Προς το περιεχόμενο

Ταυτόχρονη αναβάθμιση desktop και laptop με ssd...προτάσεις


lykeiarhis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία πράγματι οι τιμές των ssd είναι τσιμπημένες, πριν από λίγο καιρό έβρισκες στην αγορά ίδιους ssd από 10-20€ φθηνότερα. Στην περίπτωση του mushkin όμως από το συγκεκριμένο κατάστημα δηλαδή (στα 77€), η τιμή είναι ελαφρώς ανεβασμένη σε σχέση με παλαιότερα. Δεν πρόκειται για ιδιαίτερα μεγάλη διαφορά, και δεν θα μπορούσε κάποιος να πει με βεβαιότητα ότι θα πέσει ξανά. Εν κατακλείδι, δεν αξίζει να περιμένεις για κάποια καλύτερη τιμή γιατί έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται για έναν ssd που ανέβηκε υπερβολικά η τιμή του όπως συνέβη με άλλους. Συνεπώς, μπορείς να τους παραγγείλεις άμεσα και εντός 4-10 ημερών όπως αναγράφεται, να τους έχεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα λίγο.

Αν είναι να μείνω στην πιο οικονομική επιλογή, αυτή της Muskchin θα χρειαστεί να κάνω μία παραγγελία και λίγη υπομονή.

Δεν πειράζει, ας κάνω την αναβάθμιση το άλλο ΣΚ :-D

 

Οι περισσότεροι -από ότι βλέπω- μιλάνε για τον Samsung Evo 850.

Είναι τόσο καλύτερος ώστε να αξίζει τα 25 ευρώ παραπάνω;

Ένας απλός χρήστης την καταλαβαίνει τη διαφορά τους;

πολυ καλος ο mushkin σαν δισκος ειναι τρομερος ...οποτε τους κανεις παραγγελια και ευχομαι να τους κατα ευχαριστηθείς ...παντως ο kingston p κοιταζες δν αξιζε γτ εχει 450 read kai 450 write ....!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εν κατακλείδι, δεν αξίζει να περιμένεις για κάποια καλύτερη τιμή γιατί έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται για έναν ssd που ανέβηκε υπερβολικά η τιμή του όπως συνέβη με άλλους. Συνεπώς, μπορείς να τους παραγγείλεις άμεσα και εντός 4-10 ημερών όπως αναγράφεται, να τους έχεις.

Αυτό θα κάνω...σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

πολυ καλος ο mushkin σαν δισκος ειναι τρομερος ...οποτε τους κανεις παραγγελια και ευχομαι να τους κατα ευχαριστηθείς ...παντως ο kingston p κοιταζες δν αξιζε γτ εχει 450 read kai 450 write ....!!!

Σε ευχαριστώ φίλε μου! Να είσαι καλά!

 

Με την εγκατάσταση στο laptop δεν θα έχω πρόβλημα.

Για την εγκατάσταση στο desktop έχω μία επιφύλαξη....θα χρειαστεί να μπει σε κάποια θήκη;; Δεν ξέρω, θα ψάξω κάποιο σχετικό βιντεάκι και όλο κάτι θα βρω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα κάνω...σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου! Να είσαι καλά!

 

Με την εγκατάσταση στο laptop δεν θα έχω πρόβλημα.

Για την εγκατάσταση στο desktop έχω μία επιφύλαξη....θα χρειαστεί να μπει σε κάποια θήκη;; Δεν ξέρω, θα ψάξω κάποιο σχετικό βιντεάκι και όλο κάτι θα βρω :lol:

αν ειναι desktop aπλοσ το βαζεις μεσα συνδεις το καλωδιο σατα του τροφοδοτικου γ να δωσεις ρευμα στον δισκο και το αλλο καλώδιο σατα π θα  φυγει απο τον σκληρο και θα το συνδέσεις στην μητρική σου οταν τα συνδεσεις τα καλοδια μετα αρχιζεις και  κανεις φορματ το pc απο την αρχη !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι desktop aπλοσ το βαζεις μεσα συνδεις το καλωδιο σατα του τροφοδοτικου γ να δωσεις ρευμα στον δισκο και το αλλο καλώδιο σατα π θα  φυγει απο τον σκληρο και θα το συνδέσεις στην μητρική σου οταν τα συνδεσεις τα καλοδια μετα αρχιζεις και  κανεις φορματ το pc απο την αρχη !!!

