλεύει ας πούμε χαλαρά χωρίς να καταπονείται ιδιαίτερα;

Π.χ. 4000ΜHz ;

Επαιζε ενα beta bios Που σε αφηνε να παιξεις με το  base clock, αλλα μετα το μπλοκαρε η ιντελ. θεωρητικα κανουν οσες ειχαν βγει πριν το κλειδωμα (εννοω υπηρχαν σαν σειρα) και θα πρεπει να τους περασεις το αντιστοιχο παλιο beta bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αν υπερβεις το όριο του vcore που δίνει η intel. Φυσικά και μπορείς να τον κανείς degrade αλλά οχι αν παίζεις μέχρι 4,2-4,4ghz

ναι συμφωνω ομως εχω ενα ερωτημα  ποιος ομως θα κρατησει περισοτερο αυτος π εχει δεχτει οβρεκλοκ η αυτος π  δεν εχει πειραχτεί ? και δεύτερο  ερωτημα οταν ενας επεξεργαστης εχει δεχτει οβερκλοκ μπορεις να  τον επαναφερεις οπως ηταν πριν ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορείς να τον επαναφέρεις κάνοντας ένα bios reset. Εκεί που ειναι να κρατήσει 18 χρονια θα κρατήσει 17 αν εισαι μεστά όρια της intel.

 

Bios μπορείς να βρεις από παντού. Για την δικιά μου z170 (pc2 στην υπογραφή) το βρήκα κάπου άκυρα αλλά παίζει πολυ καλά και σταθερά το oc στο penti. Μέχρι 4,5ghz για την πλάκα του τον εχω φτάσει. Φυσικά με ψυκτρα τέρας (thermalright macho B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...