Προς το περιεχόμενο

Συμβατοτητα μητρικης με καρτα γραφικων


dennisgotsis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο το link που έβαλες το κατεβάζεις τεσπα

 

Κατέβασε πρώτα αυτό: http://gigabyte-vga-bios.software.informer.com/ 


αν ειναι κάρτα σου ειναι η GV-N730D5-2GI (rev. 1.0) πάτα εδώ

 

Αν ειναι η GV-N730D5-2GI (rev. 2.0) πάτα εδώ

 

Ποιό bios ν κατεβάσεις; 

Ανοίγοντας το πρόγραμμα πιο πάνω στο τέλος θα λέει τον τύπο του bios που ήδη πχ στην φωτογραφία:

 

biosver.jpg

 

Το ήδη υπάρχον bios είναι τύπου F13


βήμα 1) δες τι τύπου ειναι το δικό σου bios

βήμα 2) τσέκαρε αν ή κάρτα σου ειναι revision 1 ή revision 2

 

Αν ειναι revision 1  ΚΑΙ γράφει F1 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε απο το link πιο πάνω που γράφει F4

 

Αν ειναι revision 1  ΚΑΙ γράφει F10 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε απο το link πιο πάνω που γράφει F13

 

Αν ειναι revision 1  ΚΑΙ γράφει F20 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε δεν ξέρω τι να κάνεις ατύχησες. * 

 

Αν ειναι revision 2  ΚΑΙ γράφει F1 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε απο το link πιο πάνω που γράφει F4

 

Αν ειναι revision 2  ΚΑΙ γράφει F10 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε απο το link πιο πάνω που γράφει F13

 

Αν ειναι revision 2  ΚΑΙ γράφει FK0 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε απο το link πιο πάνω που γράφει FK1

 

Αν ειναι revision 2  ΚΑΙ γράφει FI0 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε απο το link πιο πάνω που γράφει FI1

 

Αν ειναι revision 2  ΚΑΙ γράφει F20 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε δεν ξέρω τι να κάνεις ατύχησες. * 

 

 

 

* Σε αυτή την περίπτωση  μίλα με το support team της gigabyte εδώ

  Σε κάθε άλλη περίπτωση (πχ εγκαθηστώντας επιτυχώς το bios αλλά χωρίς να διορθωθεί το πρόβλημα) επικοινώνησε με την gigabyte στο πιο πάνω link καθώς και με την MSI εδώ περιγράφοντας τους λεπτομερώς το πρόβλημα και ο θεός βοηθός... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο το link που έβαλες το κατεβάζεις τεσπα,         Ναι εχω κατεβασει το Easy Boost αντι του @Bios.

 

Κατέβασε πρώτα αυτό: http://gigabyte-vga-bios.software.informer.com/  Untitled.png

αν ειναι κάρτα σου ειναι η GV-N730D5-2GI (rev. 1.0) πάτα εδώ

 

Αν ειναι η GV-N730D5-2GI (rev. 2.0) πάτα εδώ

 

Ποιό bios ν κατεβάσεις; 

 

Ανοίγοντας το πρόγραμμα πιο πάνω στο τέλος θα λέει τον τύπο του bios που ήδη πχ στην φωτογραφία:

 

biosver.jpg

 

 

 

απο το δικο μου Untitled.png

 

 

οποτε δεν μπορω να προχωρησω στα παρακατω βηματα

 

 

 

 

Το ήδη υπάρχον bios είναι τύπου F13

 

 

βήμα 1) δες τι τύπου ειναι το δικό σου bios

 

βήμα 2) τσέκαρε αν ή κάρτα σου ειναι revision 1 ή revision 2

 

Αν ειναι revision 1  ΚΑΙ γράφει F1 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε απο το link πιο πάνω που γράφει F4

 

Αν ειναι revision 1  ΚΑΙ γράφει F10 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε απο το link πιο πάνω που γράφει F13

 

Αν ειναι revision 1  ΚΑΙ γράφει F20 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε δεν ξέρω τι να κάνεις ατύχησες. * 

 

Αν ειναι revision 2  ΚΑΙ γράφει F1 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε απο το link πιο πάνω που γράφει F4

 

Αν ειναι revision 2  ΚΑΙ γράφει F10 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε απο το link πιο πάνω που γράφει F13

 

Αν ειναι revision 2  ΚΑΙ γράφει FK0 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε απο το link πιο πάνω που γράφει FK1

 

Αν ειναι revision 2  ΚΑΙ γράφει FI0 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε απο το link πιο πάνω που γράφει FI1

 

Αν ειναι revision 2  ΚΑΙ γράφει F20 στον τύπο του ήδη υπάρχον bios σου τότε δεν ξέρω τι να κάνεις ατύχησες. * 

 

 

 

* Σε αυτή την περίπτωση  μίλα με το support team της gigabyte εδώ

  Σε κάθε άλλη περίπτωση (πχ εγκαθηστώντας επιτυχώς το bios αλλά χωρίς να διορθωθεί το πρόβλημα) επικοινώνησε με την gigabyte στο πιο πάνω link καθώς και με την MSI εδώ περιγράφοντας τους λεπτομερώς το πρόβλημα και ο θεός βοηθός... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να πατησω το κουμπι. Γενικα δεν υπαρχει καποια επιλογη οπου μπορω για να πατησω. Μονο πανω δεξια για κλεισιμο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε και εγκατέστησε την κάρτα στον υπολογιστή ενός φίλου σου (κατα προτίμηση να έχει Nvidia για να μην χρειαστεί να αλλάξετε drivers) και κάνε εκει την αλλαγή του bios 

Αν δεν γίνει ούτε αυτό επικοινώνησε με την gigabyte 

 

 

 

edit: μου ήρθε φλασία άνοιξε το VGA@BIOS όχι με δύο click αλλά με δεξί click και "εκτέλεση ως διαχειριστής" πάτα οκ στο παράθυρο που θα εμφανιστεί και πάτα backup VGA bios

PROFIT? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε και εγκατέστησε την κάρτα στον υπολογιστή ενός φίλου σου (κατα προτίμηση να έχει Nvidia για να μην χρειαστεί να αλλάξετε drivers) και κάνε εκει την αλλαγή του bios 

 

Αν δεν γίνει ούτε αυτό επικοινώνησε με την gigabyte 

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...