οκ με τη συνδεσμολογία δεν έχω θέμα,

απλά δεν θυμάμαι αν το κουτί έχει εσωτερικές θέσεις 2,5 ιντσών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ με τη συνδεσμολογία δεν έχω θέμα,

απλά δεν θυμάμαι αν το κουτί έχει εσωτερικές θέσεις 2,5 ιντσών

μπες στο σίτε της εταιρίας του κουτιού π έχεις και δες τα χαρακτηριστικα του 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή γράψε το κουτί που έχεις για να δούμε τί θέσεις για δίσκους έχει. Καλά, και 3.5άρες να έχει μόνο δεν χάθηκε ο κόσμος, υπάρχουν και ειδικά πλαίσια 3.5'' που μπορείς να τοποθετήσεις μέσα σε αυτά τον ssd και όλο μαζί στην θέση του hdd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που ξύπνησα σήμερα ευδιάθετος για να κάνω την παραγγελία μου για 2 κομμάτια Mushkin 240gb,

τσούπ...η τιμούλα πέταξε χωρίς εμφανή λόγο και αιτία από τα 77,20 στα 82,79...τουτέστιν 5,50 έκαστο και 11 ευρώ συνολικά.

https://www.ekos.gr/product/triactor_240_gb40

 

Άλλαξε κάτι από χτες το βράδυ μέχρι σήμερα παίδες;;; τους είχα πάρει και τηλέφωνο χτες να ρωτήσω και τους είπα ότι θα βάλω την παραγγελία μου στο site...

μπααα... δεν θα τους τα δώσω

άμα επανέλθουν βλέπουμε

 

καλημέρα όλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλήμερα πάρε δυο  από  αυτούς  τους εδώ που τους έχουν πρωτηνει και στο σιτε κάποια μέλη 

 

http://www.skroutz.gr/s/6374255/Silicon-Power-Slim-S55-SATA-III-240GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

 

Τελικά προχώρησα στην αναβάθμιση του desktop μόνο, λίγο διαφορετικά από ότι λέγαμε.

Το χρησιμοποιεί μόνο η γυναίκα μου για serfing, facebook, office άντε και κανένα candy crash και farm hero. Eίδα ότι όλος ο δίσκος της (λειτουργικό, προγράμματα και αρχεία) ήταν 32gb, σε μία εγκατάσταση Win 10 που είχα κάνει πριν ένα χρόνο.

 

Οπότε θεώρησα ότι άνετα βολεύουν και περισσεύουν τα 120gb και προχώρησα στην αγορά του μόνου ετοιμοπαράδοτου που βρήκα χτες Σάββατο, http://www.ebw.gr/el/product/75183/kingston-ssdnow-v300-solid-state-drive-120-gb στα 51,79 ευρώ. Ελπίζω να μου βγει καλός.

 

Από εκεί και πέρα, εγκαταστάθηκε πανεύκολα στο κουτί πού είχε δύο υποδοχές για δίσκους 2,5 ιντσών.

post-393403-0-06507200-1484474269_thumb.jpg 

Με εντυπωσίασαν πολύ θετικά η διαφορά που είδα στην ταχύτητα και το θόρυβο. Μέρα με τη νύχτα παιδιά. Super!!!

Δεν με πήρε πάνω από 2,5 ώρες για να κάνω καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού, προγραμμάτων και αρχείων.

Χωρίς το γκρούκου-γκρούκου του μηχανικού.Ησύχασε το κεφάλι μου.

Ελπίζω να βγει και καλός ο δίσκος. Το laptop μπορεί να περιμένει λίγο τώρα.

 

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και το χρόνο που μου αφιερώσατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...